CRANBERRYLİ, FINDIKLI ÇİFT KAVRULMUŞ GRANOLA


Bu granolanın temelini daha önce yaptığım cranberryli granola oluşturuyor. Bizim küçük hanım ufak bir seyahate çıkacak olunca, hem ona hem de arkadaşlarına bir bar yapayım dedim. İçine çikolata parçacıkları da doğrayıp atacaktım fakat son anda, havalar sıcak erir diye düşündüm ve vaz caydım.

Geçen sefer 150 derecede 45 dakika pişirmiştim. Bu kez bir değişiklik yapmak istedim. Ve 180 derecede, fazla kızardığı için de yanmaması için 30 dakika pişirdim. Fakat granola, bar olmaktan başka her şeye benziyordu. Bekledim, soğuyunca tutar mı birbirini diye ama nafile. Bu kez sıvıdan da feragat etmemiştim, gerçi yulaf ayarında oynama var tamam. Yine de bir anlam veremedim. Sonra tam olarak kurumadığını fark ettim. Acaba bir tepsiye çok gelmişti de kalın mı olmuştu, onun için mi kurumamıştı, tam olarak tutmamıştı birbirini? Yoksa tereyağından mı kaynaklanmıştı? Ya da geçenkine oranla hızlı ayarda daha kısa sürede pişmişti de ondan mı tutmamıştı? Yoksa ilave ettiğim sıvıları kazara ya da mecburen çok ısıtmıştım da sıcak sıcak tane malzemelerle buluşturmuştum, onun için taneler sıvıları tamamen absorbe etmişti de ondan mı bar gibi birbirini tutmamıştı? Her neyse bir şekilde tutmamıştı işte. Kenarından, kuyruğundan kurtarabildiğim tutmuş olan taraflarını paketleyip havalimanına götürdüm, bilmem hanım yedi mi? Tadı zaten muhteşem üstü idi. Geri kalanını tamamen dağıtıp bir kez daha fırınladım. Soğuduktan sonra da ama tamamen soğuduktan sonra kavanozlara aktarıp kapaklarını kapattım.

Muhteşem bir granolam var. Hem fındıklı, hem cranberryli, ballı mı ballı. İster mevsim meyveleri ile çayın yanında, isterse kahvenin yanında sade kaşıklayarak. Dileyenler tabii yoğurda süte karıştırabilirler.

Bu da annemden gelen kabak tatlısının üzerinde. Hatta isterseniz sütlaçla birlikte…

Son olarak da bu gün yaptığım aşurenin üzerinde…

Aşağıda sadece malzeme listesini veriyorum. Tarifim hüsrana uğradığı için olmayan bir tarifin verilmesi çok anlamsız.

İrice doğradığım cranberry ve fındıkları tüm tane malzemelerle bir kapta karıştırdım. Diğer tarafta kulplu bir tasta yağı eritip diğer sıvı malzemeleri koyup tamamen birbirleriyle hemhal oluncaya kadar karıştırıp bu sıvıyı tane malzemelerin üzerine döküp, tanelerle sıvıları bir güzel birbirine karıştırıp parşömen kâğıdı serilmiş fırın tepsisine döktüm ve fırına verdim. Gerisini zaten biliyorsunuz. Kızardıktan sonra tekrar bir iki karıştırıp her tarafın kuruması için bir kere daha fırınladım.

Şöyle bir baktım da bloglara benden daha fazla hüsranlanmış tarif veren yok. Ben blogun adını değiştirip yemek blogu yerine hüsrana uğramış tarifleri kurtarma operasyonu blogu mu koysam acaba? Bende mi bir beceriksizlik oluştu yoksa başkalarının başına da geliyor mu bunlar?

Malzemeler

Tane Malzemeler

 • 6 su bardağı yulaf ezmesi
 • 2 su bardağı kepek
 • 1 su bardağı kurutulmuş cranberry
 • 1 su bardağı tuzsuz fındık içi (kavrulmamış)
 • 1 su bardağı tuzsuz kabak ve ay çekirdeği içi karışımı (kavrulmamış)
 • ½  su bardağı Hindistan cevizi

Sıvı Malzemeler

 • 1 su bardağı bal
 • 50 gr eritilmiş tereyağı
 • ½ su bardağı vişne reçeli suyu


Yorumlar
 • Mihriban diyor ki:

  Ellerine saglik olsun,
  kendine haksizlik etme arkadasim,
  tabiki herkesin basina geliyor bu gibi husranlar :)
  ama herkeste senin gibi degerlendirmeyebiliyor.
  Daha onceki tarifin çok ilgimi çekmisti,bu gibi urunleri hazir almayi tercih etmiyorum,evde yapmakta hiç aklima gelmemisti 😀 insaAllah kisa zamanda denemeyi istiyorum.

  Bu aralar islerimin yogunlugundan dolayi pek ilgilenemiyorum blogumla ama,en kisa zamanda tekrar donerim insaAllah.
  Allah’a emanet ol,sevgiler…

 • nesrin diyor ki:

  Of! Asure mi yaptin.

  • efsus diyor ki:

   Mihriban hanım, güzel sözleriniz için teşekkür ediyor, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

   @ Nesrin- evet, aşure… çok da güzel yaparım vesselam, her hafta sonu bir çeşit, sadece bir çeşit. :) Kazanla aşure pişirmek, sokakta dağıtmak istiyorum. Ya da satılık mı yapsam? Çok zevkli olmalı.

Yorum Yapın