HURMALI KURABİYE


Babamın, geçtiğimiz Ramazan ayında kalp rahatsızlığından dolayı 21 yaşındaki torununu kaybeden, yakın bir arkadaşına taziye ziyaretinde bulunduk bu akşam. Bu kurabiyeleri onlar için yaptım.

Yakında tarifini vermek istediğim fındıklı kurabiyeden uyarladım bunu. İçi Suudi Arabistan’dan geldi. Daha önce açtığım diğer bir paketten epey yedikten sonra ne olduğunu ancak anlamıştım. Ezilmiş hurma olduğu belliydi de, içinde ezilmiş bir kuruyemiş türü de vardı. Fındık mıydı, fıstık mı, yoksa ceviz miydi bu? İşte ona karar verememiştim bir türlü. Ve en sonunda yerken ve koklarken bunun ezilmiş cevizle karıştırıldığını anladım. Evet, bu gelen, hurma-ceviz ezmesiydi. Nasıl mı geldi? Anlatayım.

Servis H. yengeden

Babamın Suudi bir arkadaşı var. Medine’de lise öğretmeni. Arabistan’a her gittiğinde görüşür onunla. O da arada bir annemlere telefon eder. Fakat genelde babamı evde bulamadığı için bu telefonların içeriğinden pek bir şey anlaşılmaz. Bir keresinde annem bana “Suudi Arabistan’dan bir telefon geldi fakat ne la diyebildim, ne yes, ne de no. Ama telefonun Abdulkadir beyden geldiğini anladım. Bu dil bilmemek çok kötü’ diye anlatmıştı. Biz de epey gülmüştük. Sonrasında benim anneme yönelttiğim sorular da buna eklenince kelimenin tam anlamıyla bir gülme krizine girmiştik. Acaba adam Amsterdam’dan mı arıyordu? Yoksa Amsterdam’a tatile gelecekti de görüşelim mi demek istemişti? Ya da Avrupa’nın herhangi bir memleketindeydi de hazır buralara kadar gelmişken size de geleyim mi demek istemişti? Yoksa evinde öylesine otururken babamı hatırlamıştı da onun için bir hal hatır sorayım diye mi aramıştı? Hani bayram-seyran da değildi ki, onun için aradı deseydik. İşte bu Abdulkadir Bey geçtiğimiz Ramazan’da annemlerle Medine’de görüşünce diğer hurmaların yanı sıra bir kaç paket de bu ezmeden hediye etmiş. Annem de kullanmam için bana vermişti. Paketin birini yine bir gün hurmalı çıtır kurabiye yaparken değerlendirmiştim. İkincisini de böylelikle bu gün kullandım. Üçüncü paketin nasıl değerlendirileceğine dair şimdilik bir fikrim yok. Bakalım Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

Bu arada bir şey daha eklemek istiyorum. Bu akşam gittiğimiz misafirlikte çok enteresan bir hurma yedim. Temr Hindi diyorlarmış. Sadece üç tane kalmış. Hepimize birer tane düştü. “Biz daha önce hiç görmemiştik bu hurmayı, bu yeni keşif mi” diye sordum. Hocam da “evet, yeni keşif, ben yıllardır gider gelirim ilk defa bu yıl gördüm” diye anlatıyordu. Çok enteresan bir kabuğun içinde, son derece enteresan şekilde dizilmiş ve bir o kadar da enteresan boncuk gibi çekirdekleri olan bir tür yemiş. Tadı hem hurmayı andırıyor hem ekşimtırak. Annemin dediğine göre biraz da kayısı dönerini andırıyormuş.

Bu akşamki bu anımı da paylaştıktan sonra inşallah daha fazla bir şey yazmadan Kurabiyemin tarifine geçebilirim.

Malzeme

 • 250 gr. tereyağı
 • 4-5 su bardağı un
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı tuz

İçi

 • 2 kâse hurma-ceviz ezmesi
 • 1/2 kâse toz şeker
 • 1 yumurta akı

Bu malzemelerin hepsini ayrı bir kapta birbirine karıştırıp bir kenarda bırakın.

Üzerine

 • 1 yumurta sarısı
 • Pudra şekeri

Yapılışı

 1. Tereyağını küp küp doğrayın. Yağ ne kadar soğuk olursa kurabiye yapımı o kadar kolay olur.
 2. Mutfak robotunun bıçağını takıp bütün malzemeleri robota atıp malzemeler bir birini tutuncaya kadar makineyi çalıştırın. (Unun son bardağını ilave etmeden hamuru kontrol edin. Gerekiyorsa yavaş yavaş son bardağı da ilave edin).
 3. Sonra hamuru alıp tezgâhın üzerinde bir kaç kere de elinizle yoğurun.
 4. Hamuru 20 dakika buzdolabında dinlendirin.
 5. Daha sonra ikiye böldüğünüz hamurun her bir parçasını yarım santim kalınlığında dikdörtgen olarak açın.
 6. Uzunlamasına 2/3’üne gelecek şekilde hurmalı için yarısını koyup diğer 1/3 içsiz kısmı içli bölümün yarısına kadar kapatın. Sonra kapattığınız hamuru bir kere daha geri kalan içli bölümün üzerini tamamen örtecek şekilde kapatın. (Bu arada ekli olan bölümü alta getirmiş olacaksınız).
 7. İkişer santimlik parçalara kesip, yağlı kâğıt serilmiş, tepsiye yerleştirdiğiniz kurabiyelerin üzerine yumurta sarısı sürün.
 8. Altı üstü pembeleşinceye kadar 180 derecelik fırında pişirin.
 9. Fırından aldıktan sonra üzerine pudra şekeri serpin.


Yorum Yapın