KIYMA NASIL KAVRULUR?

      P1050136

Baktım da şöyle bir kim ne arıyor. “Kıyma nasıl kavrulur” arama motorlarında en çok tıklanan soru. Gerçi kıymalı makarnada bir parça anlatmıştım ama bir kere de ayrı bir başlık altında anlatmak istedim.

Önce soğan sonra kıyma mı, yoksa tam tersi mi? Sonra kıyma kavrulurken yağ konmalı mı konmamalı mı? Efendim, annemin dediğine göre önce soğanı kavurup peşinden kıymayı ilave etmeniz de mümkün ancak bu şekilde soğanı yağsız kavuramayacağınız için yağ ilave etmeniz gerekir, dolayısıyla yemeğin yağ oranını yükseltmiş olursunuz.

Önce kıyma sonra soğan kavurma durumunda, ki biz neredeyse istisnasız hep bu yöntemi kullanıyoruz, kıymayı yanmayan bir tavaya alıyorsunuz, kıyma bıraktığı suyu çekince de soğanı ilave edip bir iki karıştırıp kapağını kapatıyorsunuz. Bakın burası önemli: kıyma suyunu çekmeli yoksa soğanlar kıymanın bıraktığı su ile haşlanır. Oysa istediğimiz soğanları haşlamak değil, kavurmaktır.

Fakat kıyma miktarı azsa eğer diyelim ki bir avuç kadar yani 100 gram kıymanız var bir adet de soğan doğradınız, işte bu durumda soğan ve kıymayı aynı anda tavaya atmanın pek bir mahsuru yok. Ara ara yine karıştırmak suretiyle önce hızlı ateşte daha sonra ateşi kısarak soğan ve kıymayı kavuruyorsunuz.

Yine çok önemli bir husus daha var: kıyma ocağa konduğu andan itibaren mutlaka kaşığın tersiyle ezilerek taneleri ayırtılmalı, aksi takdirde topaklanır. Makarna ya da diğer yemeklerde ağzınıza kıyma topakları gelir ki bu da yine yemeği ağzınıza attığınızda histe olması gerekenin aksi bir etki bırakır.

P1050130

P1050131

Bu fotoğrafta kıymanın suyunu bıraktığı halini görüyorsunuz.

P1050132P1050133

Sağ taraftaki fotoğrafta kıyma bıraktığı suyu çekmiş ve sadece yağı kalmış. Bu noktada soğanları ilave edebilirsiniz. Eğer kıymanızın yeşil ya da kırmızı taze biberli olmasını isterseniz bunları ufak ufak doğrayıp soğanları ilave ettiğiniz noktada kıymaya ilave ederek kavurma işlemine devam edebilirsiniz.

P1050134

Soğanlarla birlikte biz bu kez elimizin altında bulunan biberlerden de ilave ettik.

Kavurma işlemi bittikten sonra tuz kırmızı biber, eğer kavurduğunuz kıymayı salçalı bir yemekte kullanacaksanız bu noktada domates salçasını, ilave edip bir iki de bunlarla kavuruyorsunuz. Bu aşamada evinizde maydanoz varsa bunu da ilave edebilirsiniz.

P1050135

Son aşama: soğan ve biberler tamamen kavrulduktan sonra tuz ve biberini ilave ediyoruz.

Bu kavurduğunuz sade kıymayı tüm börek, poğaça gibi hamur işlerinde, patates oturtması, ıspanak kavurması, patates kavurması (daha önce verdiğim bu tarif vejetaryen şekliydi, aynı tarifi kıymalı da yapabilirsiniz), ıspanaklı börek içi, makarna ve diğer aklınıza gelen kıyma kullanabileceğiniz tüm yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kahvaltılarda tost için bire bir.

Malzeme

  • 1/2 kg kıyma
  • 2-3 adet soğan
  • Tuz ve kırmızı biber

Yapılışı

  1. Öncelikle soğanı ince ince doğrayın.
  2. Kıymayı yanmayan bir tavaya alıp ezerek karıştırın.
  3. Kıyma yüksek ateşte bıraktığı suyu çekince doğradığınız soğanları içine atıp ocağın altını kısarak bir kaç karıştırın ve tavanın kapağını kapatın.
  4. Ara ara karıştırarak kıyma ve soğanları kavurduktan sonra biber ve tuzunu ilave edebilirsiniz.
  5. Eğer maydanoz da koymak istiyorsanız ince ince doğradığınız maydanozları bu aşamada ilave edip ocağın altını söndürebilirsiniz.


Yorum Yapın