CRANBERRYLİ TERS KEK

  P1100206 

Bilenler bilir, daha önce Frenk üzümlü ters kek yapmıştım. Amsterdam’a kış iyiden iyiye geldi. Zaman da cranberry zamanı olunca mevsimle özdeşleşen bu meyveyle tersten bir kek yapayım dedim. İsteyen elinin altında olan diğer meyvelerle de tersten bir kek yapabilir.

Bir süredir kanımdaki demir oranını yükseltmek için içtiğim hapların yanı sıra süt içmeyi de bıraktım. Evde süt olmayınca, geçen yine bir tarif için aldığım yoğurtla ayran yapıp süt yerine kekimde kullandım.

Malzemeler:

Kek malzemesi için lütfen köy keki kısmına bakınız.

——————-

 • 1 paket taze cranberry
 • Bir kaç kaşık şeker
 • File badem
 • Pudra şekeri

Yapılışı

 1. Öncelikle cranberryleri yıkayıp süzeğe alın.
 2. Yuvarlak kek kalıbını yağlayıp suyu tamamen süzülen cranberryleri tepsi yüzeyini tamamen kaplayacak şekilde döşeyip üzerine toz şeker serpiştirin.
 3. Diğer tarafta limon kabuğu rendesi, şeker, yumurta ve tüm sıvı malzemeleri karıştırma kabınıza koyup biraz karıştırın.
 4. Daha sonra un ve kabartma tozunu da ilave edip karıştırmaya devam edin.
 5. Bu kek karışımını kek kalıbının tabanına yerleştirdiğiniz meyvelerin üzerine döküp üzerini bir spatula yardımıyla düzeltin.
 6. Önceden ısıtılmış fırında 40-50 dakika kadar 180 derecede, üzeri kızarıncaya kadar kekinizi pişirin.
 7. Kontrolünüzü* yaptıktan sonra fırından alıp kalıbın kenarlarını tahta bir bıçak yardımıyla geçerek kekin kalıptan ayrılmasını sağlayın.
 8. Kekiniz biraz soğuduktan sonra kalıbın kenar kısmını çıkartıp servis tabağına ters çevirin. Daha sonra üst kısmını dikkatlice ve gerekiyorsa yine tahta bir bıçak yardımıyla yalayarak çıkartın ve tamamen soğuyunca dek bekleyin.
 9. Kestikten sonra üzerine kavrulmuş file badem ve servis ederken de pudra şekeri serpin.

* Kuru, temiz bir bıçağı fırından almadan önce kekinizin ortasına bir kez batırıp çekin. Hamur bıçağa bulaşmıyorsa başarılı bir kek yapmışsınız. Bulaşıyorsa biraz daha pişirin.

P1100202P1100204

İyi pişmiş bir kekin üzeri çatlamalı.

File bademleri yanmayan mümkün olduğunca geniş bir tavada karıştırarak kısık ateşte kavurun. Çok ince oldukları için hemen yanabilirler, dikkat buyurun. Tavanın genişliği bademleri fazla karıştırmamanızı sağlar. Çok karıştırdığınızda badem yaprakları çok çabuk kırılırlar. Ateşten alır almaz tamamen soğumuş olan ve dilimlediğiniz kekin üzerine serpiştirebilirsiniz. Kekiniz hazır değilse bademleri tavadan mutlaka ayrı bir kaba almanızı öneririm. Böylelikle tavanın sıcağıyla yanmalarını önlemiş olursunuz.

P1100207

Ve bir kamera arkası fotoğrafı. :)


Yorum Yapın