MANTI

   P1110594

Bu gün sabah altıda zıpkın gibi kalktım. Ofise geçmek için daha çok erken. En iyisi bir mantı yapayım diyerek kendimi mutfağa attım. Mantı dediysem öyle seleler sepetler dolusu değil tabii ki. Tek kişilik. Ama iki, hatta dört kişi de yiyebilir. Aslında pek çok şey gibi mantıyı da gözümde fazlasıyla büyüttüğümü fark ettim. Eğer kavrulmuş kıymanız varsa, bir yumurtanın başına. İşte bu kadar basit! Ne var ki sevgili Yeşimi anmadan geçemicem. Geçen komşusuyla mantı yaptığını anlatmıştı bana. Demek Marmaris’in sosyetesi de bebe belek mantı yapıyormuş. Bir de yemek bloğu sahibiyim, ya hu nedir bu tembellik, üşengeçlik dedim kendi kendime.

Bir yumurta, biraz tuz ve su karışımıyla önce basit bir mantı hamuru yoğuruyorsunuz. Aslında MANTI HAMURU  diye abartmaya da hiç gerek yok. Hamur, yani bildiğiniz hamur yoğuruyorsunuz. Demin de dediğim gibi dolapta da küçük bir kase kavrulmuş kıymanız varsa tamamdır. İtiraf ediyorum hamurum biraz fazla oldu. İki yumaklık hamurdan yola çıkmıştım, ne var ki un yerine karıştırma kabına önce suyu koyunca, yumurtam da nispeten büyük olunca bir bardak yerine  bir buçuk bardak un kullanmak zorunda kaldım. Tenis topundan hallice bir hamurum oldu. Dörde bölüp yumaklar yaptım.

P1110593

Yumaklarımı kalıp büyüklüğünce açtım, ve hemen anneme bir telefon. Mantının kıymasına nane konuyor muydu? Böylelikle annemi de sabah namazına kaldırmış oldum. Evet mantının kıymasına nane konuyormuş.

Burada önemli bir yardımcıya ihtiyaç var: mantı kalıbı gibi. Aslında mantı yapmak çok kolay da, o minik minik parçalara bölüp, her parçaya kıyma yerleştirip katlamak, işte mantının o can alıcı angarya kısmı bu. Fakat horanta sahibiyseniz eğer mantı yapımını çocuklarla birlikte bir etkinliğe çevirmek mümkün. Ya da ne bileyim evliyseniz ve çalışıyorsanız, eşinizle bir akşam karşı karşıya satranç oynar gibi masa başında oturup pek ala mantı yapmanız mümkün. Ya da kalabalıktan hoşlanıyorsanız, arkadaşlarınızla birlikte bir etkinlik olması adına pekala toplanıp hep birlikte mantı yapıp yemeniz mümkün.

P1110592

Canınız mantı çekmiyorsa bir mesele yok. Neticede mesele bir nefis körlemek, bunun için işleri çok çığrından çıkartmaya hiç gerek yok. Ama ne bileyim, mantı olmazsa olmazınızdır, ya da bir değişiklik olsun istersiniz, ya da en kötü ihtimalle ne bileyim örneğin hastasınızdır canınız çeker, ya da başka birisinin canı çeker, yapılmayacak hazırlanamayacak bir yemek değil. Yoksa mantı olsa da hoş, olmasa da.

Annemden öğrendiğim şekliyle, klasik ve yegane mantımız şöyle:

Hamuru için malzeme:

 • 1 adet yumurta
 • 1,5 su bardağı un
 • Biraz su
 • Biraz tuz

Kıyma malzemesi:

 • ½ kg kıyma
 • 2-3 soğan
 • Tuz, kırmızı biber, nane

Artık kıyma kavurmayı hepiniz biliyorsunuz. Hala bilmiyorum diyenler varsa kıyma nasıl kavrulura bir göz atmanızı öneriyorum.

Üzeri için:

 • Yoğurt
 • 1 diş sarımsak
 • 1-2 yemek kaşığı tereyağı
 • Kırmızı biber

P1110582 P1110583 P1110584 P1110585 P1110586

Yapılışı:

 1. Öncelikle yumurtayı küçük bir karıştırma kabına kırın ve ellerinizi bir güzel yıkayıp kurulayın
 2. Etrafına unu, üzerine tuzu ilave edin.
 3. Bir miktar su yardımıyla hamurunuzu yoğurun. İlle de sert  bir hamur yoğuracaksınız, demiyorum. Mantı hamuru taş gibi sert olmalıdır da demiyorum. Daha önceden bu gibi lakırdılar duyduysanız bütün bu duyduklarınızı unutun. Tabii ki de kek hamuru gibi cıvık bir hamur olmayacak. Eğer aranızda böyle aklından geçenler varsa hemen mutfağı terk etsin. Gücünüzün yettiği sertlikte bir hamur yoğurmanız yeterli. Siz anladınız.
 4. Bu hamurdan benim kalıbımın büyüklüğünde dört tane yumak çıktı. Yumakların dördünü de kalıp büyüklüğünde açın. Mantı kalıbım 26 cm çapında.

P1110587

Bu aşamada kalıbınızı unlamayı, ya da açtığınız hamurun kalıba değecek olan kısmını unlamayı unutmayın. Aksi takdirde mantılarınızı kalıptan çıkartamazsınız.

Açtığınız hamuru kalıbın üzerine koyup, tüm deliklere kavrulmuş kıymanızdan birer çimdik yerleştirin.

P1110588

Hop üzerine ikinci ekmeği açıp elinizle tepeden tepeden bastırın ve biraz un serpiştirip oklavanızla şöyle bir kaç kez üzerinden geçin. Böylelikle kalıbın keskin kısımlarından mantılar kesilecek.*

P1110589

Geriye kalıbınızı ters çevirip elinizle mantıcıkları dökmeniz kalıyor. Yapışanlar varsa elinizle örselemeden kopartabilirsiniz.

P1110590

Hazırladığınız bu mantıcıkları biraz unla harmanlayıp karıştırma kabının içine alın. Kabı temiz bir poşetle sarıp doğru buzdolabına gönderin.

*Kalıbın kenarında kalan boş parçayı alın. Bunu atmıyorsunuz. Kenardan çıkan bu parçacıkları birleştirip yeniden yumak yapıyorsunuz ve açıp tekrar kalıba yerleştiriyorsunuz. İstemezseniz de benim gibi bir adet börek yapıp yanmayan bir tavada pişirip kahvaltıyı da aradan bir ziyafetle çıkartabilirsiniz.

Buraya kadarı sabahki kısım. Saat altıda başladığım mantı serüvenim saat tam yedide bitti. Bir yandan tavada kahvaltılık böreğim pişerken diğer yandan tüm bulaşıklarım bitti, çayım hazır oldu. Mantının bir kısmını akşam pişirmek için kabıyla birlikte buzdolabına gönderirken, bir kısmı da yine örselemeden temiz bir poşete doldurup derin dondurucuya yolladım.   

Gelelim akşama….

P1110591

 1. Ofisten eve gelir gelmez yeteri kadar su kaynatıp minik bir tencereye döktüm. İçine yine damak zevkinize gore yeteri kadar tuz atıyorsunuz ve hop buzdolabından çıkan mantıları içine gönderiyorsunuz.
 2. Hamurlar şöyle bir pişince, yani bir beş- on dakika kadar, delikli bir kaşık yardımıyla mantılarınızı karıştırma kabına alın. Bu tek kişilik olduğu için nispeten çabuk pişti. Pişme süresi mantının azlığına ya da çokluğuna göre değişkenlik gösterebilir.
 3. Üzerine rendenin ufak kısmından sarımsağı rendeleyip bir miktar tuz atın. Ya da havanda dövmek istiyorsanız o şekilde de sarımsağınızı bir miktar tuzla birlikte dövebilirsiniz.
 4. Üzerine yeteri kadar yoğurt koyun ve büyük bir kaşık yardımıyla yoğurt, tuz, sarımsak, mantı dörtlüsünü harmanlayın.
 5. Bu arada tavada kızdırdığınız bir kaşık tereyağına damak tadınıza göre bir miktar kırmızı biber atıp bir iki karıştırın.
 6. Yoğurt karıştırılmış mantıyı tabağınıza aldıktan sonra üzerine biberli sıcak tereyağını gezdirin.

İşte bu kadar!

Afiyet olsun.

Efendim, gelelim mantıyı haşladığınız suya. İşte orada bi durun! Bu tuzlu, baharatlı, unlu, nispeten kıyma parçaları dökülmüş suyu öyle lavabodan dökmek yok. Yağ erittiğiniz kulplu tası da öyle çeşmenin altına tutmak yok. Önce tenceredeki bu suyla yağlı tavayı ya da kulplu tası, yağı ne ile erittiyseniz artık, şöyle bir çalkalıyorsunuz. Soğuduktan sonra bu vitaminli suyu buzdolabına yerleştirin. Ertesi sabah içine bir yemek kaşığı tarhana atıp biraz ıslatıyorsunuz. Sonra karıştıra karıştıra tarhana çorbanızı hazırlayıp içebilirsiniz. Sabahleyin çorbacılık istemiyorsanız tarhana çorbanızı akşam yemeği için de hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar
 • Berat Bulut diyor ki:

  Ooff manti sevmedigim halde canim cekti resimleri görünce, hemde bu saatte. Sonra yok efendim saglikli yaşam falan filan :) şaka bi yana bi insan bu kadar maharetli mi olur? MasaAllah sana ablacigiim.

Yorum Yapın