KEŞKÜL

Olur olur, her şey olur bu hayatta. Olumlu yönünden bakmak, annemin dediği gibi doğaya negatif enerji vermemek, lazım. İçimi bir dökebilsem, ah bir dökebilsem. Bunu  beceremiceme göre en iyisi doğrudan keşkül tarifime geçeyim.

Aslında daha önce kardemomlu keşkül yapmıştım ya hani, işte onun aynısı sadece içinde kardemom yok. Bildiğiniz klasik keşkül yani. Ramazan günleri için bire bir hafif, serin bir tatlı. Bu vesileyle o yazıma da fotoğraf ekledim. Fotoğrafsız pek bir garip duruyordu. Hani o zamanlar blogcu kullanıyor ve fotoğraf eklemeyi bir türlü beceremiyordum ya…

 

Benim gibi yıllardır merak edenler için yazmakta fayda var. Keşkül Osmanlıcada çanak, kap demek. [eskiden] dervişlerin ya da dilencilerin kullandığı Hindistan cevizi kabuğundan, veya abanozdan* yapılmış çanağın adı, diyor Osmanlıca Türkçe Lügat.

 

Bu kaseleri sütlaçtan  hatırlarsınız. Görsellik açısından belki hoş değil sürekli aynı kabı kaşığı kullanmak, fakat şu sıralar hem işler yoğun hem de yer sorunu var. Yoksa bit pazarları beni hala beklemekteler. :)

Ben çok şekerli sevmediğim için bir su bardağından bir parmak az şeker kullanıyorum artık.

Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı su
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı pirinç unu
 • 1 paket vanilya şekeri

Üzeri için

Kavrulmuş fındık ya da fıstık

Tarçın

Yapılışı

 1. Öncelikle süt ve şekeri bir tencereyle ateşe koyun.
 2. Süt kaynayıncaya kadar diğer tarafta başka bir kapta telle çırptığınız soğuk su, yumurta ve pirinç ununu kaynayan süte ilave edin. Ve kısık ateşte düzenli olarak sürekli dipten karıştırın ki dibine tutmasın.
 3. Hepsi birlikte kısık ateşte kaynadıktan sonra bir üç-beş dakika daha kaynatıp ateşten alın
 4. Sonrasında vanilya şekerini ilave edin. Kâselere yüksekten boşaltmanızda bir sakınca yok, hatta daha evla. Yüksekten boşaltınca üzerinde küçük baloncuklar oluşur. Ve bu baloncuklar daha sonra patlayınca keşkülünüzün üzeri gözenek gözenek olur.
 5. Soğuduktan sonra üzerine kavrulmuş file badem, fıstık ya da tarçın serpiştirebilirsiniz.

 

Abanoz: abanozgillerin ağır, sert ve siyah renkli tahtası.

Yorum Yapın