TOBLERONE SOSLU TENCERE KEKİ

Can sıkıntısıyla dolaşırken Rumma hanımın sayfasında gördüm bu keki ve hemen yapmaya kara verdim. Aslında listelenmiş ve yapılmayı bekleyen o kadar çok şey var ki. Şey diyorum çünkü sadece yemek değil yapılması gerekenler. Bir yığın uğraş var sırada bekleyen. Bazen öyle kafam karışıyor ki. Önce hangisinden başlamalı diye kara kara düşünüyorum. Sonra elimi örneğin dikmem gereken bir parçaya atıyorum. Onu dikip bitirince azıcık da olsa moralim düzeliyor. Ha gayret bir parça daha diyorum. Ve yapılması gerekenler böylelikle bir bir yapılmaya çalışılıyor. En sevdiğim işlerden olan bulaşık yıkamak hatta en sevdiğim ütü yapmak bile ‘ha gayret’lerle ancak yapılabiliyor şu günlerde. Sanıyorum kumaş manyağı olmanın cezasını çekiyorum. Sanki dikiş dikmeden çok anlarmışım gibi ver ha kumaş alıyorum. Ama öyle kumaş deyip de geçmemek lazım. Aldıklarımı bir görseniz… Ah bir görseniz…

Neyse gelelim kekimize. Sormak istediğim bir kaç püf nokta vardı fakat okumak bile beni yorduğu için kolumu kımıldatıp bir mail ya da bir yorum dahi yazamadım Rumma hanıma. Enerjimi kek yaparak tarif yazıp yayınlamaya saklamalı. Yoksa bu blog işi güme gitmeye ramak kaldı. Haydi, bismillah dedim ve tarifi biraz kafamda tasarladıktan sonra bu satırları tuşlamaya başladım. Tarifte değişiklik yaptım fakat pişirme metodunu aynen Rumma hanımın anlattığı gibi veriyorum. Pişirmede hiçbir değişiklik yok. Sadece 20 dakikayı kekin pişmesinden emin olabilmek için 30 dakikaya çıkardım. Annem biz ufakken düdüklü tencerede pandispanya pişirip pasta yapardı. Fakat ben ilk defa tencerede kek pişiriyorum, bu konuda hiçbir deneyimim yok. O yüzden artizlik yapmaya hiiiç niyetim yok.

Aslında tencere keki, fırını olmayanlar için çok güzel bir alternatif. İnsan her şeye sahip olamaz. Bu nedenle sahip olduklarının tadını çıkartmalı. Fırını olmayanlar! ‘fırınımız yok’ diye hayıflanmayın, haydi kalkın bir tencere kuru fasulye-pilav mı pişirdiniz? Ardından bir tencere de kek pişirin. Sizin de misafirlerinizin de ağzı tatlansın.

Malzeme

 • 2 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı (tepeleme) kakao
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çay bardağı yağ
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 limon kabuğu rendesi
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2 su bardağı un
 • İki avuç crannberry

Üzeri için

 • 100 gramlık siyah toblerone
 • 4-5 yemek kaşığı süt

Yapılışı

 1. Unun içersine crannberry ve kabartma tozunu karıştırıp bir kenara ayırın. (Ben bu kez üşenmedim, unu da kabartma tozunu da bir süzek yardımıyla eleyerek kullandım).
 2. Diğer malzemeleri hep birlikte bir çırpıcı desteğiyle karıştırın. Ben mutfak robotuna attım hepsini.
 3. Peşinden un karışımını ilave edin.
 4. Kek hamurunu yağladığınız nispeten küçük bir kek kalıbına ya da küçük cam bir tencereye koyun. Ben her zaman kullandığım silikon kek kalıbımı kullandım.
 5. Kek kabınızı kendinden bir ölçü büyük bir tencereye oturtup tencerenin yarısına kadar soğuk su ilave edin.
 6. Tencerenin üzerine bir kurulama bezi gerdirip tencerenin kapağını kapatın ve kurulama bezinin uçlarını kapağın üzerine atın. (Kurulama bezi, ya da havlu buharlaşmayla birlikte kapakta biriken su damlacıklarının pişmekte olan kekin içine girmesine engel olur).
 7. Su kaynamaya başlayıp tencereden tıkırtılar gelince (tencereyi ocağa koyduktan takriben 15 dakika sonra) altını kısıp 30 dakika pişirin.
 8. Ocağı söndürdükten sonra kapağı açmadan kekinizi 30 dakika dinlendirin. Daha sonra kek kalıbınızı tencereden alıp bir parça soğumasını bekleyin. Sonrasında servis tabağına yerleştirin.
 9. Üzerine dört yemek kaşığı süt ilavesiyle au bain-marie usulü eritilmiş siyah toblerone sosu ile servis yapın. Ya da sos kısmını es geçip üzerine sadece pudra şekeri serpin.

Afiyet olsun!

Önemli not: akıl karı değil tencerede kek pişirmek diye düşündüm durdum pişme süreci boyunca. Hazır fırınım varken bu tencere keki de nedir şimdi? İki yumurta da olsa riske atmaya değer mi? Keki bir yana bırakın bir de oturup akşamın bir vakti yazı yazmışım hani. (bazen yazılarımı ne hikmetse bir tarifin başına geçmeden yazıyorum). Hani tencerenin kapağı cam olmayınca içeride ne olup bitiyor- kek hamuru kalıba, kalıp tencereye, tencere suya, kaynamakta olan su ateşe ne diyor- onu da görmek mümkünsüz. Evet, kim kime ne söylüyor?

Ve o an… İşte o an… Kapağı açıyorum ve… Aman Allah’ım muhteşem! Bunu hemen fotoğraflamalıyım. Kekim kabar kabar kabarmış. Hem de tencerede. Bu kek müthiş!

Yorum Yapın