ZEYTİNLİ

 P1100346 

Öylesine ağırdır ki, kendisinden ne önce ne de sonra hiç bir kelimeye, sıfata, tamlamaya gerek yoktur. Allah da Kuran’da ona kasemle başlar ya: “vetTiyni ve zZaytuni…”.

Ne çörektir, ne de börek. Biz ona kısaca ZEYTİNLİ deriz. Zeytinli deyince evde hemen herkes neden bahsedildiğini anlar. “… bi de zeytinli yapalım. Bir dilim zeytinli yer misin?” gibi. Annem nasıl yapıyordu şu an hatırlamıyorum. Ben klasik poğaça hamuruma bir miktar da su ilave ederek hazırladım hamuru. İçi zaten malum. Bizatihi siyah zeytin

Malzeme

 • Hamur malzemesi için poğaça tarifine bakınız.
 • 1 su bardağı çekirdeksiz siyah zeytin
 • Bir miktar zeytinyağı
 • Kırmızı biber
 • Biber salçası (ya da sambal)
 • Üzerine serpmek istediğiniz susam, çörek otu, çekirdek içi vs. vs.

Yapılışı

 1. Mayalı hamuru yoğurup üzerini örterek mayalanmaya bırakıyorsunuz.
 2. Mayalanan hamurdan fırın tepsinizin ölçüsünce yumaklar yapıp büyükçe dikdörtgen olarak açıyorsunuz.
 3. Bu açtığınız dikdörtgenlerin içine sürülecek kadar zeytin yağı serpiştirip üzerine biber salçası ve -acı severseniz- kırmızı biber ilavesiyle avucunuzla hamurun her tarafına yağ ve biber salçası gelecek şekilde sürün.
 4. Doğradığınız ya da makineden irice geçirdiğiniz zeytinleri serpiştirip hamuru enlemesine genişçe 3e katlıyorsunuz.
 5. Üzerine yumurta sarısı sürüp istediğiniz bir susam ya da çeşidi serpiştirip tekrar mayalanması için sıcak bir yere bırakın.
 6. Mayası gelen zeytinlileri önceden ısıtılmış 200 derece fırında altı üstü kızarıncaya dek pişirin.

Afiyet olsun!

Kalıbı daha önce yazmış miydim hatırlayamadım. Sevgili Yeşim‘in hediyesi.

P1100347

Ben üzerine yumurta sarısı sürerek düz bir tepside pişirmek yerine kalıp kullandım. Kalıbın taban kısmına zeytinlinin üst kısmı geleceği için yumurta sürmedim. Kalıbı ve hamurun altını üstünü yağlayıp kalıbın içine susam ve türevlerini serpiştirdim. Onun üzerine rulo yaptığım hamuru koyup kalıbın şeklini alması için güzelce bastırdım. Mayası geldikten sonra fırına gönderdim. Yamamen pişen zeytinliyi fırından aldıktan sonra servis tabağına ters çevirerek dilimledim.

Yorum Yapın