KARDEMOM (CARDAMOM)

 

Hem tatlı hem de tuzlu yemeklerle uyum içinde olabilen ender baharatlardandır kardemom. Tanışıklığımız bundan uzun yıllar öncesine dayanıyor. Annemin Pakistanlı eski komşusu Ferhat hanımın bir gün, benim Pakistan sütlacı diye adlandırdığım, şehriyeyle yapılan, bir tür sütlü tatlı getirmesiyle tattığımız bir lezzet kardemom. O ne müthiş, ne fevkaladenin fevkinde bir lezzetti. O günlerde alışılmamış bir tat olduğundan mıydı neydi bilmiyorum, evde kimse yemediği için bütün kâseyi ben bitirmiştim. Zavallı annem yeterince yemiş miydi hatırlamıyorum. Yoksa ben çok sevdiğim için ‘benim karnım çok tok, lokma yiyecek halim yok ” moduna mı girmişti? Geçtiğimiz aylarda F. Hanımla tevafuken ofiste karşılaştık ve sözleştik. Bir gün birlikte Pakistan sütlacı yapacağız.

Daha sonraları İstanbul’da Mısır çarşısında ve Medine’de tüm baharatçılarda karşılaştık kardemomla. Aroması biraz yoğun olmakla birlikte az miktarda kullanıldığında pek çok tatlıyla ahenk içinde olabilir ve tatlıyı tam da sultanlara layık bir tatlıya dönüştürebilir. Daha önce verdiğim keşkül tarifinde bu baharatın tek kelimeyle de olsa en azından adını zikretmiştim.

Kökeni India, yani Hindistan. Kardemomun aroması oldukça yumuşak, meyvemsi, bir parça da limoni. Hem tatlımsı hem acımsıya meyilli. Uzak doğu/ Asya pilavlarında karabiber ve karanfil gibi tane olarak kullanılıyor. Tatlı ve tuzlu yemeklerin yanı sıra farklı uygulama alanları da var kardemomun. Örneğin kahvede bir rayiha vermesi için kullananlar var. (F. Hanımdan aldığım bilgiler doğrultusunda söylüyorum). Benim aklıma gelen karanfil gibi ağza da atılabileceği.

Âcizane tane kardemom alınmasını tavsiye ederim. Kardemom tanesinin kabuğunu iki tırnağınızın ucuyla soyup içinden çıkan küçük tanecikleri havanda döverek kullanın. Yemeklerde kullanırken önce tavada kavrularak kullanılması aromayı doruk noktaya çıkartıyor.

Tam da yukarıdaki satırları yazmıştım ki bir kez de google’ un Hollandaca versiyonuna bakayım dedim. Türkçe sürümde pek bir şeye rastlayamamıştım. Ve kardemom için şöyle bir tabirle karşılaştım: “the Queen of Spices” yani Türkçesiyle Baharatların Kralı. Kral olmaya kral da, yalnız bu kral biraz pahalı bir kral. Pahalılık konusunda dünya baharat sıralamasında safran ve vanilyadan sonra üçüncü sıraya oturuyormuş bu kral. Ben kardemom diyorum ama yanlış mı telaffuz ediyorum diye hem yazıyor hem de düşünüyordum. Az evvel aşağıda adı geçen sitede gördüm ki pek çok adı varmış. Ve şükür ki benim kullandığım şekliyle de geçiyormuş.

Kardemomla ilgili yazımın internetten aldığım bilgileri http://eten-en-drinken.infonu.nl web sayfasından alınmıştır.

 

Yorum Yapın