ERİKLİ TART

Tatile çıkacağı için Atiye teyzenin bahçesinden topladığı eriklerin annemin evine doğru bir yolculuğa çıkmaları ve orada bir iki gün dinlenmeleri sonrasında, o da yolculuğa çıkacağı için bana gelmeleri bu tartın yapımını düşünmemi adeta üzerime bir vacip hale getirdi.

Yaklaşık iki haftadır ha yaptım, ha yapacağım. Buzdolabımı her açışımda erikler adeta “bizi ne zaman tart yapacaksın?” dercesine gözümün içine içine bakıyorlar. Hem de komşumun geçen haftadan kalan tabağını daha fazla gecikmeden verme bahanesine nihayet bugün oturdum ve günlerdir düşündüğüm, üzerinde kafa yorduğum erikli tartımın yapımına giriştim ve bir çırpıda tartımın ölçülerini yazıp bitirdim. Az evvel yedim, çok nefis olmuş. Ellerime sağlık.

Tam bu yazı faslını bitirmiştim ki… malzemeler bölümüne un ilave etmeyi unutmuşum. Şimdi dikkatimi çekti. Çok güldüm. Evet, evet un da konulacak tabii ki. Vaktiyle bir arkadaşı annemden elmalı pasta tarifi almıştı. Hani şu ‘kulak memesi yumuşaklığında yoğrulacak, alabildiği kadar un’lu tariflerden. Tekrar tekrar okumuşlar… okumuşlar, çocuklarına okutmuşlar, misafirlerine okutmuşlar… Derken “ama bunda un yazmıyor peki bu unsuz nasıl yapılacak” diye kara kara düşünmüşler ve annemin tarifi verirken eksik verdiğini düşünüp eseflenmişlerdi. Bu olay günlerce konuşulmuştu, çocuktum, ben bile hatırlıyorum. Birden o günleri hatırladım.

Neyse, ben tarifimi vereyim. Şeker ve süt ölçüsünde de oynanabilir. Örneğin ½ çay bardağı sıvı yağ ve 1,5 çay bardağı süt de olabilir.

Malzeme

 • 2 adet yumurta
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı süt
 • 1,5 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu

Üzeri için

 • 10-15 adet erik
 • Bir miktar pudra şekeri

Yapılışı

 1. Bütün malzemeleri kek hamuru gibi mikserle çırpıp elimin ucuyla bir parça tereyağı sürerek yağladığım 21×26 cm’lik bir kalıba döktüm.
 2. Üzerine her birini 12 parçaya böldüğüm erikleri dizip, önceden ısıtılmış fırına sürdüm.
 3. Fırında 170 -180 derece ısıda üzeri kızarıncaya kadar, aşağı yukarı 1saat kadar pişirdim. Bir bıçak yardımıyla tart hamurunun pişip pişmediğinin kontrolünü yapıp fırından aldım.
 4. Servis yaparken üzerine pudra şekeri serptim.


Yorum Yapın