ÇİĞDEN ÇİZKEK/ NO BAKE CHEESECAKE

5Nobake

Bundan kaç yıl evvel ayda bir eşin dostun yazısını/ tarifini -özellikle de tattığım tarifleri- yayınlamak istemiştim hatırlamıyorum. Hatta bir kaç kişiyle de görüşmüştüm bununla ilgili. Fakat her nasılsa bir türlü aksiyona geçemedik. Geçtiğimiz yıl sevgili Moumna’nın bize ikram ettiği çiğden çizkek tarifi ve fotoğrafları alıncaya kadar ikimizde ayrı emek verdik, sonra yazıyı düzeltip hanımla meşveret ettik. Peşinden her gün ha yayınladım ha yayınlayacağım derken yayınımız 2013 mayıs ayının son cumasında vuku buldu. Dilerim bu bir gelenek olur.

Çiğden çizkek, :) ya da pişmeyen çizkek, ya da pişirilmeyen çizkek mi desem, nasıl tercüme edeceğimi bilemedim. Benim kulağıma en hoş gelen çiğden çizkek oldu.  Hani çiğ köfte gibi. Aslında benim favorim pişmiş çizkek. Fakat pratik tarif arayanlar ya da ne bileyim fırını olmayanlar için bu da çok güzel bir tarif.

1 Nobake1 2Nobake 3Nobake 4Nobake8 9

Moumna, cheesecake yapmaya nasıl başladığını anlatıyor: ” Kuzenlerimden biri oldukça sık çizkek yapar, ben de sürekli yer çok da lezzetli bulurdum. Normalde öyle mutfağa giren biri değilimdir, fakat bunu çok lezzetli bulduğum için özellikle yapmak istedim.  İlk yaptığımda tadından dehşete düştüm. Kız kardeşlerim ve annemler de çok lezzetli buldular. O günden sonra özel günlerde ya da öylesine canım yapmak istediğinde sıkça yapmaya başladım”.

67

Sol taraftaki fotoğraf Moumna için hazırladığımız hediyeler ve onun için özel olarak yaptığım kısır. Sağ tarafta ise Moumna için diktiğim etek ve önlük.

10

Adım adım fotoğraflar  ve tarif tamamen Moumna hanıma ait. Sonsuz teşekkürler!

11

Malzeme

Taban için:

 • 15 bisküvi
 • 75 gram tereyağı

Dolgu için:

 • 500 gram Mascarpone
 • 250 gram Crème Fraiche
 • 2 yemek kaşığı toz seker
 • 1 paket vanilya
 • 1/2 limonsuyu
 • 150 gram çilek

Üzeri için:

 • 5 bisküvi
 • 2 şerit beyaz çikolata (1 şerit 75 gram)

Yapılışı

 1. Taban için istediğiniz her hangi bir çeşit bisküvi kullanabilirsiniz. Hangisini seviyorsanız onu kullanın. Ben speculaas kullandım.  Bisküvileri önce tamamen kırıntı haline getirmeniz gerekiyor. Bisküvileri  fermuarlı bir buzdolabı poşetine doldurup üzerinden bir merdane ile geçerek kırıntı işlemini yapabilirsiniz.
 2. Tereyağını eritip biraz soğuttuktan sonra kırıntı halindeki bisküvileri ilave ederek ıslanmış kum haline gelinceye dek güzelce karıştırın.
 3.  Bu karışımı yuvarlak bir kek kalıbına koyarak bir kaşığın arka yüzüyle güzelce bastırarak her tarafı eşit yükseklikte olacak şekilde yerleştirin. Bu bastırma işlemini elinizle yaparsanız tepecikler oluşabilir. Sonrasında bu tabanı yarım saat buzdolabında bekletin. Bu arada iç dolguyu hazırlayabiliriz.
 4. 500 gram mascarpone, 250 gram Crème Fraiche, 2 yemek kaşığı şeker, vanilya ve yarım limon suyunu birbiriyle hem hal oluncaya dek karıştırın. Bu karışım tamamen homojen bir hal alınca karıştırma işlemini sonlandırabilirsiniz.
 5. Çilekleri doğrayıp bu karışıma ilave edin.  (Fazla çilek kullanmayın, fazla çilek iç dolgu karışımının ekşi olmasına sebep olabilir). Bu aşamada çilekleri ezmeden bir kaşık yardımıyla yalayarak karıştırın.
 6. Buzdolabından kalıbı alıp bu peynirli-çilekli dolguyu bir spatul yardımıyla düzleyerek döşeyin.
 7. Cheesecake’in üzerini istediğiniz bir şeyle süsleyebilirsiniz. Ben bastogne bisküvisi ve beyaz çikolata ile süsledim.  Aşağı yukarı 5 bisküviyi güzelce ufalayıp  cheesecake’in üzerine döşeyin. Beyaz çikolatayı da rendeden geçirip üzerini istediğiniz gibi süsleyin.

Afiyet olsun!

Yorum Yapın