ELMALI PASTA

11Elmali pasta

Fotoğraflamak için kalan son iki tane. Yakın zamanda bir kere daha yapmak şart oldu. Güzel mavi servis tabağı Woontante ev dekorasyonu dükkanından.

“Yağ yanmadan eritilir” diyerek başlıyor tarifin orijinali. 1970 sonlarından kalma bir tarif daha, henüz 80’lere ramak kala. Ancak artık kurabiye yaparken yağı eritmiyoruz. Mutfak robotu günlerinde kurabiye hamurlarını onun bıçaklı bölümü ile yoğururken şimdilerde yağı buzlukta dondurup rendeleyerek hazırlıyoruz kurabiye ve türevleri hamurlarımızı. Aslına bakarsanız bu kez bir değişiklik olmadı da değil hani. Kardeşim A. Z. Bey uzun bir süredir ailenin elmalı pasta uzmanı. Hazır onu bulmuşken bir elmalı pasta yapalım mı dedim, oluuuurla cevapladı beni. Elmaları soyup rendeledi, kısmen pişirdi. Hamurun yağını rendeleyerek hamuru hazır etti. Ben de yumakları, ki tam beş adet yumak oldu, yapıp açtım, sekize böldüm. Babam ‘deminden beri yaptığınız sadece beş yumak mı? şeklinde bir yorumla katıldı bize ve benim de elim değsin diyerek tepsiyi tuttu.

80’lerin başında Amsterdam’a yerleşince her defasında bu pastacıkları yaptığımızdan eş dost bütün Amsterdam hatta bütün Hollanda neredeyse her hafta sonu elmalı pasta yapar oldu. Öyle ki okul gazetesinde bile çıkmıştı. Ben henüz 12 yaşındayken şimdilerde elmalı pasta uzmanı olan kardeşim yeni doğmuş, ben ver ha elmalı pasta yapar yok annemi ziyarete giderken hastaneye götürür yok eve gelen misafirlere ikram eder yok kadınlara tarifini verip püf noktalarını anlatırdım. Düşünüyorum da ya ahmakmışım ya da pek bir hamaratmışım.  Sen bacak kadar çocuk okuldan gel, elmalı pasta yap, kaptığın gibi hastanenin yolunu tut, eve gelen misafirleri ağırla. Yok valla, akıl karı değil. Gerçi Suna‘yı görünce aman benimki de  bi şey mi ben de kendimi bir şey yapmış sanıyordum yıllarca, bacak kadar çocuk sen gel Hollanda’da ilk defa düzenlenen çocuk Master Chef yarışmasına katıl Türk ve dünya mutfağından yapmadığın yemek kalmasın, sonra bir de elmalı tarte tartin yap, ki onun adını da ilk defa duydum, sonra da gel birinci ol. Chapeau!

Amaaa, ama ama, eğer ben yönlendirilseymişim bir yerlere gelebilirmişim, :( Suna’yı görünce bunda karar kıldım.

Bir şeyde daha karar kıldım, şöyle ki: benim ailemin fertleri yemek yiyemiyorlar, geçenki mercimek çorbasını biliyorsunuz. Evet evet kesinlikle karar kıldım onlar kekçi (ve türevlerici). Çocuk her bir pastacığı mideye indirdikten sonra ellerine sağlık abla güzel olmuş, kesene bereket dedi. Yaw sen her defasında söylicek misin böyle deyince de ‘istersen’ derim diyerek bir kere daha söyledi. Ben ona sen yaptın senin ellerine sağlık, o bana. Sonra kendisi için kutuya koyduklarını bir kenara bırakıp masanın üzerinde fotoğraflamak için duran ve tabii ki de kendime ayırdığım tabaktakileri göstererek bir tane daha alıyorum deyince açıkçası şaşırdım, bir taraftan yazıma devam ederken, aaal da sahi sen kendi kutunuzdan niye yemiyorsun dedim. Tebessüm etti ve bir tane daha mideye indirdi.

1Elmali pasta2Elmali pasta 3Elmali pasta7Elmali pasta

Bizim zamanımızda telefon yoktu henüz, yani keşfedilmişti de bizde yoktu. Misafirler hafta sonu-ortası aniden gelirlerdi. Annem hemen elmaları soyup benim elime verir, kendisi de misafirlerinin yanında gülerek hamuru yoğurduğu gibi çayın yanında elmalı pastaları hazır ederdi. Ööööyle severdi misafire ikramı. Türk kültürü derdi buna, misafire ikram Allah için ikram derdi, derdi de derdi velhasıl. Ben de hep sorardım, hani şu gecen gittiğimiz insanlar Türk değil miydi peki?

5Elmali pasta4Elmali pasta6Elmali pasta8Elmali pasta

Ha bir şey daha var. Bazı kılçıklar “bu elmalı pasta değil elmalı turta” derlerdi. Yıllardır yaptığım elmalı pastanın adı değişmiş inanılır gibi değil. Evet pasta da değil. Fakat turta hiç değil bu şahsına münhasır, yani bunun adı böyle, tövbe estağfurullah, cık cık cık. Ama “filan filan buna turta diyormuş, onunki doğru benimkisi yanlışmış”. Hay ya Rabbim, doğru yanlış, Tuğçe ya da Hande öyle söylemiş… Biz annemizden böyle gördük, böyle duyduk, böyle yaptık elmalı pasta işte, durun bir de italikleyim elmalı pasta. Elmalı kurabiye dese hadi neyse dicem, turtanın ne olduğunu bilmesem yine hadi neyse. Kaldı ki bizde elmalı pasta deyince yıllar yılı hiç bir ‘nasıl, hangi’ gibi soruya gerek kalmadan anlaşılan yegane elmalı pasta bu olmuştur, ta ki Hollanda’nın geleneksel elmalı pastasını görüp yapmaya başlayıncaya dek. Bu vesile ile onu da bir başka sefer yapayım.

9Elmali pasta10Elmali pasta

Gelelim tarifimize.

Malzeme

 • 250 gr. tereyağı
 • ± 3 su bardağı un
 • 4 çorba kaşığı sulu yoğurt (1 çay bardağı sulu yoğurt)
 • 1 çay kaşığı karbonat

İçinin elması

 • 3-4 adet yeşil ekşi elma (bizim elmalarımız küçük olduğundan biz 4 adet kullandık)
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 avuç badem ya da fındık (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı tarçın (biz şöyle biraz serpiştirdik)

 Üzerine serpiştirmek için pudra şekeri

Yapılışı

 1. Elmaları bütün olarak soyup rendenin iri gözünden geçirin.
 2. Toz şeker ilavesi ile çok hızlı ateşte bıraktığı suyu çekinceye kadar karıştırarak pişirin.
 3. Ateşten inmesine yakın bir tatlı kaşığı kadar, ya da damak tadınıza uygun, biz şöyle biraz serpiştirdik, tarçın ilavesi ile bir kaç kere daha karıştırın. Bu aşamada isterseniz bir iki avuç dövülmüş ceviz ya da fındık ilave edebilirsiniz. Biz kullanmadık.
 4. İç hazırlandıktan sonra buzlukta dondurduğunuz tereyağını rendeden geçirip diğer malzemeleri de ilave ederek hamuru yoğurun. Karbonatı unla karıştırmayı unutmayın.
 5. 5 adet yumak yapıp hafif un serpiştirilmiş zeminde tabak büyüklüğünde açıp 8’e bölün.
 6. Her bir parçanın geniş kısmına kavurduğunuz elma içini koyup sararak bitirin ve parşömen kağıdı yaydığınız tepsiye dizin. Eğer parşömen kağıdı yoksa her zaman  olduğu gibi tepsiye bir miktar yağ sürerek de işi halledebilirsiniz.
 7. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında altı üstü kızarıncaya dek pişirin.Dikkat altını yakmayın.
 8. Fırından çıkar çıkmaz üzerine bir cay süzgeci yardımıyla pudra sekeri serpiştirin.

Afiyet olsun.

 • 5 yerine 6 adet yumak da yapabilirsiniz. Ben sonradan keşke altı yumak mı yapsaymışım diye düşünmedim değil. Hatta açtığım hamurlardan bir tanesinin ¼’ünü ikiye bölmek yerine üçe böldüm, baktım ki komik derecede pek bir küçük oldu vaz geçtim. Büyük müyük en iyisi ben ikiye bölmeye devam edeyim dedim.
 • Elma içi bir gün önceden hazırlayıp ertesi gün sadece hamuru yoğurarak çalışırsanız daha kolay oluyor. Biz bu sefer gayet hazırlıksız yakalandık. O yüzden hızlıca pişirdiğimiz içi, bir taraftan yumakları acarken hamur yoğurduğumuz leğene sererek bir nebze de olsa soğutmaya çalıştık. Hiç bir zaman böyle yağlı hamurlara sıcak iç konmaz. Yoksa iç sıcağı ile hamurun yağını eritir, kurabiyeden/börekten istediğiniz sonucu alamazsınız.


Yorum Yapın