PARİS GÜZELİ


Bu güzel öyle bir güzel ki… Nasıl anlatılır bilmem ki… O bir güzeller güzeli…

Bu kurabiyenin tarifini yıllar evvel annemden almıştım. Çocukluğumun kurabiyelerinden. Bir misafir geleceğinde ya da komşunun misafiri geldiğinde, ki bu komşu biz olurduk, çar çabuk yapılan bir kurabiye idi. Karşı komşumuz annemin ani bir misafiri geldiğinde hemencecik yapıverirdi. Ya da bir yolculuğa çıkılacağında çabucak yapılıverilen bir kurabiye idi. Sade, karın doyurucu, fiyakalı, vitaminli bir atıştırmalık.

Pek de sık yaptığım bir kurabiye değil aslında. Fakat çok leziz, üstelik yapımı da çok basit. İki yumurtanız, bir paket de tereyağınız varsa her daim çabucak yapabileceğiniz bir kurabiye. Kurabiye yapımına başlamanızla kahvenizin yanında Paris Güzellerini hazır bulmanız toru topu sadece 45 dakika sürecek. Dikkat ettiyseniz 45 dakikanızı alacak demiyorum. Çünkü siz aslında yuvarlayıp şekere bulamanın haricinde pek bir şey yapmayacaksınız. Tabii bu, hamuru mutfak robotunda hazırlayanlar için geçerli. Tamam, kabul… Sadece hamuru yoğuracaksınız. Pişirmeyi zaten siz değil fırınınız yapacak. Oldukça basit olmasına karşın yine görkemli bir kurabiye. Kısaca bir ‘güzel’ işte.

Malzeme

  • 1 paket tereyağı (250 gr)
  • 1,5 çay bardağı şeker
  • 2 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 3,5 su bardağı un
  • Kurabiyeleri bulamak için yeterince toz şeker

Yapılışı

  1. Yağ yanmadan eritilir. (Yağı eritmeden küp küp doğrayarak bütün malzemeleri mutfak robotuna da atıp hamuru yoğurabilirsiniz).
  2. Şeker, iki yumurta ilave edilip karbonat da konduktan sonra hamur yoğrulur.
  3. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınıp şekere bulanarak parşömen kağıdı serdiğiniz tepsiye dizilir ve önceden ısıtılmış fırına sürülür.

Not:

Tarifimi olduğu gibi yayınladım. Yapılışı başlığı altında 3. maddede anlattığım gibi ceviz büyüklüğünde parçalar almak yerine ben hamuru kalınca tezgaha açıp bir bardak ya da kapak yardımıyla kesmeyi yeğliyorum.

Yorum Yapın