ZAANSE SCHANS

3

Bizim ufaklığın bir arkadaşı vardı ilkokuldayken. Şüheda. Bir hafta sonu onlara gider bizim küçük hanım. Döndüğünde neler yaptıklarını sorarız doğal olarak. Zaanse Schans adında bir köye gittiklerini anlatır. Ayağımızın dibindeki bu güzel turistik köyü keşfetmemiz işte böyle başlar.

21

Zaanse Schans, adından da anlaşılacağı üzere Amsterdam’a en yakın beldelerden biri olan Zaandam şehri civarındadır. Amsterdam Sloterdijk istasyonundan yaklaşık 10 dakikalık bir tren yolculuğundan sonra Koog-Zaandijk İstasyonunda inip Zaanse Schans’a doğru yürüyebilirsiniz.

 5

Yaşayan, yaşatılan ve yaşatan canlı bir müze adeta Zaanse Schans. Batı Avrupa’nın ilk endüstri merkezlerlerinden birisi. En görkemli günlerini 17. yüzyılda yaşamış. Döneminde inşa edilmiş aşağı yukarı bin değirmenden günümüze sadece on üç tanesi gelebilmiş.

 13

Başlıca baharat, boya ve marangoz değirmenleri mevcut. Bunun yanı sıra el sanatlarından takunya yapımını birebir izlemeniz mümkün. Biz görmedik ancak sanıyorum peynir yapımı gösterisi de var.

7

Resimler ve kısa film 2011 yılına ait. Ne günlerdi Yeşimle birlikte gezdiğimiz. Hey gidi günler… :)

12

Aşağıda sırasıyla, iş takunyaları, paten takunyalar, özel gün takunyaları ve gelin takunyasını görüyorsunuz.

1415161817

Daha önce de yazmıştım, o kimselerin beğenmediği Zaanse Schans’ta tam 5 saat geziyoruz. Gezimizin kasım ayına gelmesi, dolayısıyla günlerin kısa olması günün en olumsuz yanıydı. Fakat yağmurlu bir gün olmadığı için yine de şanslıydık.

 8

Köyde dolaşmak için her hangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak müze niyetine kullanılan değirmenlerin girişi ücretli. Aynı zamanda hediyelik eşya ve peynir gibi ürünleri alabileceğiniz küçük dükkanlar bir de bana haddinden fazla pahalı gelen bit pazarımsı bir dükkanı var. Yanınızda atıştırmalık götürmeniz durumunda, köydeki masa-kanepelere oturup şavallamak da mümkün.

10

Bu gördüğünüz everin hepsinde bebe-belek, çoluk-çocuk insanlar günlük hayatlarını idame ettiriyorlar.

49  6    11       19 20

SON KRALİÇE GÜNÜ/ TAÇ DEĞİŞİMİ/ DEVİR TÖRENİ

Koninginnedag40

Babam bir süre önce yurt dışına çıktığında bir kraliçelimiz vardı. Döndüğü gün yani 30 nisan 2013 günü artık kralı olan bir ülke vardı karşısında.  Her başlangıcın bir sonu olduğu gibi kraliçe Beatrix’in görevinin de beklenen sonu gelmişti. Evet artık bir kralımız var, böylelikle  neredeyse bir asırdır kutlanan 30 nisan kraliçe günü de tarihe karıştı.

Evvelki yıl kraliçe gününe  dair kutlamalardan bahsetmiştim. Geçtiğimiz yıl başımızda pek çok kalabalık, hastane, ameliyat ıvır zıvır bir yığın hengame vardı. Kraliçe gününde Volendam’a neden gittiğimizi ne yaptığımızı anlamasam da bir kaç fotograf çekmeme rağmen bir türlü yayınlayamamıştım. Bu yıl baktım ki son kraliçe gününü idrak ediyoruz, kendimi bir arkadaşımla Vondel parka attım.

Koninginnedag15

Klasiğin kraliçesi Dominique, Almanya’da gideceğim keman kursum için para biriktiriyorum, bana yardımcı olur musunuz?

Vondel park bu günde özellikle çocukların sanatsal ve sportif faaliyetler sergilediği bir mekan, bu yönüyle inanılmaz derecede eğlenceli.

Koninginnedag27

Koninginnedag1

Şimdilerde bir cupcake modası bir cupcake modası sormayın gitsin. :) Cupcake €1,30 limonata ücretsizmiş.

 

Koninginnedag4

Bu tatlı bıcırığın kısacık da olsa filmini de çektim, becerip de bir yayınlayabilsem.

Koninginnedag5

Koninginnedag7

 

Koninginnedag12

Sokak dansçıları çocuklar,

Koninginnedag2 Koninginnedag3

 

Koninginnedag 48

“Uyuyarak zengin olacağım.” :) :) :)

Koninginnedag6 Koninginnedag8  Koninginnedag10 Koninginnedag11 Koninginnedag13

Koninginnedag49

Dondurmacı çocuklar.

Koninginnedag14 Koninginnedag16 Koninginnedag17

Bu Hollanda bayraklarının bir şeritle yapıldığını bilmiyordum. Mireille de bilmiyormuş, ikimiz de ilk defa görüyorduk.

Koninginnedag21

Hollanda’nın ilk kemik müzesiymiş.:) Kemik satın almak serbest. :)

Koninginnedag23

Size gösterilen küçük karenin içine bir kral ya da kraliçe çizmeniz karşılığında para kazanıyorsunuz.

Koninginnedag24

pantolon asılmaca.

Koninginnedag26

Su balonlarında koşmaya çalışan çocuklar.

Koninginnedag29

Öğle molası. Sağ tarafta gördüğünüz kitap yaptığım iki alışverişten bir tanesi.

Vondelparkta epey dolaştıktan sonra Mireille’nin evinde bir namaz ve atıştırmalık molası verdik. Ve peşinden bisikletlerimize atladığımız gibi kendimizi Amsterdam’ın kalbi Jordaan’da bulduk.

Koninginnedag31

Küçük bir kapı önü “bahçesi”.

Koninginnedag33

Şehirdeki pek çok güne özel turuncu vitrinlerden bir tanesi.

Koninginnedag18 Koninginnedag19 Koninginnedag20 Koninginnedag22 Koninginnedag25  Koninginnedag28 Koninginnedag30Koninginnedag9 Koninginnedag32 Koninginnedag34 Koninginnedag35 Koninginnedag36

İş başında emniyet görevlileri.

Koninginnedag37

Gelinlikçi de olsa, günün anlam ve önemine uygun süsleme sanatı. :)

Koninginnedag38 Koninginnedag39  Koninginnedag42 Koninginnedag43 Koninginnedag44 Koninginnedag45 Koninginnedag46

Ve atlı polisler.  

Kraliçe Beatrix’in kraliçelikten feragati, Willem Alexander’ın krallığı devralması imza seremonisi. Dam Meydani Kraliyet sarayı balkon faslı. Tam bir gelin kayınvalide dayanışması… Bu filmin 9.dakikasında artık prenses olan babaanne Beatrix gider ve sari elbiseli üç minik prensesçik el sallamak için acar kral ve kraliçenin yanına gelirler.

34. saniye “Yüceler yücesi Allah yardımcım olsun!”

VONDEL PARK

Parklarla ilgili yazacağıma bundan kaç yıl evvel söz vermiştim hatırlamıyorum. Paskalya tatilini ve güneşli havayı bir  fırsat bilip kameramı kaptığım gibi atlarım bisikletime. Bu gün itibariyle bunalımdan çıkmaya çalışıp parklar serisinin başlangıcını yapıyorum. Ancak ne var ki ben kolay kolay bunalımdan çıkacağa benzemiyorum.

P1030281

Öncesinde sakin bir kanepe bulup zil çalan midemi körlemeliyim. Ekmeğimin arasında rukola ve akşamdan kızarttığım tavuk parçaları var. Çay mı? O daha sonra.

P1030283  P1030290 P1030292 P1030293 P1030294P1030302  P1030296 P1030298 P1030299

Paten yapan bir çift, ya da çift kişilik bisiklet.

P1030300

İki beyaz başlıklı ninem almış rollator’unu yürüyüşe çıkmış.

P1030301

Parkın pek çok girişinden bir tanesi.

P1030304

Kayıp çiti: bulduğunuzu asın.

P1030305 P1030306

Bisiklete binenler, paten yapanlar, köpeğini gezdirenler, bebeklerini hava aldırmaya çıkaranlar ve çocuklarını oynatmaya getirenlerin yanı sıra bir geçiş güzergâhı olarak da kullananlar var bu parkı. Park şehrin pek çok bölgesini birbirine bağlayan bir özelliğe sahip. Bu nedenle göz estetiğinin yanı sıra trafik lambalarına takılmadan bisikletinizle uzun mesafeler kat etmenizi de sağlar. Vaktiyle köpekler için kurulduğundan ortada sahipleriyle birlikte cirit atan köpek sayısı oldukça fazla. Egzersizlerini yapan sokak sanatçıları ve sporcuların yanı sıra bir şekerleme niteliğinde çimenlerin üzerinde kestirenlerle karşılaşmak da mümkün.

P1030309

Bu resmin adı ekmek kavgası.

P1030315 P1030316P1030317

Şu sol köşedeki baba-bebeyi sanki daha önce de mi gördüm ne? :) Baba hem sporunu yapıyor, hem bebesini gezdiriyor. Sağ tarafta Fransız dilli bir aile çocuğuna bisiklete binmeyi öğretiyor. Anne tutmuş çocuğu, ailenin diğer fertleri yol boyu arkasından koşturup duruyor.

P1030318   P1030328

Girişte parkta yapılması yasak ve serbest olanlar tabelası. Herkes ne yapması gerektiğini bilmeli. Yaşasın kurallar!

P1030329P1030327

Bisikletine atlayan gelmiş.

P1030330

Parktaki sayısız kafelerden bir tanesi, tıklım tıklım dolu.

P1030333P1030303

Çöp tenekesi nerede gerçekten göremedim. Bu tabelaları takip ederek Haarlem-Groningen arası gidebilirmişiz.P1030337

Parkın hemen bitişiğinde parkla iç içe tenis kortları.

Henüz yeşillikten eser yok. Kuru ağaç ve soluk bir görüntü. Hava güneşli ve açık olmasına rağmen, eldivensiz fotoğraf çekmek mümkünsüz.

P1030289

P1030295

Bu kez birisi atını da alıp gelmiş.

P1030320

Binasının ön tarafı şehrin dar kaldırımlı bir sokağına bakarken arka bahçesi parkla kesişen bir Rehabilitasyon Merkezi var. Amsterdam’ın en iyi konumlu rehabilitasyon merkezidir burası. Kazazedeler, felç geçirmiş olanlar ve diğerleri hastanedeki ameliyatları bittikten sonra kısmen iyileşinceye kadar burada rehabilite ediliyorlar. Bu merkezin sakinleri fizyoterapistler eşliğinde tekerlekli sandalye ya da handbike dediğimiz, pedalları elle çevrilen, bir bisiklet türüyle gezintilerini yaparak fizik geliştirmenin yanı sıra deyim yerindeyse kafalarını da dağıtır hem biraz da nefeslenir parkta.

P1030338

Çok önceleri annemlerle bir kaç kez gitmişliğim vardı. Fakat bu parkla esas hukukumuz annem rehabilitasyon merkezinde yatarken başlamıştı. Aslında geçirdiğimiz trafik kazası bisiklet kullanmaya da başladığım bir dönüm noktası oldu. Ben bisiklette annem de handbike’yla sakatlığım bir yanımda, diğer elimde kameram az günlerimiz geçmedi bu parkta. Hatta çekim yaparken tam kameramı kapatmıştım ki “Amman yavaş” demeye kalmadan neredeyse henüz ayağa kalkamamış annem bir de handbike’yla ikinci bir kaza yapacaktı. Fakat annem bu, suçunu bastırırcasına dönüp bana ‘tüh ya senden iyi bir haberci olamayacak, kazayı çekmedin’ diye başlamıştı gülmeye.

P1030350

iki genç akrobasi peşinde.

Amsterdam’da Koninginnedag yani Kraliçe günü İngilizcesiyle Quinday tam bir panayır havasındadır. Yıllardır Amsterdam’da yaşamama rağmen dört-beş yıl evveldi sanıyorum bir Koninginnedag’da ilk defa Vondelpark’a gitmiştim. Aman ya Rabbim o ne hengameydi. Kelimenin tam anlamıyla uçsuz bucaksız bir bit pazarı ve atraksiyon meydanına dönmüştü Vondelpark.

P1030334

Kardeşim ufakken, şu an radyoloji bölümünde doktor, o zamanlar enerjik bir öğrenci olan Hollandalı komşu kızla birlikte her fırsatta bisiklete atlayıp soluğu Vondelparkta alırlardı. Ya da babamla birlikte, babam bisiklette küçük hanım Rolling skates denen patenleriyle… Yıllar geçti aradan küçük hanım üniversiteli oldu.

P1030335

P1030346

Ve tabii ki Amsterdam’ın güzelliklerinden, Vondelpark’ın daimi sakinleri yeşil muhabbet kuşları. Bu karede sizce kaç tane var?

Kısaca engelliler ve potansiyel engelliler, bebe-belek,  sadece Amsterdam değil çevre beldelerden ve diğer uzak şehirlerden gelenlerle birlikte küçük büyük, turist-yerli herkesin uğrak yeridir bu park.

P1030356

Ve evde çay keyfi… Devir geçim devri, kriz var. Halimize şükretmeli. Darısı, diğer park yazılarımın başına.

KEUKENHOF

Türkler arasında lale bahçesi olarak da bilinen Keukenhof’a gitmenin tam da zamanı şimdi. Biz neredeyse kapanmak üzere gittiğimiz için her tarafını tam gezemedik. Üstelik de hava yağmurlu idi. Tek başıma olsam kesinlikle o parayı vermez dönüp gelirdim. Ama n’aparsınız. Bir kez daha gitmek gerekecek. Davet eden olursa tabii bir kaç kere de gidilebilir. 😉

Keukenhof her yıl 22 mart ile 20 mayıs arası ziyaretçilerine kapılarını açan 32 hektar alan üzerine kurulu ve 15 km yürüme parkuru olan bir çiçek bahçesi. Alabildiğine bir zarafet, alabildiğine bir renk cümbüşü. Çiçek satın alınan bir yer değil tabii, gezilen, özel günlerde fotoğraf çekimleri için de gidilebilecek başta lale olmak üzere pek çok soğanlı çiçeğin sergilendiği bir bahçe. Geniş bilgi için şu linke bakabilirsiniz.

Bir yıl sonra da olsa bu fotoğrafları yayınlayabildim ya, kendime yine kocaman bir aferin verdim. Bu güzelim çiçekler varken daha fazla yazıya ne hacet? İyi seyirler diliyorum.

Adres

Keukenhof
Stationsweg 166a
2161 AM  LISSE
Telefoon: 0252 – 465 555

Bu sandalyede gördüğünüz nergislerin hepsi hakiki.