YEDİ RENKLİ BATTANİYE

9

Artık moderinleştim. :) Evimde kalorifer var. Soba devri kapandı. Böylece yazın dikiş, kışın örgü devri de bitti. Bundan böyle soğuk kış günlerinde de dikiş dikebileceğim. Fakat ben ne yaptım ne ettim, kışa girerken bir battaniyeye başladım. Bu battaniyeyi yıllar yılı hep yapmak istemişimdir.

Bu arada nihayet cranberryli kekime pişmiş bir dilim kek fotoğrafı ekleyebildim.2 Her bir motifte 4 renk

İlk önce 6 zincirle bir yuvarlak

üzerine 4 kere 2’şer tırabzan

köşeler 4 zincir

ikinci renkten itibaren 3’lü tırabzan

10Detay

Bu kadarına kadar iyi güzel de birleştirmeyi bir türlü beceremedim, yaptım söktüm olmadı, söktüm yine yaptım yine olmadı. En iyisi işten çıkınca gidip bir ‘akıllı geline’ danışmalı. Tahmin ettiğim gibi o bir çözüm buldu.

5

Akşam sütünün yanına eşlik ederek, ya da sabah kahvesini içerken hemen iki zincir çekerek yapılan battaniye.

 4

Çözümümüz şu: motif tamamen bitmeden yani beyaz kısmı çevirmeden tüm motifleri biriktirip beyaz iple birlikte bir kerede her iki motifi birleştirirken iki motif için de birer sıra beyaz örmek. Tek çare bu. Aksi takdirde iki motifi birleştireyim derken arada boşu boşuna bir sıra zincir olacak. Böylece hem beyaz kısım fazlalaşacak, hem de birleştirme yeri belli olacak. Oysa ben belli olmasını istemiyorum.  Belli olmasını istemiyorum derken, bir aykırılık olmasını istemiyorum. yoksa tek bir renkle birleştireceğim için birleşim tabii ki de belli olacak, hatta olmalı.

63  

Akıllı gelinin bilgisine ve becerisine saygım sonsuz, ne var ki  birleştirmede kullandığım zincirleme modelini annemle birlikte yapmadık. Eve gelip tekrar baktıktan sonra yine bir yanlışlık olduğunu fark ettim ve bunun üzerinde çok da uğraşmak istemedim.

 7

Battaniye iplerinde renk seçimim çorabıma ne kadar da benziyor diye düşünürken, son bir kez daha bakınca turuncu ipim olmadığını fark ettim. Evet turuncu ip de olmalıydı. Ama girdiğim o dükkanda yoktu. Olsaydı mutlaka almış olurdum. Pembe tonları arasında yeşil, eflatun, mavi ve turuncu bütünlük sağlayıcı renkler, bu pek çok çorabımda ve perdemde var. Bir tane daha örmek şart oldu, bu kez farklı renklerle.

1

Tabii uhm,bu çorap o çorap değil.

Bir taraftan radyoda Fatih Çıtlak ve Ali Ural‘ı dinledim, diğer taraftan battaniyemi ördüm.

8

Battaniyem nihayet bir ayı aşkın bir süreden sonra üç değişik beyaz ip kullanarak bitti. Şimdilerde sefasını sürüyorum.  Bu arada tül perdem de bitti. Pek yakında onu da yayınlamak dileği ile.

Yorumlar
 • kiymet diyor ki:

  ellerine saglik, cok guzel olmus..guzel gunlerde kullan..

 • Hilal K. diyor ki:

  Cok guzel gozukuyor. Fotograflar cok guzel. Anlatiminiz da iyi. Bu tur yazilarin devamini bekliyorum. Bir des bu tur yazilariniza video ekleseniz (hani.diyorlar ya.tutorial) o zaman s uper olur. Gorerek ogrenmis oluruz. Zinciri biliyorum ama trabant nedir?

  • efsus diyor ki:

   @ Kıymet, Teşekkürler Kıymetcim,
   Güzel günlerimiz olması dileğiyle,

   @ Hilal, Teşekkürler…Tırabzan diye dolguya deniyor. Ben de bir kaç yıl evvel öğrendim bunu. El işine mi olur, yemeğe mi olur bilemiyorum. Ne vakit gerçekleştireceğimi bilemediğim bir çekim projem var. Dilerim fikrimdekiler hayırlar getirir.

Yorum Yapın