MERMER KEK

İyi bir kekin üstü çatlamalı. Benim mermer kekim de fotoğrafta göreceğiniz gibi çatır çatır çatladı. Çatladığını görünce oldukça iyi bir kek olduğunu anlamıştım zaten. Fakat yine de bir bıçak yardımıyla kontrol ettim. Sonuç mükemmeldi.

Bu kekin temelini aslında bugün tarifini yayınlamak istediğim köy keki oluşturuyor. Fakat hangi akla hizmet bilmiyorum, köy kekinin yazısını hazırlamış olmama rağmen mutfağa geçtiğimde kapta kalan bulaşığa bir kaşık kakao ilave edince köy keki mermer kek oldu. Tam kekimi fırına sürmüştüm ki annem aradı. “Fırına bir kek attırdım gel de bir dilim kek eşliğinde çay içelim” deyince akşam ancak uğrayabileceklerini söyledi.

Derken ben öyle güzel bir uykuya dalmıştım ki gümbür gümbür kapı dövülüp zil çalarken rüya mı görüyordum yoksa bu gelen bizimkiler miydi? Nasıl bir kalkış kalkıp balkona koştuysam aynı anda başıma müthiş bir ağrı girdi. Ve kapıdan girer girmez “kek ve kahve, kek ve kahve!” diye tutturan reisleriyle birlikte 3 kişilik sevimli bir ekiple karşılaştım. Bir taraftan geçmekte olan akşam namazımı kılarken, diğer taraftan da kahveyi süzdürmeye çalıştım. Bu arada annem kekleri servis yapmıştı bile. Anlaşılan “durun, yapmayın, bırakın, ev sahibi yapar” çığlıklarım pek bir cılız kalmıştı yine. Tam onların kahvelerini verdim kendiminkini de alacaktım ki, hanımlar beyler kendi kahvelerini höpür höpür içip kalkmışlar bile. Bir ara “ellerine sağlık, kekin çok güzel olmuş” dediklerini duydum. Bu nasıl misafirlik, nasıl bir misafirlik anlayışı, biz şimdi bu akşamki oturumdan ne anladık? gibi sorularla kafamı karıştırmaya niyetim yok.

Yok, küçük hanımın bir yere yetişmesi gerekiyormuş da onun için hemen kalkmalılarmış. Hiçbir şey anlamadım bu akşamdan. Haksızlık etmeyeyim anladıklarım da var: yıkamam gereken bulaşık fincanlar, tabak ve çatallar.

Malzemeler

 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2,5 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı kakao

 

Yapılışı

 1. Öncelikle şekeri ve diğer tüm sıvı malzemeleri karıştırma kabınıza koyup biraz karıştırın.
 2. Daha sonra un ve kabartma tozunu da ilave edip güzelce karıştırıp yağlanmış yada parşömen kâğıdı serilmiş tepsiye dökün.
 3. Kabın dibinde kalan 5-6 kaşık kadar kek hamurunun içine bir yemek kaşığı kakao ilave edip karıştırın.
 4. Bu kakaolu karışımı çok ince şeritler halinde tepsideki kek hamurunun üzerine soldan sağa ve yukarıdan aşağı olmak kaydıyla dökün. Bu dökme işlemini yüksekten yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.
 5. Sonra bir bıçak yardımıyla yada parmağınızla tepsinin üzerinden soldan sağa, bir kere de yukarıdan aşağı beş santim aralıklarla çizikler atın. Ve kekinizi fırına gönderin.
 6. Önceden ısıtılmış fırında 40-50 dakika kadar 170 derecede, üzeri kızarıncaya kadar kekinizi pişirin.
 7. Kontrolünüzü* yaptıktan sonra fırından alıp biraz soğuyunca keserek servis yapın.

* Kuru, temiz bir bıçağı fırından almadan önce kekinizin ortasına bir kez batırıp çekin. Hamur bıçağa bulaşmıyorsa başarılı bir kek yapmışsınız. Bulaşıyorsa biraz daha pişirin.

 

Yorum Yapın