ZAANSE SCHANS

3

Bizim ufaklığın bir arkadaşı vardı ilkokuldayken. Şüheda. Bir hafta sonu onlara gider bizim küçük hanım. Döndüğünde neler yaptıklarını sorarız doğal olarak. Zaanse Schans adında bir köye gittiklerini anlatır. Ayağımızın dibindeki bu güzel turistik köyü keşfetmemiz işte böyle başlar.

21

Zaanse Schans, adından da anlaşılacağı üzere Amsterdam’a en yakın beldelerden biri olan Zaandam şehri civarındadır. Amsterdam Sloterdijk istasyonundan yaklaşık 10 dakikalık bir tren yolculuğundan sonra Koog-Zaandijk İstasyonunda inip Zaanse Schans’a doğru yürüyebilirsiniz.

 5

Yaşayan, yaşatılan ve yaşatan canlı bir müze adeta Zaanse Schans. Batı Avrupa’nın ilk endüstri merkezlerlerinden birisi. En görkemli günlerini 17. yüzyılda yaşamış. Döneminde inşa edilmiş aşağı yukarı bin değirmenden günümüze sadece on üç tanesi gelebilmiş.

 13

Başlıca baharat, boya ve marangoz değirmenleri mevcut. Bunun yanı sıra el sanatlarından takunya yapımını birebir izlemeniz mümkün. Biz görmedik ancak sanıyorum peynir yapımı gösterisi de var.

7

Resimler ve kısa film 2011 yılına ait. Ne günlerdi Yeşimle birlikte gezdiğimiz. Hey gidi günler… :)

12

Aşağıda sırasıyla, iş takunyaları, paten takunyalar, özel gün takunyaları ve gelin takunyasını görüyorsunuz.

1415161817

Daha önce de yazmıştım, o kimselerin beğenmediği Zaanse Schans’ta tam 5 saat geziyoruz. Gezimizin kasım ayına gelmesi, dolayısıyla günlerin kısa olması günün en olumsuz yanıydı. Fakat yağmurlu bir gün olmadığı için yine de şanslıydık.

 8

Köyde dolaşmak için her hangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak müze niyetine kullanılan değirmenlerin girişi ücretli. Aynı zamanda hediyelik eşya ve peynir gibi ürünleri alabileceğiniz küçük dükkanlar bir de bana haddinden fazla pahalı gelen bit pazarımsı bir dükkanı var. Yanınızda atıştırmalık götürmeniz durumunda, köydeki masa-kanepelere oturup şavallamak da mümkün.

10

Bu gördüğünüz everin hepsinde bebe-belek, çoluk-çocuk insanlar günlük hayatlarını idame ettiriyorlar.

49  6    11       19 20

Yorum Yapın