YUFKALI ISLAMA BÖREK


 

Yıllar evvel annemden öğrendiğim bir lezzetli börek daha. Kolayca hazırlayıp, derin dondurucuda istediğiniz kadar saklayabilirsiniz. Malzemesi basit, tadı muhteşem, görüntüsü enfes katmer katmer görkemli bir börek. Bir zamanlar vaktim olduğunda bolca hazırlayıp uzun süre derin dondurucuda sakladığımdan benim tercihim iç olarak peynir idi. Fakat sadece donuncaya kadar buzlukta bekletip yine aynı gün kullanacaksanız her hangi bir börek içi de kullanabilirsiniz tabii. Az evvel ‘bir zamanlar’ dedim ya, derin dondurucumun azizliğine uğradığım için bundan böyle hiçbir şeyi uzunca bir süre saklayamayacağım. Artık derin dondurucu sebebiyle elektrik israfım da olmayacak. Gerçi bir şeyleri saklamaktan da usanmıştım. Bir taraftan elektrikli eşyaların varlığı hayatımızı kolaylaştırırken diğer taraftan gerekli gereksiz fazla elektrik harcayarak dünyanın dengesini iyiden iyiye bozduk. Nisan ayında Hollanda’da şakır şakır yağmur yağması gerekirken neredeyse hiç yağmur yağmadı. Hadi mayısta yağar diye düşündüm, o da olmadı ve girdik hazirana. Çiftçilerin durumu perişandı. Hikmet bu ya haziranla birlikte bir kaç gündür yağmur yağmaya başladı. Geçtiğimiz kış çok karlı geçmişti, korkarım önümüzdeki kış da çok sert olacak.

Nisan ve mayıs aylarında havanın durumu. Hava en kötü halinde iken sadece bu kadar bulutlu idi. Yeşil dallar sokaktaki Ginkgo Biloba ağaçlarına ait. Sol tarafta gördüğünüz meyve şekerlemesi: arkadaşım Halep’ten getirmiş. Meyveler hamken toplanıp şeker şurubu ile hazırlanan bir tür şekerlemeymiş.

Daha önce bu börekleri yaparken yapma aşamasında fotoğraflamıştım fakat piştikten sonra doğru düzgün bir fotoğrafları olmamıştı. Derin dondurucum bozulup tüm börekleri pişirmek durumunda kalınca havalar da güllük gülistanlık olunca güzel güzel fotoğraflarım oldu. Hatta bir de hurmalı çıtır kurabiye fotoğrafı çektim. Onun da doğru düzgün çekilmiş bir fotoğrafı olmadığı için yazısını yayınlamama rağmen servis aşamasına ait bir görüntüsü yoktu şimdiye dek.

Yok, canım böreklerin hepsini ben yemedim tabii ki. İlk gün annemler eksik olmasınlar iftara bana geldiler. Nasip kısmet işte. Henüz fırından yeni çıkmışken bir kısmını Faslı komşuma verdim. Ertesi gün yine eksik olmasın sevgili Şerife geçmiş olsuna geldi. Yukarıda gördüğünüz Suriye’ye özel şekerlemenin yanı sıra soframızdaki sarma da arkadaşıma ait. Trabzon usulü yaprak sarma. O beni hasta yatakta bekliyordu, nitekim tüm gün yatmıştım, sofrayı görünce gazabına uğrayacağımı biliyordum. Allahtan durumu hemen anlattım. Zaten ben anlatamasaydım bile evin ve diğer buzdolabımın durumu derin dondurucumun bozulduğuna her haliyle şahitlik ediyorlardı. Benim durumum mu? Onu hiç sormayın zaten, ayakta sallanıyordum. Bu kadar laftan sonra şimdi geçelim basit ve görkemli böreğimizin tarifine.

Malzemeler

 • 1 kg yufka
 • 1 kalıp peynir (ya da istediğiniz her hangi bir börek içi)
 • 1 paket tereyağı

Üstü için

 

 • 1 adet yumurtanın sarısı

Yapılışı

 1. İki ya da üç adet yufkayı aralarına eritilmiş tereyağı sürerek üst üste yerleştirip 12 eşit parçaya bölün. En üst yufkaya tereyağı sürmeyi de unutmayın.
 2. Geniş olan kısımlara peynir koyup, bu kısmın kenarını hafiften kapatarak çok sıkmadan geniş geniş tüm börekler bitinceye kadar sarıp, derin dondurucuya kaldırın.
 3. Donuncaya kadar bekletip, buzluktan çıkartın ve soğuk suyun içerisine koyup buzu çözülünceye kadar suda bekletin.
 4. Sonra tek tek sudan çıkartıp parşömen kağıdı serilmiş bir tepsiye aralıklarla yerleştirip üzerine yumurta sarısı sürün.
 5. Önceden ısıtılmış fırında altı üstü kızarıncaya kadar 200 derece fırında pişirin.

Not:

 • Ben önceleri annemden öğrendiğim gibi üç adet yufkayı üst üste yerleştirip yapıyordum bu böreği. Bu börekler nispeten daha büyük oluyor. Sonraları iki adet yufkayı üst üste koyarak yapmaya başladım.
 • İki adet yufkadan yaptığımızı var sayarsak 1 kg.dan da 5 adet yufka çıkıyorsa eğer tam olarak 30 adet börek elde etmiş olursunuz. Gerçi biz yemek yaparken pek adet saymayız. Annem söylemişti, sayarsan bereketi kaçarmış yemeğin. Ben de öyle öğrendim, o sebepten pek saymam yaptıklarımı, kabataslak göz kararı yaparım. Fakat mutfağa yeni girenler için bir ek bilgi olsun istedim.
 • Bir paket tereyağı eksik ya da fazla gelebilir, kullanmanıza, yufkalarınızın büyüklüğüne bağlı. Rezervde her zaman tereyağı olmalı. Yoksa da artık hepimiz biliyoruz ki ‘mutfakta çareler bitmez’. Mutfak deneme yanılma ile öğreten bir mekan.
 • Börekleri derin dondurucuya kaldırırken bir saklama kabına üst üste koymanız gerekirse eğer, katların aralarına mutlaka poşet açın. Böylece buzluktan çıkardıktan sonra birbirinden ayırmanız kolay olacaktır.

Bu da son partinin yanmayan bir tavada küçük bir parça tereyağı ile kızartma denemesinden. Fırındaki gibi kabarmadıysa bile gayet güzel hem kızarıp hem piştiler.

Yorumlar
 • leyla diyor ki:

  Ay bu ne guzel bir sofra…bu boregin kolaymis bak deneyeyim bari…yine dokturmussun guzel arkadasim..

 • rumma diyor ki:

  Ben banyodan sonra sıcacık fırına gönderiyorum.Sizinkiler buzlukta donuyor..:))

  Bunuda deneyeyim ben en iyisi..Benim yufkalarım çok kötüydü (ona rağmen cezalandıramadım) ,sizinkilerin aklı başına gelmiş yumuşacık görünüyorlar..

  Bu yorum için samimiyetinize ve affınıza sığınıyorum..:))

  • efsus diyor ki:

   Estağfurullah ne demek… Benimkiler önce buzlukta dinlenip, sonra su banyosuna yatıyorlar. :) Ben çocukluğumdan beri annem yapar bu böreği. İçi yumuşacık, dışı çıtır çıtır. Kabartma tozu ya da maya söz konusu değil buna rağmen katmanlar arasındaki tereyağının katkısıyla pişerken şişim şişim şişiyorlar. :)

Yorum Yapın