FINDIKLI KURABİYE

7FindikliK

Yine yıllar evvelinden bir kurabiye. Karadenizli bir tanıdığımızın gelininden öğrenmiştik. Adını gerçekten hatırlayamadım, kulakları çınlasın. Yolculuklar için oldukça ideal, vitaminli ve doyurucu bir atıştırmalık. Hele bu fındıklı kurabiyenin bir hamuru var ki hele hele, ne lezzetli bir hamurdur o. Bir de yeni pişerken mutfaktan gelen o şekerle karamelize olmuş fındığın kokusu yok mu, mest ediyor insanı.

1FindikliK

Mutfak robotu olmayanlar tereyağını buzlukta biraz dondurup hamuru yoğuracakları zaman benim yaptığım gibi una bulayarak rendeden geçirirlerse daha kolay çalışmış olurlar. Yağ buzdolabından çıkınca elin de sıcağı ile rendelerken eriyebilir. Onun için bir müddet buzlukta dondurmakta/soğutmakta fayda var. Fındıktan bahsetmeme bilmem gerek var mı? Geleneksel olarak Trabzon’dan Ramaslar’ın bahçesinden geldi.

8FindikliK

Efendim hikaye şöyle. Bir Paris güzeli yapar annemlere giderim, annem yolcudur. O da nesi annem fındıklı kurabiyeleri yapıp kutulara doldurmuş bile, mutfakta lahmacun yapıyor. Valizin? dedim. Babang hazırladıydı bir valiz, deyince kulaklarımdan dumanlar fışkırdı. 40 yıl evvelki zihniyet hala devam mı etmeliydi? Annemi yalvar yakar valizinin başına geçirir bir de boş valiz veririm kafasına göre yerleştirsin diye. Hem böylece iki valizi teker teker indirip kaldırmak daha kolay olurdu. Bu arada paketlediğim güzelleri eline tutuşturdum. Babam kutuyu çeker alır elimden o bizim diye, ben babamdan çeker anneme veririm koy valize diyerek, derken babam bir daha kapar annemin elinden, ben babamdan… ve gönlüm olsun diye annemin de bu kez çekiştirmesiyle kurabiyeleri kurtarırız, sonunda valize girerler. Tabii annemin yaptıklarını da tutuşturuveririm eline. Tuhaf tuhaf bir bakış atar, bu da mı? Evet, o da… hepsini sen götüreceksin, lazım olur. Ama ben onları babanlara yapmıştım. Ben diretirim, hayır da hayır. Neyse onlar da girerler valize. Ertesi gün babamdan bir telefon dehşet içinde annenin yaptığı fındıklı kurabiyeleri bulamıyorum, der. Ehm, ben onları anneme verdim ya. Hadi yaw??? Evet, ya tamam baba ben size yapcam bir gün.

İşte o gün bu gün. Ha bu arada bir dizi keşfettim internetten, aramızda kalsın. :) gülmeyi unutmuştum adeta, şimdilerde kırılıyorum. Adamlar bir yemek yiyor bir yemek yiyor tıpkı bizim ev. Lahmacunlar, içli köfteler, çay-kahve saatleri, kurabiyeler kapanın elinde kalıyor. Onlarda bütün aile yemeğin doktoruymuş. Bizde ise ma-aile yemeğin mastırını bitirdikten sonra hiç vakit kaybetmeden doktora çalışmalarına koyulmuştuk. 😉 Ancak bu doktora ne zaman biter bilinmez.

5FindikliK6FindikliK

Bildiğiniz kurabiye işte desem. Bilenler bilmeyenlere anlatsın. Daha önce bunun hurmalı versiyonunu da yapmıştım.

Malzeme

 • 250 gr. tereyağı
 • 4 su bardağı un (4,5 da olabilir, kıvama göre değişebilir.)
 • 1 kâse yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı tuz

İçi

 • 1 kâse irice dövülmüş fındık
 • 1 kâse toz şeker
 • 1 yumurtanın akı (sarısı üzerine)

Yapılışı

 1. Tereyağını küp küp doğrayın. Yağ ne kadar soğuk olursa kurabiye yapımı o kadar kolay olur.
 2. Mutfak robotunun bıçağını takıp bütün malzemeleri robota atıp malzemeler birbirini tutuncaya kadar makineyi çalıştırın.
 3. Sonra hamuru alıp tezgâhın üzerinde bir kaç kere de elinizle yoğurun.
 4. İsterseniz hamuru 20 dakika buzdolabında dinlendirin. Şimdilerde havalar soğuk burada, mutfakta dinlenmesi kafi.
 5. Büyükçe bir kasede fındık, şeker ve yumurta akını bir kaşık yardımı ile karıştırıp bir kenarda bekletin.

2FindikliK

6. Daha sonra ikiye böldüğünüz hamurun her bir parçasını yarım santim kalınlığında uzunca dikdörtgen olarak açın.

7. Uzunlamasına 2/3’üne gelecek şekilde fındıklı için yarısını koyup diğer 1/3 içsiz kısmı içli bölümün yarısına kadar kapatın. Sonra kapattığınız hamuru bir kere daha geri kalan içli bölümün üzerini tamamen örtecek şekilde kapatın. (Bu arada ekli olan bölümü alta getirmiş olacaksınız).

3FindikliK

8. Bir buçuk santimlik parçalara kesip, parşömen kağıdı serilmiş tepsiye yerleştirdiğiniz kurabiyelerin üzerine yumurta sarısı sürün. Ya da benim gibi önce yumurta sarısı sürüp sonra kesin ve tepsiye yerleştirin. Böylece daha hızlı işlem yapmış olacaksınız.

4FindikliK

9. Altı üstü kızarıncaya dek 180 derecelik fırında pişirin.

 Afiyet olsun.

Yorum Yapın