3, 2, 1 POĞAÇA

   3pogaca

Oldukça pratik ve uygulaması hızlı bir tarif, hamuru yoğurup, poğaçaları yapıp doğruca fırına gönderiyorsunuz. Hamuru yoğurdum bekleyim, mayası gelsin, sonra poğaçaları yaptım yine bekleyeyim, kabarsın derdi yok.

Aşağıdaki satırlar bundan bir yıl öncesinden iki ay önce yazılmış. Tarifim misler gibi oldu. Pufuduk, pufuduk poğaçalarımı aldığım gibi Vondelpark‘a attım kendimi.

4pogaca

Bir de bunun 2,2,1 hatta 1,2,1 versiyonunu denesem acaba yine böyle nefis poğaçalar elde edebilir miyim bilmiyorum. Deneyecek olan olursa bana da haber etsin.

5pogaca

—————————————-

Geçtiğimiz hafta sonu ziyaretlerine gittiğimiz Muazzez abladan aldık bu tarifi. Kendisi tam bir yeni tarifler meraklısı. Dost TV’de görmüş bunu. Yapar mıydım bilmiyorum ama annem merak edince bari yazayım dedim. Sonra da kimilerine pratik tariflerin lazım olduğunu düşününce yapıp yayınlamak istedim.

Poğaçaların bir kısmını dikdörtgen bir kalıpla kesip haşhaş tohumuna buladım.

2pogaca1 pogaca

Hamurda maya yok, yumurta yok. Evinizde kek yapmak için kabartma tozu varsa eğer uygulayabileceğiniz bir poğaça hamuru. Gerçi kabartma tozu oldukça fazla kullanılıyor bu tarifte. Zaten poğaçayı kabartan ve yumuşak olmasını sağlayan da o.

Malzemeler

 • 3 adet kabartma tozu
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz
 • Aldığı kadar un (Ben 4,5 su bardağı un kullandım) Malum şu ‘alabildiği kadar un’lu tarifleri hiç sevmem.

Poğaça içi

İstediğiniz her hangi bir poğaça içi hazırlayabilirsiniz.

 • Sadece beyaz peynir
 • Beyaz peynir ve maydanoz karışımı
 • Kavrulmuş kıyma
 • Patates kavurması

Üzeri için

Galeta unu (evdeki bayat ekmeklerden elde edilmiş olursa daha makbul)

Yapılışı

 1. Tüm  malzemelerle hamuru yoğurup poğaçaları yuvarlak olarak hazırlayıp doğruca galeta ununa bulayın.
 2. Parşömen kağıdı açılmış bir tepsiye aralıklı olarak yerleştirip önceden ısıtılmış fırında 200 derece fırında altı üstü kızarıncaya kadar pişirin.

——————————————————–

Evet üzerine yumurta sarısı filan sürmüyorsunuz. Hem zaten evde yumurta yoktu ya hani ;). Yine de çok güzel kızarması, hamurun büyük ölçüde yoğurt ve yağ içermesinden (bence).

Afiyet olsun!

6pogaca

Aslına bakarsaniz H. ile bir süredir birlikte bisiklete binmek istiyorduk. Her zaman söylerim, kel kız gelin olurken çarşı pazar kapanırmış. Olacak o ya, bizim hanımın bisikletine birisi bisiklet kilitlemis. Dolayısıyla bol bol oturduk….

11pogaca

… sonra da uzuuunca bir yürüdük.

7pogaca

Bizim hanım bana x cafede buluşalım der. Ben ne anlarım cafeden? Ben yaptığım poğaçaların yanına en fazla bir termos kaynamış su koyarım bisikletimin heybesine. :)

8pogaca

Yorum Yapın