PORTAKALLI KURABİYE

pişmeden önce

Bizim küçük hanım abisinden ertesi gün için pizza isteyince baktım ki yine bir catering durumu var bu vesileyle ben de nicedir yapmak istediğim kurabiyemi yapayım dedim. Yapayım yapmasına da öyle hamur yoğuracak havada değilim. Portakalı makinede rendeledikten sonra tüm malzemeleri sırtlayıp bisikletime atladığım gibi annemlerdeyim. Catering servisini kaçırmadan kurabiyemi yapıp göndermeliyim. Kardeşim iki gün hamur yoğurunca üçüncü gün gidip bir hamur yoğurma makinesi alır. Hazır tezgah kurulmuşken benim kurabiye hamurum da böylelikle aradan çıkar.

piştikten sonra

Bu oldukça yumuşak bir kurabiye. Soğuduktan sonra biraz sertleşse bile yine de kütür kütür bir kurabiye değil. Bu çok da sürpriz bir durum değil tabii. İçerisine koyduğumuz portakaldan kaynaklanıyor. Sert kurabiye yiyemeyenler için de güzel bir tat. Bir tür kekimsi kurabiye ya da diğer bir deyişle kurabiyemsi kek.

Portakallı kurabiye çocukluğumun tatlarından, annemin tariflerinden. Nedendir bilmem uzunca bir zamandır yapmıyorduk. Tarif annemin diğer tüm tarifleri gibi hani şu alabildiği kadar unlu tariflerden. Ben 4 su bardağı un kullandım. Fakat un miktarı kullandığınız portakalın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.

pişmeden önce, flaş patlayınca

Malzeme

 • 1 adet portakal
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 paket tereyağı (250 gr)
 • 4 su bardağı un
 • 1 çay kaşığı karbonat

Yapılışı

 1. Öncelikle portakalı güzelce yıkayıp kabuklarıyla birlikte rendeleyin.
 2. Karıştırma kabının içine küp küp doğradığınız soğuk tereyağını, portakal rendesini ve diğer tüm malzemeyi koyarak tüm parçacıklar bir birini tutuncaya kadar yoğurun. (yukarıda da dediğim gibi ben hamuru makinede hazırladım).
 3. Yağlı kağıt açılmış bir tepsiye ister elinizde yuvarlayarak isterseniz de bir çay bardağı yardımıyla keserek yerleştirin. Daha sonra üzerine çay kaşığı ile desen yapın.
 4. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede altı ve üstü kızarıncaya kadar pişirin. Aman dikkat edin yakmayın.
 5. Fırından aldıktan sonra kurabiyelerin terleyip ıslanmaması için kağıt açtığınız bir tabağa alıp soğumasını bekleyin.

Afiyet olsun!

Yorumlar
 • rumma diyor ki:

  Merhaba Gül hanım, hayırlı olsun siteniz çok sevindim..:)

  Hemen bağlantılarıma ekliyorum..
  sevgiler

 • efsus diyor ki:

  Çok teşekkür ediyorum Rumma hanımcığım. Hala pek çok eksik var. Taşınabildiğim kadar taşındım, sonra bir ara bıraktım. Şimdi tekrar taslakları fotoğrafları ile birlikte yayınlamaya başladım. Tatil notları filan. Ve tabii onlara ait fotoğraflar. Velhasıl çok işim var. Dualarınızla inşallah olacak. Bu son haftalar pek bir hareketli geçti. Aksiyon olunca da malum yaz yaz bitmiyor.

Yorum Yapın