KINA GECESİ VE PARTYSALON OSDORP

Evvelki gün annemle birlikte bir kına gecesine gitmemiz hasıl oldu. Bir buçuk yıldır ilk defa bir kına gecesine gidiyordum. Ben rahatsız oluyorum ayrı, fakat gitmek bir vecibe. Malum meclisler dostlar için kuruluyor. Gelin hanımın daha çok çocukluğunu biliyorum, yakın aile dostu. Güzel bir meclisti, hem gelinimizi ve ailesini bire bir tebrik etmem mümkün oldu, hem de bir süredir görmediğim arkadaşlarımla karşılaştım, sohbet etme fırsatım oldu.

Burada bahsetmek istediğim kına gecesinin kendisi değil tabii. Benim blogumu ilgilendiren bölüm salon ve daha çok ikramlıklar. Düğünlerde kınalarda, konu ikramlık olduğunda hiç sevmediğim bir kaç unsur var. Örneğin bunlardan bir tanesi plastik bardak, tabak ve çatal, sonra bir diğeri bayat kuruyemişler, kuru pastalar… Sonra ortada kuduran çocukların kafanıza gözünüze kuruyemiş fırlatması. (Bu başlı başına bir konu zaten. Neyse ben o kadar da çok detaya girmeyeceğim. Yine pek çok çocuk vardı gezip tozan ama ben en azından kuruyemiş fırlatan çocuk görmedim. Bu bile, benim de mensubu olduğum Hollanda Türkleri için bir gelişme sayılır.)

Arkadaşlar kına gecesi için Partysalon Osdorp’u ayarlamışlar. Değişik vesilelerle pek çok defa gitmiştim bu salona. Hatta yıllar evvel bir de sınav için gitmiştim. Öyle aman aman bir salon değildi hatırladığım kadarıyla. Salon el mi değiştirmiş nedir bilemiyorum, bir tadilat, hem de öyle böyle değil, köklü bir tadilattan geçmiş. Çok da güzel olmuş.

Ortada plastik namına, masa örtüleri kirlenmesin diye kumaş örtülerin üzerine açılan plastikten başka hiçbir şey kalmamış. Kuruyemişler cam kâselerde ve çıtır çıtır mis gibi taze. Yemek servisi muhteşem, tabaklar oldukça büyük ve gayet sade hazırlanmış. Oldukça şık. Salata ayrıca bir servis tabağında geliyor. Ekmekler için yine ayrıca sepetler düşünülmüş. Ve yemek sonrası meyve servisi. Meyve tabakları yine çok şık olan ve benim ilk defa gördüğüm bir raf servis masası ile sunuluyor. Üstüne üstlük herkes için bol bol oturacak yer var.

Tüm bunların haricinde Partysalon Osdorp Amsterdam’ın pek çok bölgesinden oldukça rahat bir şekilde ulaşılabilecek bir bölgede, güzergâh nispeten ferah, üstelik ücretsiz geniş park yerleri de mevcut.

Bir de masaların üzerinde, reklam olmasın diye ismini vermek istemediğim, hani şu malum asitli içecekler var ya, işte onlar da kalkar ve yerlerine cam sürahiler kullanılmaya başlanırsa tam olacak. Ha gayret!

Fatma ve Ahmet çiftine mutluluklar diliyorum.