HEM HAŞLANMIŞ HEM KIZARMIŞ PATATES


İstanbul’dan mesaj geldi. Bizimkiler benim bir arkadaşımla bir iftar çadırındaymışlar. (Valla bunlardan korkulur). Oysa Amsterdam’da günler bayağı uzun. Biz İstanbul’dan iki saat sonra yapıyoruz iftarımızı. Fakat oruç bu, yani sabır işi.

Benim bu akşamki iftar yemeğim: hem haşlanmış hem kızarmış patates. Yanına da bir güzel ayran yaptım. Ve salata… Çok şükür bir gün daha körledim nefsimi, anneannemin deyimiyle. Allah olmayanlara da versin. Âmin. Yalnız programda olmayan bir değişiklik oldu. Ben iftar dakikalarını beklerken Faslı komşumdan bir iftar tabağı geldi. Neler yoktu ki tabakta? Fas mutfağına ait tatlılar, börekler sonra Vietnam mutfağından lumpia…bunları dünya mutfaklarından başlığı altında zaman içerisinde anlatacağım ilerleyen günlerde inşallah.

Küp küp doğradığım patatesleri dünden kalma biberli pirzola yağlı tavama atıp kapağını kapattım. Hem dünkü pirzolanın tadı çıkmış oldu patateslere, hem de dünkü lezzetli yağı ziyan etmemiş oldum. Hiç su koymuyoruz patateslere. Sadece birazcık yağ yeterli. Patates kendisi sulanıyor zaten. Kısık ateşte yaklaşık bir saat kadar hem kızardı hem pişti. Pişme süresi patateslerin azlığına ya da çokluğuna göre değişebilir. Benim patateslerim kapaklı tavama bu kez biraz fazla geldiğinden daha çok karıştırmak zorunda kaldım. Normalde bir kaç kez karıştırmak yeterli oluyor. Böylelikle bütün patateslerin dış yüzeyleri kızarmış, içleri de haşlanmış oluyor.

Pek çok yemeğin yanında garnitür olarak yenebilir. Etli yemeklerin yanında bire bir. Yanında salata ve ayranla sadece patates de güzel.

Malzeme

  • 5-6 adet patates
  • 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı/tereyağı
  • Yeteri kadar tuz ve kırmızıbiber
  • Üzerine Chinese bieslook

Yapılışı

  1. Patatesleri soyup küp küp doğrayıp yıkıyoruz.
  2. Kapaklı yanmayan bir tavaya önce yağı ve biberi koyup şöyle bir çevirdikten sonra patatesleri ve tuzunu atıp kapağını kapatıyoruz.
  3. Patatesler yumuşayıncaya kadar kendi kendine hem kızarıyor, hem haşlanıyor.
  4. Tabağa aldıktan sonra üzerine Chinese bieslook doğrayıp serpiştirdim.


Yorum Yapın