KEK KIZARTMASI

 P1100286

Daha önce “kısa süreli bayatlar için en ideal kuş” olduğumu yazmıştım. Bugünkü dersimiz kek kızartması:

 P1100282P1100283

  1. Bayatlamış ve kurumuş büyükçe bir dilim her hangi bir keki kızartacak şekilde dilimleyip çırptığımız yumurtaya her tarafını buluyoruz.
  2. Yanmayan bir tavaya fındık büyüklüğünde tereyağı koyup kekin tüm yüzeylerini kısık ateşte kızartıyoruz. Başında bekliyorsanız bir miktar ateşi açmakta sakınca yok.
  3. Eğer bir yumurta kekin tamamını kaplayamayacak kadar az gelirse hem yumurtayı çoğaltmak hem de kurumuş keki ıslatarak yumuşatmak için minik bir miktar süt ilave edebilirsiniz. Şöyle bir-iki yemek kaşığı kadar.
  4. Kızaran keklerin üzerine pudra şekeri ya da Hindistan cevizi serpiştirerek servis edebilirsiniz.

Kahvenizin yanına tazelenmiş bir atıştırmalık için buyurun sofraya.

P1100288

Eğer yumurtamız arttıysa onu da tavaya döküp pişiriyor, üzerine pudra şekeri serpiştirerek atıştırıyoruz.

 P1100289P1100290

PATATES OTURTMASI

3

Patates oturtması benim için bir değerlendirme yemeğidir. Benim tercihim tabii ki patatesin taze kızarmış şekli. Ancak bir gün evvelinden artmış kızarmış patatesiniz yanı sıra bir de kavrulmuş kıymanız varsa patates oturtması hazırlayarak değerlendirilebilir. Hem böylelikle bir de tencere yemeği oluyor. Bu aslında daha çok tencere yemeği sevenler için ideal. Değerlendirme değil de patates oturtması canınız çekiyorsa doğrudan da yapabileceğiniz bir yemek.

Elde olanlar

Yapılışı

  1. Kızarmış patatesleri payreks bir kaba bir sıra yerleştirip üzerine bir miktar kavrulmuş kıyma serpiştiriyoruz. Malzemeniz varsa bir sıra daha patates ve kıyma şeklinde döşeyin.
  2. Tavada bir iki kaşık salçayı bir miktar suyla açıp üzerine ilave ediyoruz.
  3. Sonra iki kaşık zeytinyağı ve tereyağı koyup teflon tavada yuvarlak olarak dilimlediğim domatesleri ve yanı sıra biberleri hızlı ateşte kızartıp kıymanın üzerine yerleştirdim.
  4. Kapağını kapatıp kısık ateşte 15 dakika tadı-tuzunun birbirine sinmesini sağladım.   

… ve (aslında çok da meraklısı olmadığım) tencere yemeğim hazır. Yanında yoğurt ya da cacık olsa iyi giderdi muhtemelen.

Allahumma laka sumtu wa bika amantu wa alayka tawakkaltu, wa ala rizquka aftartu. Allah’ım senin için oruç tuttum ve sana tevekkül ettim. Senin rızkınla orucumu açtım. Amin.

MADE IN TURKEY / TÜRK MALI :)

 1

Her zaman söylerim: bu dünya sadece bizim değil, bizden sonra bir nesil yetişecek, diye. Elimden geldiğince de geri dönüşümü kendimce kendi yaşantımda uygularım. Örneğin yıkadığım meyve ve sebzelerin sularını mümkün mertebe çiçeklerime dökerim. Bu en masumu. Daha bunun gibi zaman içerisinde -bazılarının ‘deli’ diyerek baktıkları- pek çok davranış geliştirmişim. Nasıl yetiştirildiysem artık?  😉

 34

Bu arada sardunyalarım açtı, bir tanesi henüz tomurcuk fakat diğeri şahane.

57

Bu improvize pastamın notlarını alır, bir taraftan da limonlu kaynamış suyumu içerken,  Türk Hava Yollarının kaleminden bahsetmeden olmazdı. Bu kullandığım kalemin;

89

Gövdesi: dönüşümlü karton

Mürekkebi: zehirli madde içermeyen

Plastikleri: doğada çözülebilir.

2

Doğaya karşı hassasiyetlerinden ötürü Türk Hava Yollarını takdir ve tebrik ediyorum. 10

Gelelim improvize pastama. Hani hep derim ya ekmek bulamayınca pasta yiyorum ben. Buzlukta vaktiyle kaldırdığım cevizli kek parçalarını görünce bir kaymak çırpıp ortadan ikiye kestiğim kek parçalarının arasına ve üzerine yerleştirdim. Yine buzlukta bulduğum vaktiyle başka bir pastadan artmış olan çikolatalı ganajı da şöyle üzerine yaydım. Üzerine de çikolata ve kayısı parçaları. Uyduruk muyduruk…  olsun, yine kahvemin yanına kuş kondurmayı becerdim.

P1030930

Leyla sultan için ektiğim karagözlerin bu günki 1cm filizlenmiş halleri.

P1030931

Bu da 2013 yılının Amsterdamki ilk güneşli günü. Bu gün güneş kendini gerçekten hissettirdi. Hamdolsun.

BAYATLAMIŞ ESMERİM

005

Hafta ortası hızlı kahvaltılarıma kuş kondurmaya devam ediyorum. Nasıl yetiştirildiysem artık, hiçbir şeyi çöpe atamam, kurudu diye yememezlik edemem. Her bayatlayanı kuşlara atmak da olmaz, kuşların hakkı ayrı… Kısa süreli bayatlar için en ideal kuş benim.

Bir hafta önce yaptığım esmerimden artan son dilimler bir saklama kabıyla buzdolabında duruyordu. Her gün yiyecek başka bir şey oldu, derken misafirlerimiz geldi ve taze bir şeyler yapıldı. Baktım ki hala bozulmadan duruyor, bir de son yaptığım profiterolden artan krema vardı, acilen kullanılması gerekenlerden.

003

Yanmayan bir tavada kek parçalarını ezerek ısıttım, biraz süt ilave etmek akıllıca olurdu… Aceleden unutmuşum. Hatta biraz kahve ya da kaynamış su ile de yumuşatmak imkan dahilinde. Neyse ısıtarak tazelediğim kek kırıntılarını bir kaba yerleştirip üzerine gelişi güzel kremayı döktüm ve biraz kakao serpiştirdim. Bu arada kahvem süzülmüştü bile. Ve başladım atıştırmaya.

BAYAT KADAYIFTAN TAZE TATLI

Hani ben ekmek bulamayınca pasta yiyorum ya. İşte yine öyle bir kahvaltı yaptım bugün.

Kahvaltıya ne yesem diye akşamdan düşünür ve aranırken daha evvel yapmış olduğum kadayıftan artan bir dilimi derin dondurucuda bulunca çıkartıp tezgahın üzerine koydum. Ertesi gün sabahleyin bir taraftan kahvem süzülürken diğer taraftan ufak bir tencerede bir bardak soğuk sütün içine bir yemek kaşığı nişasta ve hazırlamış olduğum vanilyalı şekerden bir yemek kaşığı ilave edip karıştırarak pişirdim. Ve pişirdiğim bu muhallebi karışımını yanmayan bir tavada ısıttığım kadayıfın üzerine döküp üzerine de bir kavanozun dibinde bulduğum Antep fıstığı tozunu dökünce yine bir iş günü kahvaltıma kuş kondurdum. :)

Şeker miktarını herkes kendi damak tadına göre ayarlayabilir tabii. Atış serbest.