KARDEMOMLU KEŞKÜL

Amsterdam yanıp kavruluyor. Hele dün ofiste sıcaktan bayılma aşamasına gelmiştim. Neredeyse yağmur duasına çıkcaaz. Eve geldiğimde şöyle bir televizyonu açtığımda, haberlerde spikerin “beklenmeyen sağanak yağış İstanbulluları ani yakaladı” sözlerini duyunca sadece kulak kabartmakla kalmadım aynı zamanda da dikkatli dikkatli baktım monitöre, acaba abartmışlar mı diye geçirdim aklımdan. Gerçekten de ortalığı tam anlamıyla sel götürmese bile evleri ve iş yerlerini su basmıştı. İstanbul’daki her yağmurda aynı görüntüler.

Ülke toplamının % 60’ı deniz seviyesinin altında olan ve en aşağı noktasının deniz seviyesinden yaklaşık 7 metre aşağı olduğu, şu yağmurlar ülkesinde ve içerisinde yaşadığım Amsterdam’da bile, bu kadar su basmıyor hiç bir yeri.

Ben döneyim Amsterdam’ın sıcağına. Öyle böyle sıcak değil. Hakikaten yapış yapış bir sıcak. Amsterdam sıcağının hiç çekilmediğinden daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. Böyle sıcak günlerde insan bünyesi serinletici gıdalar istiyor. Bunların başında hiç şüphesiz meyveler var. Fakat evde yaptığımız tazecik, buzdolabından çıkartıp soğuk soğuk yiyebileceğimiz sütlü tatlıları da yabana atmamak lazım.

Şu sıcak günleri biraz çekilir hale getirecek, yapımı çok basit bir keşkül tarifinden bahsetmek istiyorum. Yalnız ben bu kez bir yerine iki yumurta kullandım. Tatlınızın renginin daha sarı olmasını istiyorsanız siz de iki ya da üç yumurtanın sadece sarısını kullanabilirsiniz. Bu arada aklıma gelmişken onu da ilave edeyim. Yapılış 2. noktada özellikle soğuk su diye belirttim ki, ‘pişmiş aşa çiğ su konmaz’ lafından esinlenip de sıcak su kullanılmasın diye. Hem pirinç ununu soğuk suda karıştırmalı hem de yumurta tabii ki sıcakta pişeceğinden soğuk suda çırpılmalı. Bunun yanı sıra böyle ocakta pişen tatlılarda mümkün oldukça vanilya şekerini ateşten aldıktan sonra tatlıya ilave etmeli. Aksi takdirde kaynayan tencereye vanilya şekeri ilave edildiğinde buharla birlikte vanilya da uçup gidecektir. Kullandığımız vanilya doğal haliyle çöp vanilya ise aynen kardemomda olduğu gibi pişen sütün içine atmalıdır. Bir püf nokta daha: fındıkları böyle sütlü tatlılarda kullanırken hem kıtır kıtır olması hem de rayihasının yoğun olması için fırında 1-2 dakika kadar yakmadan kavurup sonra dövmenizi tavsiye ediyorum. Hem tatlınız daha lezzetli olur. Eveeet, bu püf noktaları da verdikten sonra geçelim tatlımıza:

Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 3-4 adet kardemom
 • 1 su bardağı su
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı pirinç unu
 • 1 paket vanilya şekeri

Üzeri için

 • Fındık ya da fıstık
 • Tarçın

Yapılışı

 1. Öncelikle süt ve şekeri bir tencereyle ateşe koyuyoruz. Kabuklarından ayırıp havanda taneciklerini bir güzel dövdüğümüz kardemomu da ilave ediyoruz. Ateş yüksek olabilir. Nasıl olsa sütün içinde bu aşamada sadece şeker ve kardemom var.
 2. Süt kaynayıncaya kadar diğer tarafta başka bir kapta telle çırptığımız soğuk su, yumurta ve pirinç ununu kaynayan süte ilave ediyoruz. Ve kısık ateşte düzenli olarak sürekli dipten karıştırıyoruz ki dibine tutmasın.
 3. Hepsi bir kısık ateşte kaynadıktan sonra bir beş dakika daha kaynatıp ateşten alıyoruz ve sonrasında vanilya şekerini ilave ediyoruz. Kâselere yüksekten boşaltıyoruz. Yüksekten boşaltınca üzerinde küçük baloncuklar oluşur. Ve bu baloncuklar daha sonra patlayınca keşkülünüzün üzeri gözenek gözenek olur.
 4. Soğuduktan sonra üzerini fındık, fıstık ya da tarçınla süslüyoruz.


Yorum Yapın