MADE IN TURKEY / TÜRK MALI :)

 1

Her zaman söylerim: bu dünya sadece bizim değil, bizden sonra bir nesil yetişecek, diye. Elimden geldiğince de geri dönüşümü kendimce kendi yaşantımda uygularım. Örneğin yıkadığım meyve ve sebzelerin sularını mümkün mertebe çiçeklerime dökerim. Bu en masumu. Daha bunun gibi zaman içerisinde -bazılarının ‘deli’ diyerek baktıkları- pek çok davranış geliştirmişim. Nasıl yetiştirildiysem artık?  😉

 34

Bu arada sardunyalarım açtı, bir tanesi henüz tomurcuk fakat diğeri şahane.

57

Bu improvize pastamın notlarını alır, bir taraftan da limonlu kaynamış suyumu içerken,  Türk Hava Yollarının kaleminden bahsetmeden olmazdı. Bu kullandığım kalemin;

89

Gövdesi: dönüşümlü karton

Mürekkebi: zehirli madde içermeyen

Plastikleri: doğada çözülebilir.

2

Doğaya karşı hassasiyetlerinden ötürü Türk Hava Yollarını takdir ve tebrik ediyorum. 10

Gelelim improvize pastama. Hani hep derim ya ekmek bulamayınca pasta yiyorum ben. Buzlukta vaktiyle kaldırdığım cevizli kek parçalarını görünce bir kaymak çırpıp ortadan ikiye kestiğim kek parçalarının arasına ve üzerine yerleştirdim. Yine buzlukta bulduğum vaktiyle başka bir pastadan artmış olan çikolatalı ganajı da şöyle üzerine yaydım. Üzerine de çikolata ve kayısı parçaları. Uyduruk muyduruk…  olsun, yine kahvemin yanına kuş kondurmayı becerdim.

P1030930

Leyla sultan için ektiğim karagözlerin bu günki 1cm filizlenmiş halleri.

P1030931

Bu da 2013 yılının Amsterdamki ilk güneşli günü. Bu gün güneş kendini gerçekten hissettirdi. Hamdolsun.

FRENK ÜZÜMLÜ TERS KEK

6TersRenk

Hafta sonuna kavuşmuş olmanın kıvancıyla şöyle Frenk üzümlü tersten bir kek yapayım dedim. Tek yumurtayla tek kişilik bir kek.

1TersFrenk2TersFrenk3TersFrenk

Yanlış anlaşılmasın, işimden gayet memnunum. Ancak ofise ne denli bir iştiyakla gidiyorsam, benim gibi evcimen birisi için hafta sonuna kavuşmuş olup evimle hem hal olmak da ayrı bir keyif.

Bir yığın iş yaptım, dikiş odamı yeniden temizleyip yerleştirdim. Tabii cumartesi sabahı önce bir çukur yaptım. Kaç haftadır gidemiyordum. Yok canım bir şey aldığımdan değil, salınarak dolaştım. O değil de pazartesi pazarına ve devamında kurulan bit pazarına gidememek beni amansız dertlere koydu diyebilirim. Bir özledim, bir özledim sormayın. Fırsatı olanlar benim yerime de gidip attığı her adımı benim yerime de atarak şöyle salına salına doyası bir dolaşsa.

4TersFrenk


8TersFrenk

Kremayı önce manüel olarak cappucino çırpacağında çırpmak istedim ancak sabırla 5 dakika çırpmaya devam etmeme rağmen başarılı olamayıp pes ettim. Allah’tan nerede pes etmem gerektiğini iyi kestiriyorum. Elektrikli el mikserimden yardım alınca teknolojinin gözünü sevmek için de uygun bir zemin oluştu.

7TersFrenk

Şimdi gelelim kekimize. Bu tarz bir keki ilk defa yaptım. Kahvemin yanına bir kuş kondurdum ki sormayın.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı şeker (1 parmak eksik)
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ (1 parmak eksik)
 • 2,5 çay bardağı un
 • 1/2 paket kabartma tozu
 • 1 adet vanilya şekeri

——————-

 • üzeri için süt kreması
 • altı için Frenk üzümü

Yapılışı

 1. Öncelikle Frenk üzümlerini yıkayıp süzeğe alın.
 2. Ufak bir kek kalıbına parşömen kâğıdı serip kağıdı ve kalıbın açıkta kalan kenarlarını küçük bir parça tereyağı ile yağlayın.
 3. Frenk üzümlerini bir kaba alıp bir yemek kaşığı toz şekeri ilave ederek karıştırıp kek kalıbına dökün.
 4. Diğer tarafta vanilya, şeker, yumurta ve tüm sıvı malzemeleri karıştırma kabınıza koyup biraz karıştırın.
 5. Daha sonra un ve kabartma tozunu da ilave edip karıştırmaya devam edin.
 6. Bu kek karışımını kek kalıbının tabanına yerleştirdiğiniz meyvelerin üzerine dökün.
 7. Önceden ısıtılmış fırında 40-50 dakika kadar 180 derecede, üzeri kızarıncaya kadar kekinizi pişirin.
 8. Kontrolünüzü* yaptıktan sonra fırından alıp servis tabağına ters çevirerek parşömen kağıdını dikkatlice kaldırın ve tamamen soğuyunca dek bekleyin.
 9. Çırparak koyu bir kıvama gelen süt kremasını  üst tarafa gelmiş olan meyveli kısmın üzerine döküp servis yapın.

* Kuru, temiz bir bıçağı fırından almadan önce kekinizin ortasına bir kez batırıp çekin. Hamur bıçağa bulaşmıyorsa başarılı bir kek yapmışsınız. Bulaşıyorsa biraz daha pişirin.       

5TersFrenk

Bu da kamera arkasından bir görüntü.

ESMER FRENK/FRENK DE BRUNET


Anneme telefonda Esmer Frenk’ten bahsedince “kızım Frenk Hollandalı değil mi, o olsa olsa Sarışın Frenk olur, bari sarışın de sen şuna” dedi. Oysa Frenk benim elime geçmesin yeter ki ben onu evirir çeviririm, sonra o sarışını yaparım esmer. :)

Bundan yıllar evvel çalıştığım kurumda departman sorumlularından biri idi Frenk. Sinolog idi kendisi, uçaktan paraşütle atlardı. (Tabii paraşütsüz atlamak intihara teşebbüs olurdu). Önüm-arkam, sağım-solum hep Hollandalıydı, fakat kaç tane Hollandalı görmüştüm ki Çin dili ve edebiyatı okumuş olan. Bir tatil dönüşü tatilde yaptıklarını duyunca, hani Hollandalıların dediği gibi pek de kesit şeyler değildi yaptıkları “ailende var mı senin gibi başkaları da? diye sorduğumda ‘yok, ailemdeki tek deli benim’ demişti. Günün birinde bu delinin adının yapacağım pastaya isim olacağı hiç aklımdan dahi geçmemişti.

Ana malzeme

 • 2 kutu kırmızı, 1 kutu siyah Frenk üzümü

Pasta pandispanyası Malzeme ve yapılışı

 • 2 adet iri yumurta
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 paket vanilya şekeri
 • ½ paket tereyağı (125 gr.)
 • 1 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 1. Öncelikle yumurta ve şekeri beyaz köpük oluncaya kadar mikserle çırpın.
 2. Sonrasında süt ve eritilmiş tereyağını da ilave edip çırpmaya devam edin.
 3. Elenmiş un, kabartma tozu ve kakao karışımını da ilave ettikten sonra bir iki karıştırıp yağlanmış ve parşömen kâğıdı yerleştirilmiş bir tepsiye döküp önceden ısıtılmış fırında aşağı yukarı 35 dakika kadar 180 derecede pişirin.
 4. Mutlaka kontrolünü yapıp fırından alın. Her fırının pişirme suresi değişik olacağından pandispanya ya da kek pişirme suresi dakikayla değil mutlaka bir bıçak batırılarak kontrolü yapılıp fırından alınmalı.

Çikolatalı ganaj Malzeme ve yapılışı

 • 3 paket %55 kakao oranlı sütsüz çikolata (450gr.)
 • 3 paket kaymak (750 ml)

Akşamdan 3 paket kaymağı bir taşım kaynatıp kırdığım çikolata parçalarının üzerine döküp bir müddet, yani çikolata parçaları eriyip kremam bir miktar koyulaşıncaya kadar, el mikseri ile karıştırdım. Ve tamamen soğuduktan sonra buzdolabına kaldırdım.

Pasta tabağı Zehra’nın, spatula Beyhan’ın hediyesi.

Beyaz pasta kreması  Malzeme ve yapılışı

 • 2 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı şeker
 • 2 yemek kaşığı un (tepeleme)
 • 1 yemek kaşığı nişasta (tepeleme)
 • 1 yemek kaşığı vanilyalı şeker

——————————

 • 1 su bardağı yoğurttan elde edilmiş katık
 • 50 gr. oda sıcaklığında tereyağı
 1. Yukarıda çizgiye kadar belirtmiş olduğum bölümdeki tüm malzemeyi soğukken karıştırarak pişiriyoruz.
 2. Kaynadıktan sonra tencerenin altını kısarak bir kaç taşım daha pişirip ateşten alıyoruz.
 3. Soğuduktan sonra, ama tamamen soğuduktan sonra kremanın içerisine katık ve tereyağını (eritmeden, oda sıcaklığında ve parçalar halinde) ilave edip elektrikli bir el çırpıcısıyla (staafmixer) kremamız tamamen homojen bir hal alıncaya kadar çırpıyoruz.

Pasta inşası

 1. Pasta kekini keskin bir bıçak ve naylon iplik yardımıyla enlemesine 3 parçaya ayırın.
 2. Birinci kata çikolatalı ganaj yayıp üzerine akşamdan yıkayıp ayıklayarak bir süzeğe aldığınız Frenk üzümlerini serpin.
 3. Üzerine ikinci katı yerleştirip beyaz pasta kremi yayıp yine Frenk üzümlerini serpip üçüncü katı yerleştirin.
 4. En üst ve yanları çikolatalı ganajla kaplayıp tamamen soğuduktan sonra bir çay süzeği yardımıyla kakao serpip yine Frenk üzümleri ile süsleyin.

ŞUALE KREM HAMURUNDAN FRENK ÜZÜMLÜ ATIŞTIRMALIKLAR


Büyük bir özlemle kavuştuğumuz hafta sonu ne acı ki yine bir çırpıda kayıp gitti elimizden. Zaman hızla akıp geçiyor.

Bu günkü dersimiz şuale krem hamuru. :) Gelin şuna hepimizin de bildiği tulumba tatlısı hamuru diyelim fazla abartmadan. Tatlımızın tulumba tatlısıyla arasında bir fark var: yağ yerine fırında kızartıyorsunuz. Bir fark daha var: şerbete banmak yerine içine krema doldurup üzerine çikolata sürüyorsunuz. Hepsi bu. Neymiş? Abartmaya hiç gerek yokmuş! Fakat kim demiş herkes tulumba tatlısı yapabilir diye?

Aslında kocaman bir eclair yapacaktım. Taşıma sorunu olacağından kocamanından vazgeçtim. Fakat şekil konusunda çalışmam gerektiğinden ne eclair diyebiliyorum, ne de profiterol. En iyisi buna şuale krem hamurundan atıştırmalıklar diyelim.

“Endaze olmazsa el öğünmezmiş” der annem hep. Çok doğru. Malzeme yetersizliğinden istediğim şekle erişemedim. Hamuru ilk önce annemden aşırdığım krema torbasından sıkmaya çalıştım. Yırtık yerlerinden hamur taşıp çıktı. Sonunda pes edip o yırtık torbayı attım ve kaşıkla devam ettim. Fakat bir gerçek var ki o da şu: uzun aradan sonra ilk defa yapmama rağmen şıp diye oldu. Ne hamuru hazırlama aşamasında ne de pişirme aşamasında hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım. Bir insanın eline pasta ancak bu kadar yakışabilir sanırım. Biraz fazla mı öğündüm ne? Estağfurullah diyelim de enaniyetimiz kabarmasın. Gerçi kendini beğenmek de önemli bir yere kadar. Siz hiç “kendimi çok beğeniyorum” diye intihar eden gördünüz mü? İnsan kendini belli bir sınıra kadar beğenmeli.

Önce mutfakta her zaman rehberim olan Leman Cılızoğlu’nun kitabını karıştırdım. Sonra youtube’da gezindim. Eclair hakkında Jamie ne demiş, Gordon ne yapmış diye. Bu konuda ikisinden de hayır yok. En sonunda aşağıdaki tarifimi denedim ve yukarıda da dediğim gibi şıp diye oldu.

Şuale krem hamurunda bir kaç önemli nokta var. Öncelikle hamur fırına gönderdikten sonra hacminin iki üç katı kabarmalı. Sonra hamur fırında çok iyi pişmeli, içinde ıslaklık kalmamalı. İçini kurutayım derken altı ve üstü yanmamalı. Bu arada hamuru fırına sürdükten sonra asla ve kata fırının kapağını açmıyorsunuz. Hamur kabarmış olsa bile içi kurumadıysa eğer dışarıdan gelen havanın etkisiyle pat diye çöküverir. Yani şuale krem hamuruna bir kek hassasiyeti gösterilecek. Ancak hamur kek hamurundan oldukça koyu hazırlanıyor.

Krema olarak bir gün önceden hazırladığım her zamanki kremamı kullandım. Yalnız bu defa kremayı pişirirken ilave ettiğim kardemomun yanı sıra katık ilave ederken biraz da limon kabuğu rendeledim.

Üzeri için beyaz çikolata ve Frenk üzümü kullandım. Ben Frenkistan’da yaşadığım için bahçemde bol bol Frenk üzümü yetişiyor. :) Renklendirme niyetine çilek, vişne gibi rengi yoğun olan elinizin altındaki her hangi bir meyve kullanılabilir. Başta Leyla olmak üzere hiçbir deli bunu kalkıp denemeyeceği için bununla ilgili nokta virgül tarif vermeye gerek görmedim. Hatta üzerine sadece pudra şekeri serpiştirilerek de yenilebilir.

Bütün en’leri bir arada yaşamak istiyorsanız eğer, buyurun: en basit, en görkemli, en çabuk, en lezzetli pasta hamuru hazırlamaya! Üstelik bu öyle bir hamur ki pişirdikten sonra yarısını derin dondurucuya kaldırıp istediğiniz başka bir zaman taze krema pişirerek bir tatlı atıştırmalık hazırlayabiliyorsunuz.

Malzeme

 • 1,5 su bardağı su
 • 100 gr. tereyağı
 • 1 fiske tuz
 • 1 fiske şeker
 • 1 su bardağı un
 • 4 irice yumurta

Yapılışı

 1. Su, tereyağı, tuz ve şekeri ufak bir tencereye alıp kaynamaya bırakın.
 2. Kaynadıktan sonra 1 su bardağı unu ilave edip çok çabuk bir şekilde çırpma teliyle karıştırın.
 3. Kısık ateşte bir kaşık yardımıyla dipten karıştırarak 10 dakika pişirdikten sonra ateşten alıp soğumaya bırakın.
 4. Yumurtaları birer birer kırarak yine bir kaşıkla pişirdiğiniz hamura yedirin. Hamurunuz kısmen koyu kısmen akıcı bir hal almalı. Yumurtanın büyüklüğü hamura ilave etmeniz gereken yumurta adedinde değişiklik meydana getirebilir.
 5. Hamurdan istediğiniz büyüklükte ister bir duy yardımıyla sıkarak isterseniz kaşıkla parşömen kağıdı serdiğiniz tepsinize aralıklarla yerleştirin.
 6. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 25 dakika pişirin. Pişme süresi her zaman olduğu gibi herkesin fırınına ve hamur parçalarının büyüklüğüne göre farklılık gösterecektir.

 

MANTOLU YEŞİL ÖRDEK

Bu gün blogumun ikinci yılı doldu. Sessiz sedasız… yeni yaşımızdan saatler aldık yine. Bu vesile ile bir süre önce yaptığım adı ve tarzı bana ait olan mantolu yeşil ördeğimle selamlamak istedim herkesi. Nice yıllar diliyorum…

Hani pek anlamlı, pek hoş deyimlerimiz atasözlerimiz vardır ya: ‘güzelin uykudan kalkışı, çirkinin hamamdan çıkışı’ bunlardan sadece bir tanesi. Güzellik kişiden kişiye değişebilir, göreceli bir kavram. Fakat pek çok kimseyle bir konuda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum: çikolatanın güzelliği. Belki de görecesiz ender güzelliklerden bir tanesi çikolata. Sizin yeşilbaşlı gövel ördek de ister uykudan kalkmış, ister hamamdan çıkmış deyin, isterseniz varsın her ikisi birden olsun, çikolatayla birleşip kahverenginin farklı tonlarıyla arzı endam ediyor. Güzelliğine diyecek yok… Varın tadını siz tahayyül edin. Kahverengi ve yeşil kombinasyonu oldukça şık. Kremalarda kullandığım kakao oranları farklı olduğundan üç farklı tonda kahverengi elde etmiş oldum. Böylelikle yeşil katmanların arasına serilmiş olan farklı kahve renkleri pastama çok zarif pek bir ayrı hava katmış oldu.

Aşağıdaki kompozisyon gibi uzun uzadıya nokta virgül anlatıma bakıp da okumaktan vaz cayacaklar için kısa bir ön açıklama: pasta bir yeşil kek ve üç basit kremadan oluşuyor. Bunu belki bir denklemle daha kolay anlatabilirim.

Mantolu yeşil ördek = [Bir iş çıkışı akşam eve geldikten sonra pişirilip derin dondurucuya gönderilmiş kek]

+ [Akşamdan hazırlanmış biri basit+ikincisi çok basit iki krema]

+ [Ve pasta bina günü hazırlanmış manto krema]

Kekinizi horizontal katmanlara ayırırken kek ne kadar kalın olursa olsun efdal olanı birer cm olmak üzere üç parçaya ayırmaktır. Gerçi parçanın kaç tane olduğu önemli değil önemli olan kalınlığın bir cm’de kalması. Pastanın tepesi de düz olmalı ki üzerine sermek istediğiniz krema tüm yüzeyde eşit miktarda ve kalınlıkta kalsın.

Malzemeden çalmadım, çırpmadım. Akşamdan sağlamca bir temel atıp ertesi gün bu sağlam temel üzerine pastamı kat be kat inşa etmeye başladım. Birinci katın üzerine çikolatalı ganaj sürdüm. Üzerine ikinci kek katını yerleştirip mokka kremayı kalınca döküp sürdüm. Bunun üzerine üçüncü kek katını da yerleştirip her iki kremadan arta kalanları birbirine karıştırıp ince bir katman olarak pastamın çevresini ve üzerini bıçakla yalarcasına düzgünce sıvadım. Daha sonra manto sosu çırpıp tepeden ve ortadan başlayarak dökmeye başladım. Ve buzdolabına kaldırdım.

Vakit darlığından fotoğraf çekimi oldukça hızlı gerçekleşti. Bu bakımdan pastanın tamamen donmamış olması çekim aşaması için ufak bir şanssızlıktı. Fakat gerek tat gerekse görsellik muhteşem ötesiydi. Taze, belki yabancı bir beldedeyseniz emin olabileceğiniz katkısız, ya da ne bileyim yakınınızda bir pastacı yoksa eğer sıradan ev malzemeleriyle yapabileceğiniz bir pasta. Nokta virgül yapılması da gerekmiyor, üzerinde pek çok değişiklik yapılabilir, ilham alınabilir bir pasta.

Kek malzemesi

 • 3 adet yumurta
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 3/4 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı haşlanmış ıspanak* (250-300 gr. suyu süzülmüş ve mutfak robotundan geçmiş olacak)
 • 2 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı vanilyalı şeker

Yapılışı

 1. Öncelikle yumurtaları şekerle bir güzel çırpın.
 2. Üzerine sıvı yağı, haşlanmış ve mutfak robotundan geçmiş ıspanağı, un ve kabartma tozunu da ilave edip kek kıvamına gelinceye kadar çırpın.
 3. Yuvarlak bir tepsiye parşömen kağıdı açıp hafif yağlayın.
 4. Kek hamurunu döküp önceden ısıtılmış bir fırında 180 derecede 40 dakika pişirin.
 5. Kontrolünü yapıp fırından çıkartın ve soğumaya bırakın.
 6. Soğuduktan sonra kekinizi üç parçaya ayırın.
 7. Birinci kata çikolatalı ganaj, ikinci kata moka krema yerleştirip üçüncü katı da yerleştirdikten sonra pastanızı mantolayın.

*250-300 gr. ıspanağı güzelce yıkayıp (ıspanak yıkamak son derece önemli, yıkadığınız kabın dibinde kum kalmayıncaya dek 5-6 defa yıkamanız gerekiyor) çok az miktarda suyla 3-5 dakika kapağı kapalı tencerede haşlayıp hemen tel süzeğe aktarın. Suyu iyice süzüldükten sonra robottan geçirip şekerle çırpılan yumurtalara ilave edin.

Çikolatalı ganaj Malzeme ve yapılışı

 • 1 paket %55 kakao oranlı sütsüz çikolata (300gr.)
 • 2 paket kaymak (slagroom) (500ml)

Yine akşamdan 2 paket kaymağı bir taşım kaynatıp kırdığım çikolata parçalarının üzerine döküp bir müddet, yani çikolata parçaları eriyip kremam bir miktar koyulaşıncaya kadar, el mikseri ile karıştırdım. Ve tamamen soğuduktan sonra buzdolabına kaldırdım.

Mokka pasta ara kreması Malzeme ve yapılışı

 • 1 litre sütten bir fincan eksik
 • 8 yemek kaşığı şeker
 • 4 yemek kaşığı un (tepeleme)
 • 2 yemek kaşığı nişasta (tepeleme)
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 3 tane kardemom
 • 1 yemek kaşığı vanilyalı şeker
 • 1 fincan filtrelenmiş acı kahve (4 kaşık kahve)

——————————

 • ½ kg yoğurttan elde edilmiş katık
 • ½ paket oda sıcaklığında tereyağı (125 gr.)
 1. Kardemomların kabuklarını açıp bütün taneleri havanda döverek başlayalım.
 2. Yukarıda çizgiye kadar belirtmiş olduğum bölümdeki tüm malzemeyi soğukken karıştırarak pişiriyoruz.
 3. Kaynadıktan sonra tencerenin altını kısarak bir kaç taşım daha pişirip ateşten alıyoruz.
 4. Soğuduktan sonra, ama tamamen soğuduktan sonra kremanın içerisine katık ve tereyağını (eritmeden, oda sıcaklığında ve parçalar halinde) ilave edip elektrikli bir el çırpıcısıyla (staafmixer) kremamız tamamen homojen bir hal alıncaya kadar çırpıyoruz.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

 • Kremada kullanacağımız katığı elde etmek için yarım kilogram Türk yoğurdunu kahve filtresinde bir gece süzdürmeniz yeterli olacaktır.
 • Kremanın tamamen soğuması özellikle yoğurdun kremanın sıcağıyla kesilmemesi için önemli.
 • Özellikle soğuk kış günlerinde dolaptan çıkan yağın kremayla hemhal olması güç olacak ve yağ parçalar halinde kalacaktır. (Tecrübeyle sabittir). Bu nedenle yağın vakitlice buzdolabından çıkartılıp yumuşamaya bırakılması gerekiyor.
 • Kremayı pişirirken orta ocakta ve açık ateşte pişirmek hem pişme süresini hızlandıracak hem de tencerenin dibine tutmasını engelleyecektir.
 • Mutlaka düzenli olarak ve dipten, kenarlarıyla birlikte karıştırarak pişirin.
 • Mokka kremayı da hazırladıktan sonra akşamdan buzdolabına kaldırdım.

Manto sos Malzeme ve yapılışı

 • 1 yemek kaşığı patates nişastası
 • 2 yemek kaşığı kondense edilmiş süt
 • 2 çay bardağı su
 • 1 çay bardağı kakao
 • 50gr. süt kreması  (200-250gr.lık paket slagroom)
 1. Tüm malzemeyi karıştırıp bir taşım kaynatarak ateşten alıp soğumaya bırakın. Soğuyup donması gerekmiyor. Ilıması yeterli olacaktır. Soğuk bir krema hem donmuş olacak hem de akışkan olamayacağından bununla mantolama yapmak mümkün değil. Krema sıcak olunca da pastayı sıvamış olduğunuz krema eriyeceğinden bu da ideal değil. Dolayısıyla manto sos kreması soğuk ile sıcak arasında olacak. Uzun lafın kısası soğuğa yakın ılık fakat donmuş da değil.
 2. Pastayı inşa etmeden önce kremayı pişirip bir kenara bıraktım. Tüm teferruat, çalan telefon ve kapı zilleriyle birlikte pastamı inşa etmem aşağı yukarı bir saatimi aldı. Bu arada krema da soğumuştu.
 3. Pastanın üzerine dökmeden bir kaç defa bıçaklı el mikseriyle (staafmixer) çırpıp, akıtmaya elverişli bir kaba aktararak pastanın tam ortasından başlayarak üzerine boca etmek en uygun yöntem bana göre.

Tecrübe ve bilgi paylaşımı:

 • Çemberli pasta tepsim olmadığı için ben kekimi normal yuvarlak bir fırın tepsisine döküp pişirdim. Soğuduktan sonra pasta için bir tabak büyüklüğünde, 27 cm. çapında, kekin ortasından yuvarlak bir parça ayırdım. Ve derin dondurucuya gönderdim. Malum ancak ofisten geldikten sonra bir şeyler yapıyorum. Ya da hafta sonuna kalıyor.
 • Keki enlemesine parçalara ayırırken bir bıçak ve naylon iplikten yardım aldım. (bunu yıllar evvel annemden öğrenmiştim). Önce bıçak yardımıyla keke çepe çevre bir çizik attım. Sonra kestiğim bölgeye naylon ipliği yerleştirerek iki ucunu birleştirip bir düğüm atıp iki ucu ters istikamette çektim. Böylelikle kekin her yeri eşit olarak bir cm. kalınlığında kesilmiş oldu.
 • Bir bilgi daha paylaşmak istiyorum: pasta üst yüzeyinin düz olması için kekin alt kısmını pastanın üst yüzeyi olarak kullanmak gerekiyor.
 • Daha önce hazırladığım ganajda %76 kakao oranlı acı çikolata kullanmış ve memnun kalmamıştım. Tadan herkes ağız birliği ile çok acı olduğunu ifade edince bu kez %55 kakao oranlı acı (bitter) çikolata kullanmaya karar verdim.