SOSYETE MANTISI

IMG_0026

Bu kez yaptığımız yemeğe abimin de elini değdirdim.  Annem havalimanından gelir gelmez valizini açıp o sadece bir kilocuk olan yufkayı kadayıfımız eşliğinde kahvemizi yudumladıktan sonra masanın üzerine serdim ve herkesi iş başına geçirdim.

IMG_0020IMG_0021 IMG_0022IMG_0023

Her bir yufkadan dört adet mantı çıkıyor. Kişi adedince istediğiniz kadar yufka kullanabilir, nispeten üzerine dökeceğiniz yoğurt ve yağı da göz kararı ayarlayabilirsiniz. Kıymayı nasıl kavurmanız gerektiğini kara kara düşünmenize hiç gerek yok, şuraya bir tık yeterli. Bizde kavrulmuş kıyma her daim hazır olduğundan ve yemeğimizi bu kez hep birlikte hazırladığımızdan 15 dakika içinde sosyete mantımız soframızda yerini aldı.

Malzeme

 • 3 adet yufka
 • 125 gr eritilmiş tereyağı ya da  sıvı yağ veya zeytin yağı
 • Kavrulmuş kıyma
 • 1 yumurta
 • 1 çay bardağı sulu yoğurt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ

Üzeri için

 • 1diş sarımsak
 • 1 su bardağı yoğurt
 • İhtiyaca göre tuz
 • 2-3 kaşık tere yağı
 • Yeterince kırmızı biber

Yapılışı

 1. Her bir yufkayı dörde bölüp üzerine bir fırça yardımıyla isterseniz eritilmiş tere yağı isterseniz de sıvı yağ sürün.
 2. Yufkaların üzerine şöyle bir kavrulmuş kıyma gezdirip dış tarafından ucuna doğru kabaca sarıp elde ettiğiniz ruloyu kendi çevresi etrafında sarıp sıvı yağ ile iyice yağlanmış ya da parşömen kağıdı serilmiş tepsiye yerleştirin. Uçlarının açılmaması için kürdan takmanıza gerek yok, uçlar diğer böreklerden destek alacak şekilde tüm börekleri yan yana tepsiye dizin. Arada aralık kalmayacak.
 3. Üzerine sıvı yağ, yumurta ve yoğurtla hazırladığınız karışımı bir fırça yardımıyla karışım bitinceye dek tamamen sürün.
 4. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında altı üstü kızarıncaya dek pişirin.
 5. Onlar pişedursun diğer tarafta bir adet sarımsağı ezip ya da rendenin küçük kısmından geçirip bir su bardağı yoğurt ilavesiyle güzelce karıştırın.
 6. Fırından çıkarttığınız börekleri bir servis tabağında ya da herkesin kendi tabağında üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek, tereyağında kızdırılmış kırmızı biber gezdirerek servis yapın.

 Afiyet olsun.

YUFKALI ISLAMA BÖREK


 

Yıllar evvel annemden öğrendiğim bir lezzetli börek daha. Kolayca hazırlayıp, derin dondurucuda istediğiniz kadar saklayabilirsiniz. Malzemesi basit, tadı muhteşem, görüntüsü enfes katmer katmer görkemli bir börek. Bir zamanlar vaktim olduğunda bolca hazırlayıp uzun süre derin dondurucuda sakladığımdan benim tercihim iç olarak peynir idi. Fakat sadece donuncaya kadar buzlukta bekletip yine aynı gün kullanacaksanız her hangi bir börek içi de kullanabilirsiniz tabii. Az evvel ‘bir zamanlar’ dedim ya, derin dondurucumun azizliğine uğradığım için bundan böyle hiçbir şeyi uzunca bir süre saklayamayacağım. Artık derin dondurucu sebebiyle elektrik israfım da olmayacak. Gerçi bir şeyleri saklamaktan da usanmıştım. Bir taraftan elektrikli eşyaların varlığı hayatımızı kolaylaştırırken diğer taraftan gerekli gereksiz fazla elektrik harcayarak dünyanın dengesini iyiden iyiye bozduk. Nisan ayında Hollanda’da şakır şakır yağmur yağması gerekirken neredeyse hiç yağmur yağmadı. Hadi mayısta yağar diye düşündüm, o da olmadı ve girdik hazirana. Çiftçilerin durumu perişandı. Hikmet bu ya haziranla birlikte bir kaç gündür yağmur yağmaya başladı. Geçtiğimiz kış çok karlı geçmişti, korkarım önümüzdeki kış da çok sert olacak.

Nisan ve mayıs aylarında havanın durumu. Hava en kötü halinde iken sadece bu kadar bulutlu idi. Yeşil dallar sokaktaki Ginkgo Biloba ağaçlarına ait. Sol tarafta gördüğünüz meyve şekerlemesi: arkadaşım Halep’ten getirmiş. Meyveler hamken toplanıp şeker şurubu ile hazırlanan bir tür şekerlemeymiş.

Daha önce bu börekleri yaparken yapma aşamasında fotoğraflamıştım fakat piştikten sonra doğru düzgün bir fotoğrafları olmamıştı. Derin dondurucum bozulup tüm börekleri pişirmek durumunda kalınca havalar da güllük gülistanlık olunca güzel güzel fotoğraflarım oldu. Hatta bir de hurmalı çıtır kurabiye fotoğrafı çektim. Onun da doğru düzgün çekilmiş bir fotoğrafı olmadığı için yazısını yayınlamama rağmen servis aşamasına ait bir görüntüsü yoktu şimdiye dek.

Yok, canım böreklerin hepsini ben yemedim tabii ki. İlk gün annemler eksik olmasınlar iftara bana geldiler. Nasip kısmet işte. Henüz fırından yeni çıkmışken bir kısmını Faslı komşuma verdim. Ertesi gün yine eksik olmasın sevgili Şerife geçmiş olsuna geldi. Yukarıda gördüğünüz Suriye’ye özel şekerlemenin yanı sıra soframızdaki sarma da arkadaşıma ait. Trabzon usulü yaprak sarma. O beni hasta yatakta bekliyordu, nitekim tüm gün yatmıştım, sofrayı görünce gazabına uğrayacağımı biliyordum. Allahtan durumu hemen anlattım. Zaten ben anlatamasaydım bile evin ve diğer buzdolabımın durumu derin dondurucumun bozulduğuna her haliyle şahitlik ediyorlardı. Benim durumum mu? Onu hiç sormayın zaten, ayakta sallanıyordum. Bu kadar laftan sonra şimdi geçelim basit ve görkemli böreğimizin tarifine.

Malzemeler

 • 1 kg yufka
 • 1 kalıp peynir (ya da istediğiniz her hangi bir börek içi)
 • 1 paket tereyağı

Üstü için

 

 • 1 adet yumurtanın sarısı

Yapılışı

 1. İki ya da üç adet yufkayı aralarına eritilmiş tereyağı sürerek üst üste yerleştirip 12 eşit parçaya bölün. En üst yufkaya tereyağı sürmeyi de unutmayın.
 2. Geniş olan kısımlara peynir koyup, bu kısmın kenarını hafiften kapatarak çok sıkmadan geniş geniş tüm börekler bitinceye kadar sarıp, derin dondurucuya kaldırın.
 3. Donuncaya kadar bekletip, buzluktan çıkartın ve soğuk suyun içerisine koyup buzu çözülünceye kadar suda bekletin.
 4. Sonra tek tek sudan çıkartıp parşömen kağıdı serilmiş bir tepsiye aralıklarla yerleştirip üzerine yumurta sarısı sürün.
 5. Önceden ısıtılmış fırında altı üstü kızarıncaya kadar 200 derece fırında pişirin.

Not:

 • Ben önceleri annemden öğrendiğim gibi üç adet yufkayı üst üste yerleştirip yapıyordum bu böreği. Bu börekler nispeten daha büyük oluyor. Sonraları iki adet yufkayı üst üste koyarak yapmaya başladım.
 • İki adet yufkadan yaptığımızı var sayarsak 1 kg.dan da 5 adet yufka çıkıyorsa eğer tam olarak 30 adet börek elde etmiş olursunuz. Gerçi biz yemek yaparken pek adet saymayız. Annem söylemişti, sayarsan bereketi kaçarmış yemeğin. Ben de öyle öğrendim, o sebepten pek saymam yaptıklarımı, kabataslak göz kararı yaparım. Fakat mutfağa yeni girenler için bir ek bilgi olsun istedim.
 • Bir paket tereyağı eksik ya da fazla gelebilir, kullanmanıza, yufkalarınızın büyüklüğüne bağlı. Rezervde her zaman tereyağı olmalı. Yoksa da artık hepimiz biliyoruz ki ‘mutfakta çareler bitmez’. Mutfak deneme yanılma ile öğreten bir mekan.
 • Börekleri derin dondurucuya kaldırırken bir saklama kabına üst üste koymanız gerekirse eğer, katların aralarına mutlaka poşet açın. Böylece buzluktan çıkardıktan sonra birbirinden ayırmanız kolay olacaktır.

Bu da son partinin yanmayan bir tavada küçük bir parça tereyağı ile kızartma denemesinden. Fırındaki gibi kabarmadıysa bile gayet güzel hem kızarıp hem piştiler.