PATATES OTURTMASI

3

Patates oturtması benim için bir değerlendirme yemeğidir. Benim tercihim tabii ki patatesin taze kızarmış şekli. Ancak bir gün evvelinden artmış kızarmış patatesiniz yanı sıra bir de kavrulmuş kıymanız varsa patates oturtması hazırlayarak değerlendirilebilir. Hem böylelikle bir de tencere yemeği oluyor. Bu aslında daha çok tencere yemeği sevenler için ideal. Değerlendirme değil de patates oturtması canınız çekiyorsa doğrudan da yapabileceğiniz bir yemek.

Elde olanlar

Yapılışı

  1. Kızarmış patatesleri payreks bir kaba bir sıra yerleştirip üzerine bir miktar kavrulmuş kıyma serpiştiriyoruz. Malzemeniz varsa bir sıra daha patates ve kıyma şeklinde döşeyin.
  2. Tavada bir iki kaşık salçayı bir miktar suyla açıp üzerine ilave ediyoruz.
  3. Sonra iki kaşık zeytinyağı ve tereyağı koyup teflon tavada yuvarlak olarak dilimlediğim domatesleri ve yanı sıra biberleri hızlı ateşte kızartıp kıymanın üzerine yerleştirdim.
  4. Kapağını kapatıp kısık ateşte 15 dakika tadı-tuzunun birbirine sinmesini sağladım.   

… ve (aslında çok da meraklısı olmadığım) tencere yemeğim hazır. Yanında yoğurt ya da cacık olsa iyi giderdi muhtemelen.

Allahumma laka sumtu wa bika amantu wa alayka tawakkaltu, wa ala rizquka aftartu. Allah’ım senin için oruç tuttum ve sana tevekkül ettim. Senin rızkınla orucumu açtım. Amin.

Yorum Yapın