PANDİSPANYA

 162

Sanıyorum 11 yaşımdan beri yediğim, üniversiteye başladığımda da tarifini ancak aldığım N. ablanın yıllarca hem misafirlerine ikram ettiği hem de misafirliğe giderken götürdüğü bir kek. Nedense ancak yazıyorum. İçinde yağ yok, bu nedenle  sıcak yaz günleri için ideal bir kek tarifi. Kuru fakat yumuşak bir yapısı var.

Kullandığımız irmik, irmiğin en ince olanı. Şeker pare yapımında irmik ne kadar kalın olursa o denli başarılı bir sonuç alırken, pandispanyada başarı irmiğin inceliğiyle orantılı diyebilirim.

157

Fincan ölçüsü Türk fincanıdır. Aslında burada önemli olan unsur fincan ölçüsünün yumurta büyüklüğü ile eş değerde olması. Yani kullandığımız fincan ölçüsü malzemeler  yumurta adedi büyüklüğü. Bunu ayarlayabilmek için ben fotoğrafta gördüğünüz gibi bütün yumurtaları bir kaba kırıp yine aynı büyüklükteki bir başka kaba da eşit çizgiye gelinceye kadar şeker ilave ediyorum. Şekeri karıştırma kabıma alınca da un ve irmiği eşit miktarda yine yumurta kabı hizasına gelecek kadar doldurup bir fincan daha irmik ve un karışımı ilave ediyorum. Malzemeler kısmında göreceğiniz gibi un ve irmik toplamı 6 fincan yapıyor.  Un-irmik ölçüsünü de ayarladıktan sonra yumurtaları karıştırma kabındaki şekere ilave edip çırpıyorum. Bir fincan suyu da yumurta ölçtüğüm kaba göz kararı koyunca yumurtanın kaptaki bulaşıklarını da kullanmış oluyorum. Hem böylelikle fazla bulaşık da çıkmıyor.

Soğuduktan sonra kare şeklinde kesebileceğiniz gibi bir çay bardağı ya da kalıp yardımıyla yuvarlak da kesebilirsiniz.  Üzerine pudra şekeri serpiştirmeyi unutmayın.

Malzeme

 • 5 adet yumurta
 • 5 fincan şeker
 • 3 fincan irmik
 • 3 fincan un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 adet limon vanilya şekeri
 • üzeri için pudra şekeri

Yapılışı

 1. Un, irmik, kabartma tozu ve vanilya şekeri ayrı bir kapta dursun.
 2. Yumurta ve şekeri 10 dakika kadar mixerle çırpın.
 3. Diğer malzemeleri katıp karıştırdıktan sonra 1 fincan su ilavesiyle yalayarak bir iki karıştırıp yağlanmış yada parşömen kâğıdı serilmiş tepsiye dökün.
 4. Önceden ısıtılmış fırında 40-50 dakika kadar 170 derecede toplam 30-35 dakika pişirin.
 5. Kontrolünüzü* yaptıktan sonra fırından alıp soğuyunca keserek servis yapın.

* Kuru, temiz bir bıçağı fırından almadan önce kekinizin ortasına bir kez batırıp çekin. Hamur bıçağa bulaşmıyorsa başarılı bir kek yapmışsınız. Bulaşıyorsa biraz daha pişirin.

Yorumlar
Yorum Yapın