HAC DÖNÜŞÜ SCHIPHOL HAVALİMANI

Bugün Schiphol’de karşılamaya gittiğim çok özel misafirlerim vardı. Başlıktan da anlaşılacağı gibi bir hac yolculuğu dönüşüydü bu. İlk defa hac dönüşü bir karşılamaya gittiğimde böyle heyecanlandım. Gece sabaha kadar uyku tutmadı.

Hani kel kız gelin olurken çarşı pazar kapanırmış derler ya… Kırk yılda bir trenle havalimanına gitmem gerekir, istasyona gider otomatikten biletimi alıp perona çıkarım. Sonrasında bir anons: havalimanı güzergâhı üzerinde bir tünelde yangın çıktığı için havalimanı tren seferleri iptal edilir. (Aslında yangın dedikleri, yangın değildir dumandır sadece, sonradan anlaşılır). Aldığım biletle gider sorarım: şimdi ne olacak? Kimsenin kimseden haberi yok. NS, yani devlet demir yolları GVB’yi (hadi buna da bir tür İETT diyelim) ikaz etti ise biletim otobüs için geçerliymiş. Derken 7 dakikalık bir tren yolculuğu yerine tıklım tıklım bir otobüsle yarım saat sonra havalimanındayım. Bu arada anti parantez Medine’den gelen yolcuların tamamının valizi kaybolmuştur.

Fakat şimdi bahsetmek istediğim arkadaşlarım, kaybolan valizleri ya da tüneldeki yangın değil. Schiphol havalimanı. Schiphol havalimanı bir jest yapmış ve hacdan dönenlere küçük ikramlıklar hazırlamış. Pek çok hacı adayı uğurladım, pek çok da hac dönüşü yolcu karşılamaya gittim. Hatta kendim de aynı havalimanından hacca gittim. İlk defa böyle bir uygulamayla karşılaşıyorum. Tam da hac yolcularının çıktığı kapının hemen yanı başına (Gate 4) kurulan bir tezgah ve önüne serilmiş kırmızı bir halı.

Tezgah öyle kıytırıktan bir tezgah değil. Hava limanına yakışır şıklıkta.Tezgahın üzerinde küçük bardaklarda geleneksel çaydanlıklardan servis yapılan Fas usulü naneli çay ve birer lokmalık küçük kağıtlarda Türk baklavası dilimleri.


Bunun yanı sıra her ne kadar içerisine, acayip bir karışım olan sarımsaklı peynir sıkılmışsa da, yine birer lokmalık kağıtlarda hurma. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Çekirdeklerini çıkarıp böyle acayip ve mide kabartıcı bir karışımı hurmanın içine koymak nasıl ve kimin aklına gelmiş gecenin bir vakti oldu hala şaşıyorum.

Tabii ticaret ehli de durmaz bu arada. Tam bu kapının hemen dibindeki çiçekçi, hacdan dönenlere ‘hoş geldiniz’ anlamında Arapça bir yazı yazmıştır tabelasına. Hacdan dönen yolcularını karşılamaya gelen Türk/Faslı vatandaş yazıyı görünce galeyana gelip birer çiçek alarak nasiplendirir çiçekçiyi.

Yorum Yapın