YAZLIK MAVİ PANTALON

 2

Hafiften sıyırdıysanız eğer kendinize gelmek için en anlamlı uğraşlardan birisi dikiş dikmek.  Ya-da-yaşamınızı anlamlandırmak için haydin dikişe!

Dikiş dediysem öyle kafa karıştırıcı türden olmayacak bu. Kemersiz ve fermuarsız. Bir pantolonunuzu koyuyorsunuz kumaşın üzerine.  Dikiş payı bırakarak düm düz kesiyorsunuz pantolon boyunca. Sonra iki yan dikiş, paçaların bir birine eklenmesi, lastik kısmının katlanıp dikimi, lastik takılması ve paçanın kıvrımı. Varsa fistonuzun ıvır zıvır vs. pantolonunuzun paçasına dikebilirsiniz. Ha bir de dağılmaması için lok yapmak gerekiyor ya da temiz dikiş. Temiz dikişin ne olduğunu bilmeyen varsa sorsun anlatim.

1

Eh bir de ağladığınızda gözünüzün yaşını sildiğiniz mendilinizi koyacak bir cep olursa fena olmaz hani.

ÇANTA KAPLAMACA

P1030815

Daha önceki çanta hikayemi hiç hatırlayan var mı bilmiyorum. Ya da genel olarak öncesi- sonrası projelerimden haberi olan var mı?

Annem işte o çantayı çok beğenmiş olacak ki, bir yemek dolusu çanta daha gönderir. Biliyor ki boş durmicam, onu olduğu şekliyle geri gondermicem, ‘kızım bir sürü emek vermişsin, bana gönderme kendin kullan diyor’.

P1030816

Eskiden yemekler eşe dosta tabakla verilirdi, tabak geri boş gönderilmez, mutlaka bir şey yapıp içine konurdu. Bana da yemekler genelde çantayla geldiği için, çantayı elden geçirmeden gönderemiyorum.

BİR ÇANTA HİKAYESİ

12

Bir süre öylece kullandım, hiç içime sinmedi. Gören herkesin canı kadayıf, baklava çekiyordu. Üstelik daha fazla reklam da yapmak istemedim. Ebat itibariyle çok kullanışlıydı. Gerek boyu gerekse yüksekliği tam beslenme taşımak içindi adeta.

Derken aklıma geldi. Önce bir yüzünü başka bir vesileyle diktiğim yamalı parçalarla kapladım. Bir süre böyle kullandım. Derken fırsat oldu öteki yüzünü de kapladım, bu kez daha farklı bir parçayla. Bir süre de böyle kullandım. En sonunda da çevresine uygun su taşları ve bantlardan dikerek ek yerlerinden parçalanmadan tamamlayabildim.

3

Özellikle ofiste atıştırmak için hazırladığım doğranmış meyve kutumu taşımaya yarayan kullanımı kolay çok şık bir çantam oldu.

Daha önce diktiğim bir çanta vardı ya hani şu Leyla’nın sahiplendiği çanta, işte onu sevgili hatun günlük kullanıyor. Arada bir leşi çıkıyor, makineye atıyormuş. Onu burada değil de yanılmıyorsam flickr’de yayınlamıştım.

CantaLeyle

Şimdilerde flickr adresimi bile unuttum. Ne çok zaman geçti aradan. Hani denir ya “insanların sahip olup da aldandığı iki şey var: biri sağlık diğeri de zaman”. Zaman hızla akıp geçiyor ve biz bunun farkına bile varamıyoruz tıpkı bir hastalık geldiğinde şaşırıp ‘halbuki daha dün turp gibiydim’ diye iç geçirdiğimiz gibi.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve zamanının değerini bildiğimiz günlerimiz olması dileğiyle.

YEDİ RENKLİ BATTANİYE

9

Artık moderinleştim. :) Evimde kalorifer var. Soba devri kapandı. Böylece yazın dikiş, kışın örgü devri de bitti. Bundan böyle soğuk kış günlerinde de dikiş dikebileceğim. Fakat ben ne yaptım ne ettim, kışa girerken bir battaniyeye başladım. Bu battaniyeyi yıllar yılı hep yapmak istemişimdir.

Bu arada nihayet cranberryli kekime pişmiş bir dilim kek fotoğrafı ekleyebildim.2 Her bir motifte 4 renk

İlk önce 6 zincirle bir yuvarlak

üzerine 4 kere 2’şer tırabzan

köşeler 4 zincir

ikinci renkten itibaren 3’lü tırabzan

10Detay

Bu kadarına kadar iyi güzel de birleştirmeyi bir türlü beceremedim, yaptım söktüm olmadı, söktüm yine yaptım yine olmadı. En iyisi işten çıkınca gidip bir ‘akıllı geline’ danışmalı. Tahmin ettiğim gibi o bir çözüm buldu.

5

Akşam sütünün yanına eşlik ederek, ya da sabah kahvesini içerken hemen iki zincir çekerek yapılan battaniye.

 4

Çözümümüz şu: motif tamamen bitmeden yani beyaz kısmı çevirmeden tüm motifleri biriktirip beyaz iple birlikte bir kerede her iki motifi birleştirirken iki motif için de birer sıra beyaz örmek. Tek çare bu. Aksi takdirde iki motifi birleştireyim derken arada boşu boşuna bir sıra zincir olacak. Böylece hem beyaz kısım fazlalaşacak, hem de birleştirme yeri belli olacak. Oysa ben belli olmasını istemiyorum.  Belli olmasını istemiyorum derken, bir aykırılık olmasını istemiyorum. yoksa tek bir renkle birleştireceğim için birleşim tabii ki de belli olacak, hatta olmalı.

63  

Akıllı gelinin bilgisine ve becerisine saygım sonsuz, ne var ki  birleştirmede kullandığım zincirleme modelini annemle birlikte yapmadık. Eve gelip tekrar baktıktan sonra yine bir yanlışlık olduğunu fark ettim ve bunun üzerinde çok da uğraşmak istemedim.

 7

Battaniye iplerinde renk seçimim çorabıma ne kadar da benziyor diye düşünürken, son bir kez daha bakınca turuncu ipim olmadığını fark ettim. Evet turuncu ip de olmalıydı. Ama girdiğim o dükkanda yoktu. Olsaydı mutlaka almış olurdum. Pembe tonları arasında yeşil, eflatun, mavi ve turuncu bütünlük sağlayıcı renkler, bu pek çok çorabımda ve perdemde var. Bir tane daha örmek şart oldu, bu kez farklı renklerle.

1

Tabii uhm,bu çorap o çorap değil.

Bir taraftan radyoda Fatih Çıtlak ve Ali Ural‘ı dinledim, diğer taraftan battaniyemi ördüm.

8

Battaniyem nihayet bir ayı aşkın bir süreden sonra üç değişik beyaz ip kullanarak bitti. Şimdilerde sefasını sürüyorum.  Bu arada tül perdem de bitti. Pek yakında onu da yayınlamak dileği ile.

İSİM PANOSU

Öncelikle geçmiş olsun dileğinde bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz pazar heyecanla mutfağa girip ellerimi yakınca bu hafta sonu uslu uslu oturmayı yeğledim.

Ayrıca her gittiğimde ayrı bir leziz ikram vardı. Anlaşılan o ki bu kreşteki çocuklar çok vitaminli beslenecekler.

Bundan bir süre önce bir arkadaşım kreş açmıştı. Kartımı yazıp hayırlı olsuna gittiğimde bir taraftan eksikleri tamamlamaya çalışıyor, diğer taraftan yapılacakları konuşuyorlardı. Duvara asılacak kumaştan bir isim panosu gerektiğini duyunca yapmaya talip oldum. Katalogdan gösterdiler. Çocuk adedince gerektikçe bantlarla birbirine sıra sıra yapıştırarak çoğaltılabilecek rengarenk bir pano.

Uygun kumaşlarım vardı. Tek tek cep şeklinde dikip istediğiniz kadar çoğaltabiliyorsunuz. Üzerine çocukların fotoğrafları gelecek, içine de gerek ebeveyn için gerekse kreş çalışanı için çocukla ilgili gerekli bilgi konacak. Çok şirin ve cıvıl cıvıl içime sinen bir çalışma oldu. Ben keyifle diktim.

Het Pareltje kreşine bol çocuklu hayırlı işler, bereketli kazançlar diliyorum.