BABALAR VE BEBELER

Bundan bir kaç yıl evvel bir arkadaşımın misafirleri gelmişti Türkiye’den. Çaya davet eder sonrasında da parka dolaşmaya çıkarız. Hanımlar emekli öğretmendirler. Birden hanımlardan bir tanesi “bu parkta ne kadar çok adam var çocuk arabasıyla dolaşan” deyiverir. O güne dek hiç dikkatimi çekmemişti, kanıksanmış sanırım.

Bir babanın çocuğunu arabaya bindirip dolaşmaya çıkması, yada ne bileyim alış verişe gitmesi… Türkiye’de olağan değil miydi yani?  Hanım “asla göremezsiniz” dedi. Türk erkekler bebek arabasına çocuk koyup gezdirmezmiş sokaklarda. İlginç. Buna karşın hanımların akşama kadar eşşek gibi çalışmasına hiçbir erkeğin itirazı yok.

O gün bu gün ne vakit sokakta ya bisikletinin önüne/arkasına koymuş çocuğu ya da bebek arabasıyla dolaşan bir baba görürüm, ister istemez dikkatimi çeker. Her defasında fotoğraf çekip babalar ve bebeler başlığı altında yayınlamak isterim. Ne var ki ya ben aceleyle bir yere gidiyorumdur, ya da her ‘tam fotoğraflık bir durum’ dediğimde önümden hızlıca geçivermişlerdir. Sokak fotoğrafı ya da yürüyen, giden insan fotoğrafı çekmek çok kolay değil.

Baktım ki birikeceği yok, bir başlangıç yapmak istedim. Sizi şimdilik iki fotoğrafla baş başa bırakıyorum. Zaman içerisinde düzenli olarak yeni fotoğraflar eklemeye çalışacağım.

Tezatlar, yenilikler, değişim, gelişim…

Bir cumartesi sabahı pazarda bebesiyle birlikte alış-veriş yapan babalar. Her ikisinin yanında da anne yoktu.

P1030890

Pazar günü ikinci el kitap pazarına hem babalar kitap karıştırmak için gelmişler, hem merkezden alış verişlerini yapmışlar, hem de meydandaki kukla gösterisini çocuklarıyla birlikte izliyorlar. Tamam arada bir iki anne de var.

P1030884

Yorumlar
  • zeynep diyor ki:

    eh yani bizimkiler sakin gocunmasinlar…niye bizim esler bakmiyor niye gezdirmiyor diye..yapilan en büyük hata ” sen elleme bakamazsin , sen birak simdi yorgunsun isten geldin vs .vs. vs.” baba ile cocugun arasina hendek acmak icin ellerinden geleni yapiyorlar.birak arkadas! baksin babasi..mamasini yedirsin ,altini degistirsin , gezdirsin eglendirsin..bir cocugun anneye oldugu kadar babayada ihtiyaci var..cocuklugumdan beri bunun acisini yasarim..zihnimde babamla eglendigim tek bir kare yok.yakin gecmiste evet var ama cocuklugum da ne kadar aci bir sekilde babali ama babasiz birakildigimi farkettim..is isten gecmisti tabi arada hep bir resmiyet var..sirf bu yüzden esimle ve cocugumu basbasa birakmak icin farkli bahaneler uydurup dolayli yollardan sorumluluk veriyorum..yemeginide yedirir ,altinida degistirir ve giydirip gezdirirde…bende bu bahaneyle kendime vakit ayiriyorum .spora gidiyorum ,arkadaslarimla bulusyorum.bazen insan bunalabiliyor ve yalniz kalmak isteyebiliyor.:D buradan bayanlara tavsiyemm esinize firsat verinn:D yapamaz diye birsey yokk bal gibi yaparr hemde ne güzel bakar..bebebler ve babalar gül gibi gecinir 😀

  • sebahat diyor ki:

    Merhaba Gül,
    Toplumsal bilinçlendirme projen hayırlı olsun!
    Görüşmek üzere…

Yorum Yapın