YAPRAK DÖNER

 P1060388

Geçen Kedabaks amcayla karşılaştım. Kendisi Surinam asıllı. La Hey’li. Amsterdam’da en iyi döner nerde yenir diye sordu. Bir kaç restoran adı saydım, ama onlar restoran, ateşte et kızartıyorlar mı, yani döner var mı onlarda, ben o çubuktaki dönerden yemek istiyorum hani ekmek arası, dedi.

En iyi döner evde yapılan dönerdir.

Bizim evimizde tabii ki de o asılan çubuktan yok. Fakat önemli olan etin helal olması, kaliteli olması, katkısız olması, güvenilir olması ve sonuç olarak tatbiki lezzetli bir döner olması. Hazır dönerlerin etleri tümden fabrikadan gelir. Onun için en iyi döner evde yapılan dönerdir. Peki evde döner nasıl yapılır? Kedabaks amcaya geçtim bir bir ince mevzuları.

Ancak karşınızdaki Kedabaks amca olunca et mevzu derin. Uzun uzun mu desem kısaca mı desem, işte etten bahsetti. Bizimki kasap olmasındı? Hobisiymiş meğer. Müslüman kasaplar yokken evinin banyosunda ya da bahçedeki kulübede kesermiş. Banyoda koyun kesmek mi? Yok canım o kadar da değil. Alt tarafı tavuk kesiyormuş. Sonra da gider iş yerinde şefine anlatırmış. O da dinler en iyisini yapıyorsun şeklinde karşılık verirmiş. Tabii 1970lerden bahsediyorum. Sonradan bir Pakistanlı bir de Surinamlı müslüman kasap açılmış. Şimdi elhamdülillah Türkler, Faslılar var kasaplarımız bol diyor. Ardından da ekliyor fakat ne etlerde ne de tavuklarda eski tat kalmadı: hayvanları şişirip şişirip kesiyorlar.

Gelelim dönerin hem ev hem lezzetli versiyonuna.

Erkek gücü olmadan bu işler olmaz.

Erkek gücü olmadan bu işler olmaz.

İstediğiniz oranda etinizi alın. Bir de keskin bir kesiciye ihtiyacınız olacak. Eğer bıçak kullanacaksanız et tahtasını unutmayın.

Et alırken kendinize göre bir hesap yapabilirsiniz. Kişi başına 100 gr. et mi almak istiyorsunuz? Yoksa kişi başı gramajı daha fazla ya da az mı olacak tamamen size kalmış.

Malzeme:

  • Parça et, kemiksiz (tercihen koyun arka but)
  • Sıvı yağ
  • Tere yağı
  • Kırmızı biber, tuz

Yapılışı:

  1. En öncelikli işimiz eti derin dondurucuda kesilecek kıvama gelinceye kadar bekletmek. Et ne bıçağı kıracak derecede donmuş olmalı ne de kesemeyecek derecede donmamış.
  2. Derin dondurucudan çıkarttığımız eti keskin bir et bıçağı ya da bıçaklı bir makine yardımıyla ince yapraklar halinde kesmek çalışmamızın en hayati kısmını oluşturur. Burada yaprakların ebatlarının büyük olması önemli değil. Önemli olan eti mümkün olduğunca ince kesmek.
  3. Varsa wok dediğimiz derin bir tavada ve yüksek ateşte biraz sıvı yağ yardımıyla eti kavurup tuz ve kırmızı biber serpmeniz yeterli. Yoksa yanmayan bir tavayla da yapabilirsiniz.
  4. İsterseniz bu aşamada biraz tereyağı ilave edebilirsiniz.

Ve dönerimiz yemeye hazır.

İster sandviç arasında, isterseniz pidenin arasında, modernize edilmiş şekliyle ya da lavaşın arasında veya bazlamaya dürüm yaparak otantik bir atmosferde yiyebilirsiniz. Doğal soslar kullanmak serbest. Mayonez-ketçap gibi katkılı hazır soslar kullanmak yasak. 😛

Efendim yanında salata, ayran ya da patates kızartması caizdir.

Şöyle bir geçmişe baktım da, ben döner mevzunu ilk olarak ne zaman açmışım. Döner yemenin mutluluğu bir yana, 2011 yılında verdiğim döner sözünü bugün gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her şey sizin için.

Afiyet olsun!

Yorum Yapın