TALAŞ BÖREĞİ

P1120075

En basit, en görkemli ve en lezzetli böreklerden biridir talaş böreği. Sofraların baş tacıdır. Yıllar evvel ben henüz ilkokulda iken annem yapardı. Annem talaş böreği için öncelikle katmerli hamur hazırlardı. Katmerli hamuru hazırlamak yaprak hamuru hazırlamaya oranla biraz daha zordur. Katmerli hamurda donuk yağı parça parça hamurun üzerine sürüp hamurunuzu kapatıp açıyorsunuz. Yaprak hamurunda ise yaptığınız tek şey hamurun ortasına bir kalıp yağ koyarak hamurunuzu bir kaç defa açıp katlamak.

İsterseniz yarım kg un kullanabilirsiniz tabii. Ancak yarım kg un için elimi hamura bulaştırmam diyorsanız benim gibi ölçüyü ikiye katlayarak hamura girişebilirsiniz. Derin dondurucuda her daim yaprak hamuru bulundurmak iyi fikir.

Aşağıdaki yağ miktarıyla oynamamanızı önemle belirtirim. 300 gramdan daha az tereyağı kullanmayı aklınızdan geçiriyorsanız, “ha 300 ha 250 aman canım ne fark eder” dicekseniz, yaprak hamurundan elinizi çekin.

Mayasız bir hamur. Mayanız yoksa, ya da ne bilim maya kullanmaya karşıysanız hazırlayabileceğiniz en güzel hamur diyebilirim.

Uzun yıllardır hiç yaprak hamuru hazırlamamıştım. Yıllardır aklımda, nihayet bu gün şeytanın bacağını kırdım. Böreğim şahane oldu.

 

Malzeme

 • 500 gr un
 • 300 gr tereyağı
 • 2-3 damla limon (ya da bir tatlı kaşığı sirke)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Su

Yapılışı

 1. Unu hamur leğenine eleyip üzerine biraz su ilavesi, tuz ve 2-3 damla limon suyu ile yumuşakça bir hamur yoğurun. Hamuru pek çok defa açıp kapatacağınız için işlem esnasında hamurunuz yeterince un yiyecek zaten.
 2. Üzerine nemli bir bez ya da bir kapak örterek 10 dakika dinlendirin.
 3. Yağı ortadan ikiye bölerek her iki parçayı da merdane ya da her hangi bir cisimle vurarak ya da elinizle bastırarak düzgün birer kalıp haline getirin. Fotoğrafta gördüğünüz gibi benim yağım pek güzel bir kalıp haline girmedi ama sorun değil.
 4. Hamuru iki eşit parçaya ayırıp, her bir parçayı kenarları ince ortası kalın olmak sureti ile biraz açın.
 5. Açtığınız hamurların üzerine hazırladığınız yağ kalıplarından birer tane yerleştirin.

P1120058  P1120059

P1120064  P1120065

 1. Her bir hamurun kenarlarını yağın üzerine çekerek bohça gibi kapatıp hamuru uzunlamasına açıp üçe katlayıp streç filmle ya da mutfak poşetiyle kapatarak 25-30 dakika dinlendirin. (1. tur) Hava sıcaksa bu dinlenme mutlaka buzdolabında ya da derin dondurucuda olmalı. Her hangi temiz bir poşet de olabilir. Ben fotoğrafta da gördüğünüz gibi bir yumak için streç film, diğeri için de temiz bir poşet kullandım.
 2. Dinlenen hamuru tekrar dikdörtgen açıp dosya gibi üçe katlayın. Tekrar dikdörtgen açıp yine dosya gibi üçe katlayın. (2. tur) yine dinlenmeye bırakın.
 3. 3. kez hamuru yine ikişer defa açıp kapatarak dinlenmeye bırakın. Her defasında hamur 25-30 dakika soğuk ortamda dinlendirilmeli. Sıcak havalarda bu dinlenme mutlaka derin dondurucuda olmalı. Fakat hamur donmamalı. Yani bir zaman sonra çıkartıp tekrar hamurunuza işlem uygulayacaksınız.
 4. 4. kez hamuru yarım santim açıp dikdörtgen ya da kare şeklinde kesin.
 5. Kıymalı ya da peynirli ya da patatesli iç koyabilirsiniz. Ya da herhangi hazırladığınız bir iç kullanabilirsiniz.
 6. Dikdörtgen hamuru dikdörtgen bir börek elde edecek şekilde üçe, kare kestiğiniz parçaları da üçgen kapatın.
 7. Üzerine yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış fırında 200 derecede pişirin.

P1120060

Dinlenme araları kafanızı karıştırmamalı. Arada kahvenizi içebilirsiniz. Ya da pazara çıkabilirsiniz. Ha bu arada Hollanda’da 1 ocak 2016 tarihinden itibaren poşet kullanımı kaldırıldı. Yani bir nevi yasak. Hükümet böylelikle vatandaşı poşet kullanımından caydırmak istiyor. Amaç daha az plastik çöp çıkması ve diğer taraftan doğal kaynakların daha az kullanılması. Böylece çevreyi daha az kirletmek. Ben hiç kirletmemekten yanayım ya, neyse yavaş yavaş. Şu kumaşta gözüm kaldı, tabii ki almadım. Metresi 50 Euro’ydu.

P1120062  P1120063

Bu hamuru 3. turdan sonra poşetleyerek derin dondurucuya kaldırıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Hamuru bir gün önceden hazırlamada fayda var. Yani pişireceğiniz günden bir gün önce hamurunuzu hazırlarsanız hem hamur daha iyi kendine gelmiş olur, hem de elinizin altında dağınıklık olmaz.

“Aman canım marketlerde bunun hazırı var” dediğinizi duyar gibiyim. Siz bir hazır hamur alıp börek yapın, bir de yaprak hamuru hazırlayın. Bakın bakalım arasında nasıl bir lezzet farkı var.

Yaprak hamuru kalın bir cisimle açılır. Denedim, oklavayla olmuyor. Fakat ille de merdane demiyorum. Annem biz ufakken komşudan aldığı cam şişeyle açardı. Düşünün yani bir cam şişemiz bile yoktu. Evet cam şişe, ideal bir araçtır, her evde bulunmalı, kreatif olmak iyidir.

Bu hamuru 3. turdan sonra poşetleyerek derin dondurucuya kaldırıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Hamuru bir gün önceden hazırlamada fayda var. Yani pişireceğiniz günden bir gün önce hamurunuzu hazırlarsanız hem hamur daha iyi kendine gelmiş olur, hem de elinizin altında dağınıklık olmaz.

İyi olmuş bir yaprak hamuru hacminin 3-4 misli kabarmalı. Eğer kabarmadıysa hazırlama aşamasında yağ dışarı çıkmış demektir.

P1120066  P1120067 P1120068  P1120074

POŞETSİZ YAŞAM

Aslında benim bir şikayetim yok. Tek derdim bedavadan poşet biriktiremiyor olmak. Yani ille de poşet istiyorsanız para ödemeniz gerekiyor. Pazardaki kumaşçı bile poşet vermiyor. Kumaşı kesip gözünüzün içine sokar gibi elinize tutuşturuyor. Bir arkadaşım anlatmıştı. Rwanda’da poşet yokmuş. O sebepten Rwandaya her gidişinde mümkün olduğunca çok poşet biriktirip götürüyormuş, pek bir ikrammış. Hollanda’da yılda kişi başına ortalama 170 adet poşet kullanılıyormuş. Şimdi biz de Rwandalılara döndük. Güzel Türkiye’mizde kişi başına kaç adet poşet harcanıyor düşünmek bile istemiyorum. Darısı memlekete inşallah.

  P1120081

Yorum Yapın