ANNEMİN ELİNDEN VEJETERJAN SARMA

 13 Sarma

Nice zaman önce pek bir köklü kararlar aldım. Bunlardan bir tanesi annemle bir araya gelerek memleket yemekleri yapmaktı. Ancak ne var ki aksiyon noktasında bir takım sıkıntılar oldu, oluyor.

Sarma sarmanın en eğlenceli yanı bunu bir aile aktivitesi haline getirebilmek, bir araya gelip sarmak. Madem birlikte yenecek, birlikte sarılmasında ne mahsur olabilir ki? Dayanışma, samimiyet, birliktelik, içtenlik… Aile mefhumu… Ah aile mefhumu…

Sarmamızın birincil özelliği içinde rayhan, nane ve sumak ekşisi olması.

Bizde yapılan vejetaryen sarma tamamen kıymalı sarma gibi, tek farkı günlerden pazar olup evde kıyma olmayışı. :) Özellikle “zeytinyağlı sarma” demiyorum, sarmayı kıymalı da yapsak içinde zaten zeytin yağı oluyor. Dolayısıyla bir anlam kargaşası içine giriyorum. Kısaca kıymalı ya da kıymasız desek şuna daha anlaşılır, en azından benim için.

1 Sarma2 Sarma 3 Sarma4 Sarma

Kıymasız oluşu sarmayı pişirmeden küçük paketler halinde buzluğa kaldırma imkanını da sunuyor. Örneğin aniden misafiriniz geldiğinde ya da canınız yemek yapmak istemediğinde ya da ne bileyim hasta iseniz buzluktan vakitlice çıkarıp çözüldükten sonra pişirince yarım saat içinde ziyafetiniz hazır. Tabii en iyisi tazecik sarıp aynı gün pişirip yemek.

5 Sarma6Sarma7 Sarma9 Sarma

Kıymasız olunca annemin dediğine göre içine iki yumurta da kırarlarmış, peynir de koyarlarmış. Annemin annesi öyle yaparmış. Peyniri ben koydurmadım, yumurtayı kırmayı da unuttuk. Dolayısıyla hakikatten kelimenin tam anlamıyla vejeterjan oldu. İsterseniz bu karışıma bir çay bardağı kadar da pilavlık bulgur ilave edebilirsiniz.

8-10 kişilik.

Malzeme

 • 1 paket salamura yaprak (250 gram)
 • 1 su bardağı zeytin yağı
 • 2 su bardağı Türk pirinci
 • 3 kaşık domates salçası
 • 2 kaşık biber salçası
 • 1 yemek kaşığı rayhan
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 1 demet taze maydanoz (bizde yoktu, koymadık)
 • tuz, kırmızı biber, karabiber
 • 2 yemek kaşığı likit sumak ekşisi (eğer bulamazsanız toz sumak)
 • 5-6 adet soğan
 • 5-6 diş sarımsak
 • varsa ikişer tane domates, biber

Bu sarma içi ne muhteşem bir lezzet!

Aslında bunu görüntülü anlatmak vardı ya…

Yapılışı

 1. Bir tencerede zeytin yağında salçaları bir kaç dakika kavurup pirinçleri ve diğer baharatları ilave ederek 3-5 dakika kadar pirinçleri kavurun.
 2. Kavurduğunuz pirinci soğumaya bırakırken diğer yandan yaprakları derin bir tencerede bol soğuk suda bir kaç kez yıkayın. Üzerini basıncaya kadar kaynamış su ilavesiyle 15 dakika kadar kaynatın. Eğer yaprağınız çok sertse bu zaman yarım saate kadar uzayabilir de. Biz 15 dakika haşladık. Daha sonra yaprakları bol soğuk suda yıkayarak bir süzeğe alın.
 3. Sarımsakları rendenin en küçük yerinden geçirerek, soğanları ince ince doğrayıp ya da mutfak robotundan geçirip soğumuş olan baharatlı pirinç karışımına ilave edin.
 4. Bu arada sumak ekşisini ve yıkamış olduğunuz maydanozları da ince ince doğrayıp karışıma ilave edin.
 5. Bir çay bardağı kadar da su ilave ederek harcı tek elinizle ya da büyükçe bir kaşık yardımıyla tüm muhtevanın birbirine karıştığından emin oluncaya dek karıştırın.
 6. Sarmalarınızı sarmak için bir tepsi kullanmanız iyi olur. İsterseniz masada da sarabilirsiniz.
 7. Yaprağın sap kısmı kendinize doğru ve kaygan olan tarafı ise tepsinin üzerine gelecek şekilde yerleştirin.

8 Sarma

8. Eğer yaprağın ucunda uzun bir sap varsa bunu mutlaka kopartın ve sarma işlemine öyle devam edin.

9. Yeteri kadar iç koyup bir kere sardıktan sonra her iki kenarı içe katlayarak ileri doğru sarın ve bitirin.

10. Her bir yaprağı bu şekilde sarıp küçük tepecikler hazırlayın ve hepsini tencereye sıkıca yerleştirin.

11. Tencerenin üzerine şöyle bir tuz gezdirip düz bir tabağı ters çevirerek üzerine kapatın. (Bu sarmaların kaynarken dağılmaması için gerekli).

12. Üzerini basacak kadar su doldurun ve tabağın üzerine bir mermer parçası ya da yine sıcağa dayanıklı su dolu bir kase yerleştirin.

10 Sarma

13. Kaynama noktasında pişmeye bırakıp kapağını kapatın.

14. Yarım saat sonra bir tane çıkarıp keserek pirinçlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Pişme suresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Bu arada tabağın üzerine koyduğumuz kase dolusu suyu arada kaldırarak, kah tencerenin kapağını kapayarak, kah açık tutarak pişme suresini sonlandırın.

11 Sarma

15. Eğer pirinçler pismişse sarma tenceresini ocaktan alıp suyunu bir kaseye süzdürün. Biraz dinlendikten sonra sarmalarınız yemeye hazır kıvamda olacaktır.

 12 Sarma

Dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar:

 • Sarmanın suyu mutlaka süzülmeli. Tencerenin içinde kalırsa sarmalarınız lapa olur.
 • Tencerenin altındaki sarmalarla üstündeki sarmalar ayni ölçüde pişmezler. Bunu göz önünde bulundurarak derin bir tencere yerine, geniş bir tencerede sarmalarınızı pişirin.
 • Eğer derin bir tencerede sarmalarınızı pişiriyorsanız alttan bir sarmayı kontrol etmeye çalışabilirsiniz. Bu mümkün değilse, üst diri olsa bile alt tarafın kendini salmış olabileceğinden yola çıkarak pişme sonlanmış olsa bile tenceredeki suyu süzdükten sonra sarmaları bir tepsiye ters çevirerek üstteki sarmaların alta, alttakilerin de üste gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle tencerenin altındaki sarmaların daha fazla lapa olmasını önler, daha diri gibi olanların da alta gelerek nispeten yumuşamasını sağlarsınız. Tabii tüm bunlar büyük ebatlarda pişirilen sarmalar için geçerli, tek kişilik pişirmeler için değil.
 • Yaprağınız biter de içiniz artarsa iki domates oyup doldurabilirsiniz. Ya da bir soğan haşlayıp katlarını açarak her bir katı ayrı ayrı doldurabilirsiniz.
 • Eğer içiniz bitti de yaprağınız arttıysa bir sonraki kullanım için yaprakları buzluğa/derin dondurucuya kaldırmanız gerekiyor, yapacak bir şey yok.

Ha bu arada, kullandığımız yaprak benim hiç hoşuma gitmedi. Ne kadar kaynarsa kaynasın yaprağın üzerindeki  büyük damarların pişmeyeceğini bildiğimizden sararken sürekli onları kopartmak zorunda kaldık, yapraklarımız yer yer dağıldı. En iyisi yaprağı kendinizin hazırlaması. Bunun için tabii bir parça toprağınızın olması gerekiyor. Hazır satılanlar maalesef hep böyle kocamış ve büyük yapraklardan oluyor. :(

Yorum Yapın