CRANBERRYLİ GRANOLA BAR

Yulaf ve kepek: ikisi de sıvı hapseder, dolayısıyla sindirim sisteminiz için oldukça faydalı. Bunun yanı sıra tok da tutuyor. Tabii her ikisi de tabağa konup ne bileyim örneğin yoğurt gibi kaşıklanacak besinler değil. En iyisi bir granola bar yapmak.

Granolayla iki yıl evvel tanıştık. Aynen blog dünyasıyla tanışmamız gibi. Bizim ofisin sağlıklı beslenen bayanları bu tür gevreklerle yapıyorlardı kahvaltılarını. Bir kere ben de almıştım marketten, pek hoşuma gitmedi süte, yoğurda karıştırıp yemek. Daha sonra yine aynı markette granola bar olgusuyla karşılaştım. Sabah kahvesiyle iyi gidiyor. Pek çok çeşidi var. Benim keyifle yediğim cranberryli olanı.

Bu granola barın tarifine gelince… Cenk’in likapalı granola bar tarifini temel aldım. O kim mi? Cafe Fernando’nun sahibi. Hani şu hem hamarat hem zevkli çocuk, işte o Cenk. Onun uyarladığı granola bardan esinlenerek yaptım. Ev yapımı granolayla tanışıklığım da zaten onunla oldu. O da Orangette’nin sahibi Molly’den esinlenmiş vaktiyle. Molly de Nigella Lawson’ un kitabından. Artık o da nereden esinlendiyse? BBC’deki yemek programlarını izleyenler Nigella’yı az çok tanırlar.

Kabul bir kaç değişiklik yapmadım değil. Ceviz yerine badem/fındık karışımı ve likapa yerine de elimin altında hazır bulunan en sevdiğim meyve kurularından olan cranberry’yi (Türkçesi nedir hala bilmiyorum ayıp valla, gerçi Türkiye’de yaban mersini diye satılıyor ama ben yine de tereddütteyim) ilave ettim. İçerisinde farklı meyve kuruları ve kuruyemişler kullanarak hatta çikolata parçacıkları ilave ederek istediğiniz bir granola bar yapmanız mümkün.


Elimin altında kestane balı vardı bana oldukça ağır geldiği için ve fazla şekerli sevmediğimden esinlendiğim tarifteki bal ölçüsünü yarıya indirdim. Bir de dolapta nicedir duran tahinimi ve yarım çay bardağı kadar kalmış olan kuşburnu marmeladını da böylece kullanarak bitirmek istedim. Tahin oldukça yağlı olduğu için tereyağını da çıkarttım tariften.
Malzemeler

Tane Malzemeler

 • 4 su bardağı yulaf ezmesi
 • 2 su bardağı kepek
 • 1 su bardağı kurutulmuş cranberry
 • 1 su bardağı tuzsuz badem ve fındık içi karışımı
 • 1 çay bardağı Hindistan cevizi

Sıvı Malzemeler

 • 1 çay bardağı bal
 • 1 çay bardağı tahin-pekmez karışımı
 • ½  çay bardağı kuşburnu marmeladı

Yapılışı

 1. İrice doğradığınız cranberry, badem ve fındıkları tüm tane malzemelerle bir kapta karıştırın.
 2. Diğer tarafta bir kaba sıvı malzemeleri koyup tamamen birbirleriyle hemhal oluncaya kadar karıştırın.
 3. Sıvı malzemeleri tane malzemelerin üzerine döküp, tanelerle sıvıları bir güzel birbirine karıştırıp parşömen kâğıdı serilmiş fırın tepsisine dökün.
 4. Tepsinin üzerinde eşit miktarda dağıtıp elinizi soğuk suyla ıslatarak bastırın ve birbirini tutmasını sağlayın.*
 5. Fırına vermeden önce eşit şeritler halinde kesip önceden ısıtılmış fırında 150 derecede 45 dakika pişirin. Keserken zorlanırsanız bıçağınızı benim gibi her defasında soğuk suyla ıslatarak kesebilirsiniz.
 6. Fırından aldıktan sonra bıçak izleri olan yerlerden tekrar geçin ve soğumaya bırakın. Bu aşamada yumuşak olması sizi endişelendirmesin. Soğuyunca tam bir kurabiye kıvamında kütür kütür sertleşiyor.
 7. Tamamen soğuyan barlarınızı bir spatula yardımıyla kesik izlerinden bölerek hava almayan bir kapta saklayın.

*Bu ilk denemeydi, bu esnada söylenmedim değil. Hani ‘bilmediğin köyün berisinde yat’ derler ya işte öyle söylendim. Neden mi? Çünkü sıvı malzemeden kıstığım için tanelerin birbirini tutması zor oldu. Elimle bastırırken taneler elime yapışıp kalktı. Sonradan elimi soğuk suyla ıslatıp bastırmayı akıl ettim de muvaffak oldum tüm tanecikleri tepsiye kitap gibi sermeye.

Az evvel baktım tadına, muhteşem! Az şekerli, kütür kütür bir granola bar. Şekerli sevenler bal miktarını bir su bardağına kadar çıkartabilirler.

………………………………………..

[Bir ay sonra] son parçayı bu gün yedim. Hala çok güzeldi. Kahvemin yanında birebir, üstelik karın doyurucu. Bu arada üzerine ev yapımı çikolatalı krem sürüp yediğimi itiraf edeyim.

Yorum Yapın