MERCİMEK ÇORBASI

2

Blog dünyasında kafeteryam ve ben bir yılı geride bırakırken, ilk yılımızı geride bırakıp ikinci yıldan saatler aldığımız bu gün, yani 30 haziran, için ne şekerli tarifler yapıp yayınlamayı planlamış olmama rağmen kısmet mercimek çorbasındaymış. Dilerim önümüzdeki yıl dönümlerine nice tatlı-çikolatalı tarifler nasip olur.

3a

Hollandalı bir iş arkadaşım hazır çorba almış, odasına geçerken bana göstermişti. Akşam yemeğinde Türk mercimek çorbası içeceklermiş. Sanırım yanında da Türk pidesi vardı. Ben de makbul olan mercimek çorbasının evde yapılmış olması gerektiğini, esas mercimek çorbasının bu olduğunu ve hazır çorbalarda envai çeşit katkı maddeleri bulunduğunu anlatınca. ‘Çok iş, muhtemelen’ şeklinde karşılık vermişti. Ben: “5 dakika, sadece 5 dakika” dedikten sonra bunun düdüklü tencereyle mümkün olduğunu ve bir gün gelmek isterse kendisine yapıp gösterebileceğimi söylemiştim. O da kabul etmişti.

1

İncecik doğranıp yıkanmış hafif tuzlu soğan çocukluğumdan beri mercimek çorbasının yanında yediğimiz bir vazgeçilmez.

Bir kaç ay evvel, hani biz birlikte mercimek çorbası yapacaktık ya diyerek, bana kibarca hatırlattı. ‘Hay hay randevulaşalım o halde bir gün’ dememe rağmen yine de kesin bir randevu yapamamıştık. Derken yine geçti aradan üç beş hafta. Sonrasında ben bisiklet elimde bir gün düşüverdim nasıl olduğunu bile anlayamadan … Sonra ben yine düştüm, hem de bu kez bisikletle birlikte ve buzun üstüne. Oram buram yamuldu, üstüm başım çapıt gibiydi hani yazmıştım. Peşinden ben mide enfeksiyonu virüsü kapmıştım, hani onu da yazmıştım. Bir süre sonra bizim mercimek çorbası yine aklıma düştü, ajandalarımızı açtık ve F.’nin sözleriyle yazmam gerekirse ‘Hollanda adetlerince’ datum prikken yaptık. Peşinden araya bir şeyler girdi ve bu randevuyu iptal etmek durumunda kaldım. Bir sonraki randevumuzu F. iptal etmişti. Sanırım böylece ikimizde randevu iptal etme hakkımızı kullanmıştık. Sonrasında n’olur n’olmaz düşüncesiyle bir müddet randevu yapmaya cesaret edemedik. Hatta korktum, böyle giderse evdeki mercimek de kurtlanacak diye. Bu arada hiç vaktimiz yok ya buluşup bir çorba kaynatmaya… O tatile gitti… Ben tatile gittim. Hatta bu arada F. Bir Türk arkadaşından aldığı tarifle kendi kendine mercimek çorbası yapmıştı bile evinde. (Fakat ben ille de bir kere nasıl yapıldığını görmesini istedim ısrarla).* Derken geçen hafta yine aklıma düştü araya bir de yaz tatili girerse bizim çorba hepten güme gidecekti. Jet hızıyla ajandamı alıp F.nin yanına attım kendimi. Ajandalarımıza notlarımızı alıp araya bir şey girmemesi için dua ettik. Hazır o gelmişken yine Hollandalı olan R. de gelsindi. Esas kızla anlaştıktan sonra artık gerisi kolaydı. Eksik olmasın R. de gelebilecekti.

Ve nihayet yaklaşık 8 ay sonra işte bugün o gün.

Mercimek çorbası pişirmenin pek çok versiyonu vardır. Bizim aşağıda verdiğimiz mercimek çorbası tarifimiz bu alternatiflerden sadece bir tanesi. Malzeme listemiz uzun gelebilir. Fakat gerçekten uzun bir liste değil. Sebzeler, içinde hiçbir katkı maddesi ve naneden başka baharatı olmayan, çorbamızın lezzetini getiriyor. İki farklı yağ kullanmak istemezseniz tek bir çeşit yağ da kullanabilirsiniz. Tercih sizin.

Malzeme

 • 1 su bardağı kırmızı mercimek
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet domates (varsa)
 • 1 adet soğan
 • 1 adet havuç
 • 1 adet patates
 • Yeteri kadar tuz
 • Yeteri kadar su

Üzeri için

 • 2-3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı nane

Yapılışı

 1. Öncelikle unu hem tereyağı hem de zeytinyağı ilavesiyle bir kaç dakika karıştırarak pembeleştirip peşinden salçamızı da ekleyip bir kaç karıştırarak kavurduk.
 2. Peşinden seçip yıkadığımız mercimeği, soyup yıkayıp kabaca bir kaç parçaya böldüğümüz soğan, havuç ve patatesi de ilave edip şöyle bir karıştırdık.
 3. Üzerine 5 bardak su ilave ettikten sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatıp kaynama noktasından sonra 5 dakika pişirdik. (biz kaynama işlemini hızlandırmak için kaynamış su kullandık. İsterseniz soğuk su da kullanabilirsiniz).
 4. Düdüklü tenceremiz kapağını açabileceğimiz soğukluğa eriştikten sonra, tencerenin kapağını açıp gerekli su ilavesini yaparak staafmixer dediğimiz bıçaklı el çırpıcısıyla bir güzel sebzelerin ve haşlanmış, kendinden geçmiş mercimeklerin canını okuduk. Bu arada atmayı unuttuğumuz tuzumuzu da ilave ettik.
 5. Çorbamız iki dakika kadar kaynayıp hallolunca ateşten aldık.
 6. Bir tavada bolca :) tereyağımızı karıştırarak eritip içine nane attık. Bir kaç kere naneyi tereyağı içinde karıştırıp kavurduktan sonra çorbamızın üzerine ilave edip bir güzel karıştırdık.

8 ay kadar, ha yaptık ha yapacağız diye yolunu gözlediğimiz mercimek çorbamız 15 dakika içerisinde hazırlanmış ve masamızda yerini almıştı.

*İyi ki de istemişim. Mercimeğin seçilmesi gerektiğini sonrasında yıkanması gerektiğini de böylece uygulayarak öğrenmiş oldu. Hatta soğanı da soyduktan sonra soğuk su ile yıkaması gerektiğini de dilerim zihninin bir köşesine not etti.

Yorum Yapın