PİZZA

Bu yılın ikinci ve son iftarı bir nar tanesinin bana gelmesiyle vuku buldu. Evet, Ramazan ayının şu son günlerini yaşarken kardeşim M. Z. dün telefon edip bu akşamki iftar için bir randevu talep etti. Ne yapsam diye kara kara düşündüm. Sonra “en iyisi bir peynirli pizza yapayım” dedim. Ne de olsa ikimiz de severiz.

Sadece ikimiz mi? Elbette ki hayır. Pizzaya ailecek bayılırız. Kimimiz pek seçmez, her türlüsü kabulüdür. Kimimiz sadece sucuklu yer. Üzeri de bol kaşarlı olsun ister. Ben ‘üzerine kapari de serpiştirelim, çok vitaminli’ derim. ‘Aman sucuktan uzak duralım azıcık’ derim. Tabii fazla sebze türü karıştırma taraftarı asla değilimdir. Ama nankörlük de etmem. Pizzanın hamuru ne ince ne de kalın olmalı, ikisinin ortası bana göre tam kıvam. Hamurun üzerine sürülen domates sosuna gelince… İşte orda durun biraz diyelim. Bol vitaminli, kabuğuyla beraber evde hazırladığımız domates sosumuz pizza yapımı için oldukça ideal. Bunun yanı sıra sosumuzun kırmızısını en yüksek dereceye çıkartabilmek için renklendirme niyetine acı ya da acısız kırmızıbiber de doğrayıp, kavurup mutfak robotundan çekebiliriz. Ha, domates sosumuz ya da sosu yapmak için domatesimiz yoksa bunun yerine domates ve biber salçasını biraz zeytinyağıyla karıştırıp da kullanabiliriz.

Hazır kapari demişken bu konuda bir iki kelam etmeden geçemeyeceğim. Kapari Türkiye’de bol miktarda yetiştirilmesine rağmen özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilirmiş. Hatta izlediğim bir televizyon programında fabrika sahibi bunu anlatırken biraz da hayıflanıyordu: ‘çok vitaminli olmasına rağmen maalesef bizim memleketimizde kapari pek tanınmıyor’ diyordu. Bu yazıyı yazarken internete şöyle bir girip kapari hakkında biraz bilgi toplayayım dedim. Kapari kelimesini tıklayınca 147.000 sonuç çıktı karşıma. Kapari.com sitesinde ‘dolar açan tomurcuk’ diye bahsediliyor kapariden. Varın gerisini siz araştırın…

Gelelim pizzamıza. Yapımı oldukça kolay. Bundan bir kaç yıl evvel geçirdiğimiz trafik kazasının peşinden annem hastanede uzun bir süre yatınca babam bile artık pizza yapmaya başlamış ve bir misafire “en kolay yemek pizza, çocuklar da çok seviyorlar, sık sık pizza yapıyorum’ diye anlatıyordu.


Pizza hamuru için poğaça başlığına bir zahmet bakın. O vakit hamurdan bir parça derin dondurucuya atmıştım. Hamuru sabahleyin derin dondurucudan çıkartıp buzdolabına attım. Ofisten gelince de pizzamı yaptım. Sos için daha önce hazırladığım domates sosunu kullandım.

Üzerine döşenecek malzemeler için sadece bir tepsilik ölçüler verdim. Eğer hamurunuz tam bir ölçü mayalı poğaça hamuru ise üzerine sereceğiniz malzemeleri o nispette artırmalısınız.

Malzeme

 • Önceden kalmış bir tepsilik hamur
 • Bir kâse domates sosu/ ya da birer kaşık domates ve biber salçası
 • Pizza baharatı (kuru maydanoz, biber)
 • Bir adet küçük soğan
 • 2 adet yumurta
 • 100 gr. beyaz peynir ve 100 gr. kaşar peyniri
 • 1 yemek kaşığı kapari

Yapılışı

 1. Öncelikle hamuru biraz açıp yağladığınız tepsinin üzerine yayın. Yağlı kağıdınız varsa tepsiyi yağlamanıza gerek yok.
 2. Üzerine domates sosunu döşeyip baharatları ve kaparileri serpiştirin.
 3. Ayrı bir kapta ince ince piyaz soğanı gibi doğradığınız ya da uygun rendeniz varsa ince bir rendeden geçirdiğiniz soğanı, yumurta ve peynirlerle karıştırıp bu sosun üzerine yayın.
 4. Altı üstü pembeleşinceye kadar önceden ısıtılmış fırında ve 200 derecede pişirin.


Yorum Yapın