BAYAT EKMEK/GALETA UNU

Uzun zamandır mutfak robotunun içinde duran kurutulmuş ekmekleri sanırım artık bir şeylere dönüştürmenin zamanı geldi de geçti bile.

Kendimi bildim bileli annem galeta ununu hep kendisi yapmıştır. Eskiden bir tepside kuruttuğu ekmekleri elle çevrilen demir et makinesinde çekerdi annem. Kendi fırsatı olmadığında ise bu iş ailenin diğer fertlerine düşerdi. Tabii bahsedilen bu diğer fertler genelde bunu angarya gibi algıladığından önce bir rica faslı, sonra karşı tarafın biraz nazlanma faslı, beri tarafın taarruzu derken bir curcuna ve peşinden de tam bir hengame. Adeta bir seremoniydi bu bizde. Makineden çekme esnasında etrafa sıçrayan kırıntılarsa benim derdimdi. Eh herkesin bir uzmanlık alanı var tabii.


Geçtiğimiz yıldı sanıyorum, yine fırının içinde bir tepside duran ekmek parçacıkları dikkatimi çekmişti. Ne zaman annemlere gitsem zavallıcıklar öylece orada duruyorlardı. Bunlar nedir, neden hala bekliyorlar diye sorduğumda ise annemin cevabı her zamanki gibi, onların çekilmeyi bekledikleri, et makinesinin balkon dolabından getirilip oturma odasındaki orta masasının üstüne kurulması gerektiği, bu iş için gönüllü bir baba yiğit aradığı falan filan… “ayol siz hala o devirde misiniz? At şunları mutfak robotunun içine bas düğmesine sadece işaret parmağın yorulsun, çeneni neden yoruyorsun, kendine neden iş çıkartıyorsun, biraz elektrik harcarsın hepsi bu. Ama zaten akşama kadar PC ve TV kapanmayan bir evde o kadarcık elektriğin lafı bile olmaz’ demiştim. Annem de her zamanki gibi bana hayır dualarını yağdırmış ve  “hay aglıngnan bing yaşa, madem bu işing golayı vardı neden soylemiyosunguz. Haydi, goy mutfag robotunung içine de bas o zaman düğmesine’, yani standart Türkçeyle söylememiz gerekirse “hay aklınla bin yaşa… madem bu işin kolayı vardı neden söylemiyorsunuz? Haydi koy o halde mutfak robotunun içine de bas düğmesine” demişti. İşte böyle…

Geçen zaman içinde neler sanayileşmedi ki? O gün bu gündür annemlerde bayat ekmeklerin galeta ununa dönüşmeleri bile sanayileşti. Fakat dert bir tane değil. Bu kez de raftan mutfak robotunu kim indirecek, eğer aşağıdaysa kim kaldıracak soruları dört takla atıyorlar. Ama indirmemiz ve kaldırmamız gereken bir mutfak robotumuz olduğuna göre bu iki soru mutlu olma sebeplerimizden sadece ikisi.

Malzeme

  • İstediğiniz kadar bayat ekmek
  • Mutfak robotu yada elle çevrilen et makinesinden biri

Yapılışı

  1. Öncelikle ekmekleri birer lokmalık parçalara bölüp bir fırın tepsisine koyun ve kurumalarını sağlayın. Kısa zamanda kullanmayacaksanız eğer ve fırında bir şeyler pişirmekteyseniz, fırsattan istifade bu arada bu ekmek parçalarını fırınlamanızda fayda var. Eğer fırınladıysanız soğumasını mutlaka bekleyin.
  2. Daha sonra bu ekmekleri mutfak robotunun son ayarından geçirin. Ta ki hepsi un ufak oluncaya dek. Mutfak robotunuz yoksa eğer ya siz baba yiğit olun ya da bir baba yiğit bulup et makinesinden kola kuvvet girişerek çektirin.
  3. Hava almayan bir kavanoza/saklama kabına koyup bir kaç saat dinlendirin. Daha sonra kapağını kapattığınız bu galeta unu kavanozu/saklama kabı kullanım vaktine kadar mutfak rafında ya da dolabında yerini alabilir.

Kullanım alanı

  • Et köftesi ya da ekmek kullanmanız gereken her hangi bir köfte çeşidi
  • Pirinçli köfte
  • Balık ve tavuk kızartmaları


Yorum Yapın